چرا زینب کبری (س) در چشم ملت های اسلامی عظمت دارد؟

مقام معظم رهبری، علت عظمتی که حضرت زینب کبری علیهاالسلام در چشم ملت های اسلامی را دارد اینگونه بیان می کنند

چرا زینب کبری (س) در چشم ملت های اسلامی عظمت دارد؟

مقام معظم رهبری در دیداری که با جمعی از پرستاران، به مناسبت میلاد حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار داشتند با اشاره به عظمت و جایگاه این بانوی بزرگ و نمونه چنین می فرمایند:

«زینب کبری یک زن بزرگ است. عظمتی که این زن بزرگ در چشم ملت های اسلامی دارد، از چیست؟ نمی ‌شود گفت به خاطر این است که دختر علی ‌بن ‌ابی ‌طالب (علیه‌السّلام)، یا خواهر حسین ‌بن‌ علی و حسن ‌بن‌ علی (علیهماالسّلام) است. نسبت ها هرگز نمی ‌توانند چنین عظمتی را خلق کنند. همه‌ ائمه‌ ما، دختران و مادران و خواهرانی داشتند؛ اما کو یک نفر مثل زینب کبری، ارزش و عظمت زینب کبری به خاطر موضع و حرکت عظیم انسانی و اسلامی او بر اساس تکلیف الهی است. کار او، تصمیم او، نوع حرکت او، به او این ‌طور عظمت بخشید. هر کس چنین کاری بکند، و لو دختر امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) هم نباشد، عظمت پیدا می‌ کند.

بخش عمده‌ این عظمت از این ‌جاست که اولاً موقعیت را شناخت؛ هم موقعیت قبل از رفتن امام حسین (علیه‌السّلام) به کربلا، هم موقعیت لحظات بحرانی روز عاشورا، هم موقعیت حوادث کشنده‌ بعد از شهادت امام حسین را؛ و ثانیاً طبق هر موقعیت، یک انتخاب کرد. این انتخاب ها زینب را ساخت. قبل از حرکت به کربلا، بزرگانی مثل ابن ‌عباس و ابن‌ جعفر و چهره‌ های نامدار صدر اسلام، که ادعای فقاهت و شهامت و ریاست و آقازادگی و امثال این ها را داشتند، گیج شدند و نفهمیدند چه ‌کار باید بکنند؛ ولی زینب کبری گیج نشد و فهمید که باید این راه را برود و امام خود را تنها نگذارد و رفت. نه این‌که نمی ‌فهمید راه سختی است؛ او بهتر از دیگران حس می‌ کرد».

او یک زن بود؛ زنی که برای مأموریت، از شوهر و خانواده ‌اش جدا می ‌شود و به همین دلیل هم بود که بچه‌ های خردسال و نوباوگان خود را هم به همراه برد؛ حس می ‌کرد که حادثه چگونه است. در آن ساعت های بحرانی که قویترین انسان ها نمی ‌توانند بفهمند چه باید بکنند، او فهمید و امام خود را پشتیبانی کرد و او را برای شهید شدن تجهیز نمود. بعد از شهادت حسین‌ بن‌ علی (علیه السلام) هم که دنیا ظلمانی شد و دل ها و جان ها و آفاق عالم تاریک گردید، این زن بزرگ یک نوری شد و درخشید. زینب به جایی رسید که فقط والاترین انسانهای تاریخ بشریت - یعنی پیامبران – می ‌توانند به آن‌ جا برسند».

مقام معظم رهبری در ادامه بیاناتشان فاطمه‌ زهرا و زینب کبری سلام الله علیهما را به عنوان الگو و نمونه‌ زنان امروزی معرفی می کنند که شایسته است زنان، این دو بانوی بزرگوار را الگو و نمونه در زندگیشان قرار دهند، ایشان می فرمایند: «مادر او فاطمه‌ زهرا (سلام‌ اللَّه‌ علیها) زن دیگری بود که مقامش از زینب کبری هم بالاتر بود. اینها زنان الگو و نمونه‌ اسلامند. زن امروز دنیا الگو می ‌خواهد. اگر الگوی او زینب و فاطمه‌ زهرا باشند، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیت ها و انتخاب بهترین کارها؛ و لو با فداکاری و ایستادن پای همه چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسانها گذاشته است، همراه باشد. زن مسلمانی که الگویش فاطمه‌ زهرا یا زینب کبری (علیهماالسّلام) باشد، این است. اگر زن به فکر تجملات و خوشگذرانی ها و هوس های زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بی ‌بنیاد و بی ‌ریشه باشد، نمی ‌تواند آن راه را برود؛ باید این وابستگی ها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهروست، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود؛ کما این ‌که زن ایرانی در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد و انتظار این است که در همه‌ دوران انقلاب همین کار را بکند. اما الگوی زن ایرانی در این راه، همان است که گفته شد؛ زینب الگوست. زینب زنی نبود که از علم و معرفت بی ‌بهره باشد؛ بالاترین علم ها و برترین و صافی ترین معرفت ها در دست او بود».[1]

پی نوشت:

[1] سخنرانی مقام معظم رهبری در دیدار با جمع کثیری از پرستاران، به مناسبت میلاد حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار، 1370/08/22.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر