پای عهدمان بمانیم

اگر روز عید فطر عهد بستیم و پای عهدمان ماندیم تا رمضان آینده مهمانِ خدا خواهیم بود، یک مهمان همیشگی

پای عهدمان بمانیم

سی روز گذشت، سی روزی که مهمانی خدا بودیم و فکر می کردیم ادامه دار است و طولانی مدت، سخت بود، سخت اما شیرین. روزه گرفتن در هوای خرداد ماه، در روزهای بلندی که امتحانات هم روی دوشمان سنگینی می کرد آسان نبود، اما هر چه بود زود گذشت. امروز به تمامِ سی روز گذشته نگاه می کنیم، هرکس اندازه خود، اندازه معرفت و قلبش بهره گرفته است. یکی قرآن را ختم کرده و دیگری نمازشبش ترک نشده، یکی دل خوش به دعاهای مجیر و سحر و آن یکی مثلِ من، مثلِ خیلی های دیگر دل خوش به همان گشنگی و تشنگی روزانه. هر کس اندازه خود با خدایش دلدادگی کرده و حالا به فکر ادامه دار بودن این عاشقی است، حالا یکی کمتر و دیگری بیشتر. رمضان ماه خدا بود، و خدا برای همه ی بندگان است پس رمضان ماه همه بندگان خداست و عید فطر هم عید همه، حتی عید آن ها که از برکت های بزرگ این ماه بی بهره مانده اند.
ماه دلربا، آهنگ رفتن دارد. عید آمده و باید دوباره یادش بخیر ها را شروع کنیم. یادش بخیر قرآن به سر گرفتن شب قدر، زانوزدن کنار سفره افطار، دعای سحر، بی قراری لحظه های اذان، یادش به خیر روزهای روزه و شب های افطار و اشک های دم سحر، یادش به خیر سی روز عاشقانه زیستن و سی روز بندگی کردن، سی روز دل سپردن و سی روز سربه زیری محض و...
تا سال دیگر، تا آمدن همین ماه ساعت ها فاصله است. هیچ تضمینی نیست سال دیگر رمضان را ببینیم، شاید در این دنیا نباشیم، شاید مریض باشیم و شاید شیطان آنقدر دورمان کند از خدا و ماه مهمانی اش که متوجه آمدن رمضان نشویم. اما عید فطر روز پیمان بستن است. خدا بعد از سی روز میزبانی خواسته مان را رد نمی کند. ما مهمانیم و مهمان نورچشمی میزبان است. امام رضاعلیه السلام می فرماید: روز فطر، عید قرار داده شده تا مسلمانان در این روز گرد هم آیند و برای خداوند طاهر شوند و او را به جهت نعمت هایش تعظیم کنند. پس این روز، روز عید، روز اجتماع، روز فطر، روز زکات، روز رغبت و روز نیایش است.
پس در روز عید وقتی در صف نماز می ایستیم، خدا را به خاطر این میزبانی باشکوه شکر کنیم و از او بخواهیم دلمان فقط بند او باشد و از این سلامتی، عزت، قدرت، ثروت، موفقیت، شادی، زیبایی و همه ی خوبی ها را فقط و فقط از او بخواهیم. از خدا طلب کنیم کمکمان کند تا قلبمان را فقط به او بسپاریم و تمام کارهایمان را با یک معیار بسنجیم:« خدا راضی هست یانه؟» اگر روز عید فطر عهد بستیم و پای عهدمان ماندیم تا رمضان آینده مهمانِ خدا خواهیم بود، یک مهمان همیشگی.


فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر