پنج فرصتِ ویژه در ماه رمضان

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرموده ‌اند: فرصت‌هاى نيک را دريابيد كه همچون ابر مى‌گذرند.

پنج فرصتِ ویژه در ماه رمضان

امیرالمؤمنین علی علیه السلام در روایتی فرموده ‌اند: «اِنْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَيْرِ فَاِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ‏.»(1) (فرصت‌هاى نيک را دريابيد كه همچون ابر مى‌گذرند.)

پنج فرصت ویژۀ‌ ماه مبارک رمضان :

1. فرصت اُنس با خدا: از این فرصت می ‌توان در قالبِ اهتمام به نماز شب یا نماز جماعتِ اول‌ وقت یا ارتباط با خداوند از طریق دعا و مناجات استفاده کرد. بیست دقیقه، نیم ‌ساعت قبل از اذان صبح برای مناجات شبانه با خدای متعال وقت بگذارید و خودتان را در فهرست نمازِشب‌ خوان ‌ها قرار دهید. در مفاتیح الجنان برای روزها و شب ‌های ماه مبارک و وقت افطار و سحر، دعاهای فراوانی آمده است. یکی از آن‌ ها «دعای ابوحمزۀ ‌ثمالی» (2) است که هدیۀ امام ‌سجاد علیه السلامبه ابوحمزه است. آن پیرمرد و غلام اهل‌بیت علیهم السلام و پدر شهید، نزد امام زین ‌العابدین علیه السلام جایگاهی ‌ویژه‌ دارد. [ابوحمزه] این دعا را که سرمایه ‌ای است گران ‌بها، یاد گرفته و به شیعیان و شاگردانش یاد داده تا به‌ دست من و شما رسیده است.

2. فرصت انس با قرآن و اهل‌ بیت علیهم السلام: ما پیرو رسول اکرم صلی الله علیه و اله هستیم. ایشان فرموده‌ اند: «اِنِّی ‏تارِکٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ‏ كِتابَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ عِتْرَتِی اَهْلَ بَيْتِی اَلا وَ هُمَا الْخَلِيفَتانِ مِنْ بَعْدِی وَ لَنْ يَفْتَرِقا حَتّى يَرِدا عَلَیَّ الْحَوْضِ‏.» (3) (من در میان شما دو وزنۀ‌ گران ‌بها به یادگار می‌ گذارم: کتاب خدای عزّوجلّ و عترتم که اهل ‌بیت من هستند. آگاه باشید که این ‌دو، جانشینان پس از من هستند و هیچ‌ گاه از هم جدا نمی‌ شوند تا در کنار حوض [کوثر] بر من وارد شوند.)

‌ماه رمضان بهار قرآن است؛ (4) پس بیایید در محضر قرآن زانو بزنیم؛ اما حتماً آن را با ذکر توسل به ساحت مقدس اولیای الهی کامل کنیم و حتی همین قرآن را که می‌ خوانیم، ثوابش را به چهارده معصوم علیهم السلام هدیه کنیم.

3. فرصت مهرورزی به خلق خدا: همۀ شما این روایتِ [پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله] را شنیده ‌اید که اگر [حتی به ‌اندازۀ] یک خرما افطاری دهید، ثوابش مانند آزادکردن بنده ‌ای است.(5) در ادامه می‌ فرمایند: «در ماه مبارک رمضان، صلۀ‌ رحم را تقویت کنید.»(6) بنابراین، مهروَرزی را تمرین کنید. در ماه مبارک رمضان اگر کسی برای شما کاری انجام می‌دهد، کار را برای او آسان بگیرید و سخت ‌گیری نکنید. در ماه رمضان، برای زن و بچۀ خود، میدان را به‌ گونه ‌ای فراهم کنید که روزه را یک عمل مهم بدانند.

۴. فرصت کسب سلامت روح و روان و جسم و جان: روزه ‌گرفتن مایۀ ‌سلامتی جسم و زمینه ‌ساز سلامتی روح است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرموده ‌اند: «صُومُوا تَصِحُّوا.»(7) [این روایت را] به دو شکل ترجمه کرده ‌اند: «روزه بگیرید تا سالم بمانید» و «روزه بگیرید تا سالم شوید.»

۵. فرصت برنامه ‌ریزی برای بندگی خدا بر اساس نظم حاکم بر فقه: شما ساعت ‌ها روزه می ‌گیرید، اما اگر آن‌ را یک ‌ساعت کم یا زیاد کنید، دچار مشکل می ‌شوید. [فرض کنید] آقایی به مسافرت می ‌رود و قبل از اذان ظهر به حدّ ترخص شهرش می‌ رسد. اگر او از صبح چیزی نخورده باشد، روزه‌ اش درست است؛ اما اگر همین فرد، [قبل از اذان ظهر به حدّ ترخص] نرسد و حتی به ‌اندازۀ یک دقیقه تأخیر کند، روزه‌اش باطل است، یا اگر حتی چند ثانیه بعد از اذان صبح، چای یا لقمۀ نانی را که در دهانش است، بخورد، روزه ‌اش باطل است؛ تازه اگر این کار را عمداً انجام دهد، کفّاره هم دارد. از این نظم باید بفهمیم که چقدر [فراگیری احکام روزه] مهم است. شهید این ماه، امیرالمؤمنین علی علیه السلام هم در وصیتشان فرموده ‌اند: «اُوصِيكُما... بِتَقْوَى اللهِ وَ نَظْمِ‏ اَمْرِكُمْ‏.»(8) (شما را... به تقوای الهی و نظم در کارهايتان توصيه می‌ کنم.) پس منظم باشید.

یکی از مصادیق این نظم را می ‌توانیم توضیح احکام فقهی ماه مبارک رمضان معنا کنیم؛ یعنی در مسیر بندگی برنامه داشته باشید و هر روز، به ‌طرف کمال حرکت کنید.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

مشکاة، دفترششم، بهار طاعت، جعفر حسن زاده، ص 58

پی نوشت:

1.عبدالواحد بن‌ محمد تمیمی آمُدی، تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص۴73.

2. عباس قمی، مفاتیح الجنان، دعای ابوحمزۀ ثمالی.

3. محمد ‌بن ‌علی‌ بن ‌بابویه قمی (شیخ صدوق)،امالی الصدوق، ص۴1۵. (این روایت با تعابیر گوناگون و در کتب شیعه و سنی نقل شده است که نشانۀ اعتبار و درستی آن دارد.)

4. محمد بن‌ یعقوب کلینی رازی، الاصول من الکافی، ج2، ص۶30.

5. نک: محمد ‌بن ‌علی‌ بن‌ بابویه قمی (شیخ صدوق)، عیون اخبار الرضا، ج1، ص29۶.

6. نک: محمد ‌بن‌ علی‌ بن‌ بابویه قمی (شیخ صدوق)، امالی الصدوق، ص9۴.

7. نعمان‌ بن ‌محمد بن ‌حَيُّون تميمى مغربی (ابن‌حیّون)، دعائم الاسلام و ذكر الحلال و الحرام و القضايا و الاحكام، ج‏1، ص3۴2.

8. علی‌ بن ‌ابی ‌طالب علیه السلام، نهج البلاغه، نامۀ‌ ۴7.
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر