مرد بايد نسبت به زنان نامحرم به ديده احترام و عفت نگاه كند و چشم پاک باشد تا نهاد خانواده اش و سلامت اجتماع در خطر نیفتد و مردان دیگر نیز رعايت عفّت و پاكدامنى همسر او را بنمائيد.

پاکدامنی در برابر پاکدامنی

پاکدامنی در برابر پاکدامنی

در کتاب فقه منسوب به امام رضا عليه السلام روایتی اینگونه نقل شده است: «بَرُّوا آبَاءَكُمْ يَبَرَّكُمْ أَبْنَاؤُكُمْ كُفُّوا عَنْ نِسَاءِ النَّاسِ تَعِفَّ نِسَاؤُكُمْ ‏[1]- با پدران خود خوشرفتارى كنيد تا فرزندانتان نیز با شما خوشرفتارى کنند و نسبت به زنان مردم رعايت عفّت و پاكدامنى بنمائيد تا زنانتان عفيف و پاكدامن گردند.

قسمت دوم روایت «كُفُّوا عَنْ نِسَاءِ النَّاسِ تَعِفَّ نِسَاؤُكُمْ» دو نکته قابل توجه دارد:

نکته نخست: دستور به رعايت عفّت و پاكدامنى نسبت به زنان مردم نیز از دستورهاى مهم خداوند در قرآن است.

خداوند این گونه به رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: «قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ» [2] و در آیه بعد نیز می فرماید: «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِن‏».

در روایات نیز این دستور الهی مورد توجه قرار گرفته و از رعايت نکردن عفّت نسبت به زنان مردم (نگاه های زهرالود، تعدی و تجاوز) به شدت نهی و آثار زیانبار آن ذکر شده است.

نکته دوم: عفت در برابر عفت

نکته ظریف دیگری که در این روایت و روایات دیگر تأیید شده این است که «با هر دستی بدهی با همان دست پس می گیری». اگر مرد پاکدامن نباشد و به زنان دیگر نگاه کند از یک طرف ممکن است دیگران هم به همسر او نگاه کنند و پیامد فعل این شخص همانند عمل خودش است و از سوی دیگر ممکن است همسر او نیز به مردان نامحرم نگاه کند و پاکدامنی را رعایت ننماید.

آری عفت در برابر عفت است و بی عفتی در برابر بی عفتی، امام صادق عليه السلام فرموده اند: «کسانى که به پشت زنان [نامحرم] نگاه می ‌کنند، آیا ‏نمی ‌ترسند از این‌که دیگران به پشت زنانشان نگاه کنند.‏ ‏[3]

و در سخنی دیگر به شاگردش مفضل چنین می فرماید: «چقدر زشت است براى مرد در جايى كه خطر گمراهى در آنجا باشد، ديده شود و اين مايه عيبى بر ما و صالحان از ياران‏ مان مى‏ گردد. اى مفضّل! آيا مى ‏دانى كه چرا گفته شده است هر كس روزى زنا كند با او زنا مى‏ شود؟ گفتم: نه فدايت شوم. حضرت فرمود: زن زناكارى در ميان بنى اسرائيل بود. مردى زياد نزد وى آمد و شد داشت. در آخرين مرتبه ای كه نزد آن زن زناكار رفته بود خداوند بر زبان زن زناكار جارى ساخت كه تو نزد همسرت باز مى ‏گردى و همراه او مردى را مى ‏بينى.

حضرت فرمود: آن مرد زناكار از نزد آن زن بيرون آمد و به منزلش وارد شد. مردى را در بستر خويش يافت. هر دو نزاع نزد حضرت موسى عليه السلام بردند. جبرئيل عليه السلام بر حضرت موسى عليه السلام نازل شد و گفت: اى موسى! هركس روزى زنا كند با او زنا مى‏ شود. موسى به هر دو نگريست و فرمود: عفت پيشه سازيد تا زنانتان عفيف شوند». [4]

پاکدامنی را باید از موسی کلیم الله آموخت، حضرت شعيب علیه السلام به دخترش گفت: دخترم از كجا دانستى اين مرد امين است؟ دختر گفت: من جلوى او حركت كردم او گفت: تو از پشت سر من بيا اگر راه را اشتباه رفتم تو مرا به راه هدايت كن چرا كه ما مردمى هستيم كه به پشت زنان راه نمی رویم.» [5]

و خوب است این سخن خداوند را آویزه گوشمان کنیم «مَنْ عَمِلَ صالِحاً فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ أَساءَ فَعَلَيْها» [6] عمل صالح و نیک نفعش به خودمان مي رسد و ضرر بدی، دامنگیر خودمان خواهد شد.

#پاکدامنی #عفت #عفت #قرآن

یادداشت: سید مهدی سید مرادی
پی نوشت ها:
‏[1] الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا عليه السلام، مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، مشهد، 1406 ق، ‏ص 355‏.
[2] نور، 30.
[3] [4] كافي، محمد بن يعقوب‏ كلينى، دار الكتب الإسلامية، تهران‏، 1407 ق، ج ‏5، ص 553‏.
[5] من لا يحضره الفقيه، شیخ صدوق، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم‏، قم‏، 1413ق‏، ج ‏4، ص 19.

[6] فصلت 46‏.


مطالب مرتبط