پاك ترين مال در بهترين راه‌

ما اهل بيت براي سه مورد هزينه و مصرف، از پاك ترين اموال خويش انتخاب مي‌كنيم

پاك ترين مال در بهترين راه‌

زندگي امامان معصوم عليهم السلام در تمام شؤون پاك و بي‌شائبه است. آنان در هيچ زمينه فكري و اخلاقي و رفتاري، رفتاري شبهه انگيز ندارند. آنان به پيروان خويش نيز تأكيد دارند كه در زندگي راه پاكي را پيش گيرند. مال پاك از آلودگي و حرام، مراحلي دارد. برخي از اموال آن گونه زلال و شفاف هستند كه انسان به يقين مي‌داند مالي حلال و به دور از آلودگي است. در عين حال كه برخي اموال ديگر ممكن است از لحاظ حقوقي و فقهي مالي حلال و پاك باشند، ليكن نه در مرحله‌ي بالاي از شفافيت و پاكي.

هزينه اموال و امكانات نيز متفاوت مي‌باشد. اموالي كه انسان براي غذا كه جان انسان را رشد و نمو مي‌دهد، در واقع جزء وجود انسان مي‌گردد با اموالي كه در خارج وجود خود هزينه مي‌كند و از آنان بهره وري مي‌نمايد، مانند منزل و مركب با هم متفاوتند. انسان بايد تلاش كند اموالي را كه از آنان به عنوان تغذيه بهره مي برد، پاك ترين باشد. با توجه به اين تفاوت ها در اموال پاك و نيز هزينه ها و مصرف آنها، اينك به سخن امام كاظم عليه‌السلام نگاه مي‌افكنيم. حضرت مي‌فرمايد ما اهل بيت براي سه مورد هزينه و مصرف، از پاك ترين اموال خويش انتخاب مي‌كنيم، «إِنَّا أَهْلُ بَيْتٍ حَجُّ صَرُورَتِنَا وَ مُهُورُ نِسَائِنَا وَ أَكْفَانُنَا مِنْ طَهُورِ أَمْوَالِنَا؛(1) ما اهل بيت هزينه حج (اول)، مهريه همسران خويش و كفن هايمان را از پاك ترين اموال خويش انتخاب مي‌كنيم». اين سه مصرف كه زيارت خانه خدا و مهريه همسر و كفن تنها چيزي كه ميت از مال خويش همراه مي برد، از پاكترين و خالص ترين ها بايد باشد. شايد انگيزه اين سه مورد اين باشد كه در حج انسان به لقاء الله مي رود. رحلت و مردن نيز لقاء الله است و ازدواج نيز باعث پاكي و رشد و صعود انسان به سوي خداست. در هر سه مورد انسان به سوي ملاقات با خداست. اگر راه و هزينه زاد و راحله اش پاك و پاك ترين باشد راحت تر و روان تر به مقصد نايل مي‌گردد. از اين رو امام همام هزينه اين سه مورد را از پاك ترين اموال خويش بر مي گزيند و به ديگران نيز مي آموزد كه اين گونه باشند.

منبع: کتاب امام كاظم علیه السلام الگوي زندگي، حبيب الله احمدي، ص 106-105.

-------

پی نوشت ها:

1. من لا یحضره الفقية، ج 1، ص 12، شماره 577؛ تحف العقول، ص 412؛ روضة الواعظين، ص 221.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر