چرا «اذن دخول» می خوانیم؟

چرا مرسوم است پیش از ورود به حرم آقا، اذن ورود بخوانند؟

چرا «اذن دخول» می خوانیم؟

اجازه برای ورود به حریم حرم، نوعی رعایت ادب و نیز احترام ‌گذاشتن تلقی می ‌شود. اذن ورود زمینۀ درونی و قلبی برای زائر فراهم می ‌کند تا با آمادگی و حضور قلب، از حضور در حرم و الطاف الهی عطا شده به زائران بهره ‌مند شود. شهید اول ضمن تأکید بر ایستادن زائر بر درگاه حرم، این جمله را یادآور می ‌شود: الوقوف علی بابه و الدعاء و الاستئذان بالمأثور، فإن وجد خشوعاً و رقّة دخل، و إلا فالأفضل له تحرّی زمان الرقّة؛ لأنّ الغرض الأهمّ حضور القلب لتلقّی الرحمة النازلة من الربّ؛«زائر کنار درِ حرم بایستد و دعا کند و اذن بطلبد. اگر در دل خود خشوعی احساس کرد و رقّت قلب حاصل شد، وارد شود. وگرنه بهتر است که برای ورود، زمان دیگری انتخاب کند که رقت قلب و خشوع حاصل شود؛ زیرا غرضِ مهم‌تر از ورود به حرم، حضور قلب است تا انسان از رحمت خدا بهره ‌مند شود.»(1)
اذن ‌طلبی برای ورود به حرم را می ‌توان از آیۀ (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلاَّ أَنْ یُؤذَنَ لَکُمْ)(2)نیز استناد کرد. در این آیه، مؤمنان از ورود بی ‌اذن به خانۀ پیامبر صلی الله علیه و الهنهی‌ شده ‌اند؛(3) البته این آیه آستان معصومان علیهم السلام را نیز شامل می ‌شود.
در «اذن دخول»ها آمده است: «خداوندا، بر درگاه یکی از خانه ‌های پیامبر صلی الله علیه و اله و دودمان او ایستاده ‌ام. خدایا، مردم را از بی ‌اجازه وارد شدن به خانۀ پیامبر صلی الله علیه و اله منع کرده ‌ای. به حرمتِ پیامبرت درحال غیبتش، مثل زمان حضور و حیاتش عقیده‌ مندم و می‌ دانم که فرستادگان تو زنده ‌اند و نزد تو روزی می ‌برند. آنان جایگاه مرا در اینجا و این لحظه می ‌بینند و سخنم را می ‌شنوند. فَإِنِّی أَسْتَأْذِنُکَ یَا رَبِّ أَوَّلًا وَ أَسْتَأْذِنُ رَسُولَکَ ثَانِیاً وَ أَسْتَأْذِنُ خَلِیفَتَکَ الامَامَ الْمُفْتَرَضَ عَلَیَّ طَاعَتُهُ فِی الدُّخُولِ فِی سَاعَتِی هَذِهِ وَ أَسْتَأْذِنُ مَلَائِکَتَکَ الْمُوَکَّلِینَ بِهَذِهِ الْبُقْعَة الْمُبَارَکَة الْمُطِیعَة لَکَ السَّامِعه...؛ «پروردگارا، ابتدا از تو اذن می ‌طلبم. سپس از پیامبرت و از جانشین تو که اطاعتش بر من واجب است، اجازه می ‌خواهم که در این لحظه وارد خانه ‌اش شوم. از فرشتگانِ گماشته به این بارگاه مقدس هم اذن می ‌طلبم. به ‌اذن خدا، رسول، خلفای او و اذن همۀ شما، وارد این خانه می ‌شوم و جویای تقرّب در پیشگاه خدا هستم... .» (4)
علی کفشگر فرزقی
منبع:
منزلت زیارت: ویژگی‌ها و آداب زیارت امام ‌رضاعلیه السلام نویسنده محمدباقر پورامینی؛ (پرسمان رضوی، جلد 5)
----------
پی نوشت:
1. الدروس الشرعیة، ج۲، ص۲۳؛ نک: جواهر الکلام، ج۲۰، ص۱۰۱.
2. احزاب، ۵۳.
3. محدثى، فرهنگ زیارت، ص‌۳۴۵.
4. بحار الأنوار، ج۹۷، ص‌۳۷۱.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9103

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8553

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7868

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8814

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9583

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر