چرا غرب آسیا درگیر نظم جدید منطقه ای است؟

با تمرکز بر پیاده روی اربعین به این مهم دست پیدا می کنیم که نظم فرهنگی جدیدی در منطقه ی غرب آسیا در حال شکل گرفتن است که با جغرافیای...

چرا غرب آسیا درگیر نظم جدید منطقه ای است؟

با تمرکز بر پیاده روی اربعین به این مهم دست پیدا می کنیم که نظم فرهنگی جدیدی در منطقه ی غرب آسیا در حال شکل گرفتن است که با جغرافیای سخت و منازعه آمیز این منطقه تفاوت بسیاری دارد. شاید بتوان اسم این نظم را نظم ژئوکالچر نامید.

نگاهی چندسونگرانه به پیاده روی اربعین
با تمرکز بر پیاده روی اربعین به این مهم دست پیدا می کنیم که نظم فرهنگی جدیدی در منطقه ی غرب آسیا در حال شکل گرفتن است که با جغرافیای سخت و منازعه آمیز این منطقه تفاوت بسیاری دارد. شاید بتوان اسم این نظم را نظم ژئوکالچر نامید.


پیاده روی میلیونی اربعین شهادت امام حسین (ع)، اجتماع بزرگی است که هرساله با شکوهی بیشتر از قبل برگزار شده و جهانیان را شگفت زده ساخته است. ابعاد کمّی و کیفی این رویداد به قدری گسترده است که آن را تبدیل به یک واقعه ی منحصربه فرد بین المللی نموده است. این راهپیمایی عظیم از مرتبه ی یک عزاداری در سطح کشور عراق یا حتی منطقه ی غرب آسیا خارج شده و ابعادی جهانی به خود گرفته و نشان دهنده عزت اسلام و مسلمین است که این عزت، هویت بخشی برای مسلمانان و بالأخص شیعیان را به ارمغان آورده است. در این نوشتار تلاش داریم مؤلفه ها و دلایل اینکه چرا این تجمع عظیم میلیونی را نماد عزت یابی ملی و اسلامی محسوب می کنیم، در سطوح تحلیل ملی، منطقه ای و بین المللی مورد بررسی قرار دهیم و تأثیرات آن بر روی موقعیت شیعیان و جهان اسلام را نیز به طور مختصر بیان کنیم.

عزت یابی؛ محوریت راهپیمایی اربعین

عزت به مفهوم قدرت و صلابت است. هر کشور یا گروهی وقتی می تواند ادعای دستیابی به عزت را داشته باشد که مورد احترام و توجه دیگر کنشگران منطقه ای و جهانی قرار گرفته و از منابع متنوع قدرت در نظام تحول یافته ی کنونی بهره مند باشد. ازاین رو یکی از عوامل تجلی بخش عزت جوامع مختلف، مسئله ی وحدت اجتماعی است. راهپیمایی های بزرگ که سبب تحولات عمیق در کشورهای دنیا شده است، همواره یکی از مصادیق این موضوع به شمار می رود. راهپیمایی هایی که نقش مؤثری در بازیابی اعتمادبه نفس اجتماعی و ملی جوامع مختلف ایفا می نمایند، به عنوان وسیله ای برای ابراز وجود و فریاد زدن به حاشیه رفته ها نیز شناخته می شوند. راهپیمایی یک سبک ارتباطات جمعی منحصربه فرد است که وسعت میلیونی مخاطب را با تکیه بر ارتباطات میان فردی، گروهی و بین گروهی پوشش می دهد؛ مسئله ای که می توان آن را زیرمجموعه ی بحث قدرت نرم محسوب کرد.

در همین راستا، آیین ها و ادیان مختلف نیز با هدف همبستگی و وحدت میان پیروان و هویت بخشی به جریان اجتماعی خود، ایامی را در سال مشخص می نمایند و پیروان خویش را ملزم به شرکت در این اجتماعات می کنند. یکی از پیامدهای این گونه تجمعات، نمود جهانی و به نوعی تبلیغ آن جریان اجتماعی است که معمولاً در جامعه ی جهانی تأثیرگذار است. اصولاً در فضای جهانی شده و در حال پیشرفت کنونی، هر گروهی به دنبال آن است که هویت فکری، اندیشه ای و قابلیتی خود را بروز دهد. شیعه نیز از این مسئله مستثنا نیست. این نماد در ذات خود موافق با فضای امت اسلامی و در خدمت آن است. بنابراین اجتماع عظیم و میلیونی پیاده روی اربعین را باید به عنوان نمادی از امت اسلام در نظر گرفت که می تواند قابلیت های خود را در خدمت امت اسلامی قرار دهد و زمینه ساز عزت مسلمانان و به ویژه شیعیان در دنیای کنونی شود. عزت راهپیمایی باشکوه اربعین که جنبه ی مردمی بودن آن پررنگ تر است، زمانی می تواند بهتر درک شود که به تأثیرات شگرف آن در سطوح مختلف تحلیلی، جهان اسلام و موقعیت تشیع پرداخته شود.

نخست) سطح ملی

ازآنجایی که جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار راستین اسلام ناب محمدی و با سیاست خارجی نشئت گرفته از انقلاب اسلامی خود، نقش مرکزی در زمینه سازی این اجتماع عظیم دارد، لذا در این قسمت منظور از سطح ملی، دستاوردها و تأثیراتی است که برگزاری پیاده روی اربعین بر نقش و کارکرد جمهوری اسلامی ایران در خارج از مرزهایش به دنبال خواهد داشت.

اولین تأثیر، زمانی مشاهده می شود که با قرار گرفتن ایران در شرایط وحدت اجتماعی با شیعیان عراق و سایر ملل منطقه، اعتمادبه نفس آن ملل افزایش پیدا می کند و تهران عملاً قادر خواهد بود متحدان منطقه ای خود را در خاک خودشان حمایت کند و آزادی عمل و اعتمادبه نفس آن ها را به شکل بی سابقه ای افزایش دهد؛ موضوعی که به شدت آمریکا را نگران می کند و با منافع آن کشور در منطقه، همخوانی ندارد.

پیاده روی اربعین به فهم سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیز کمک می کند. این پدیده یکی از نشانه های قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک مرکز هماهنگ کننده ی جهان تشیع است. راهپیمایی اربعین گویای اقتدار ملی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است؛ چراکه به غرب و متحدان منطقه ای آن نشان می دهد ایران در کمال امنیت، در عتبات که قلب تپنده ی جهان اسلام است، راهپیمایی میلیونی برگزار می کند و نمادهای انقلابی خود را صادر می کند. همچنین این پیام را به آنان منتقل می سازد که ایران برای ایجاد وحدت راهبردی با شیعیان منطقه، از روش های نرم و توانمندی در تأثیرگذاری فرهنگی بر ملل و کشورهای منطقه بهره می گیرد و با گسترش قدرت نرم انقلاب اسلامی، فرصتی برای افزایش عمق و نفوذ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در میان شیعیان کشورهای حاضر در این مراسم فراهم شده است.

به علاوه این راهپیمایی، قدرت منطقه ای ایران و مدل مقابله با تهدیدات طراحی شده توسط اتاق های فکر غربی برای منطقه را به نمایش می گذارد و به قدرت های بزرگ فرامنطقه ای یادآور می شود که ایران همواره باید بخشی از راه حل مسائل منطقه باشد و آنان اگر قصد مبارزه ی واقعی با تروریسم برآمده از سیاست های غلط خود در منطقه را دارند، بدون ایران هرگز موفقیت چندانی در حل معضل تروریسم در منطقه به دست نخواهند آورد.

برای دستاوردهای پیاده روی عظیم اربعین، بحث پیدایش یک پرستیژ جدید در روابط بین الملل هم مطرح می شود. متفکرین رئالیست و نئورئالیست روابط بین الملل، پرستیژ را نشان دادن قدرت واحدها، مردم و کشورها به قدرت مقابل برای ایجاد بازدارندگی می دانند. ازاین رو پیاده روی اربعین، پرستیژ جدیدی در عرصه ی بین الملل برای ایرانیان و مناطق شیعه نشین دیگر به وجود آورده است.

دوم) سطح منطقه ای

هرچند اربعین مشخصاً یک مراسم شیعی است، اما سنی ها و حتی مسیحیان، ایزدی ها و... نیز به عنوان زائر و خادم زائران در این مراسم شرکت می کنند. اگر به ماهیت انحصاری آیین های دینی توجه کنیم، خواهیم دید که این اتفاق در ایجاد پیوندهای ثبات بخش بین ملل منطقه، فوق العاده اهمیت دارد و مردم فارغ از دین، رنگ و نژاد، حسین (ع) را به عنوان نماد فراگیر، بی حدومرز آزادی، ایثار و ظلم ستیزی می شناسند.

نظم مردمی و خودجوش حماسه ی میلیونی پیاده روی اربعین در مسیر های منتهی به کربلا نیز حکایت از یک ظرفیت عظیم مدیریت منطقه ای دارد. همبستگی در برابر تکفیری ها، از دیگر تأثیرات منطقه ای پیاده روی اربعین است. در علوم سیاسی گفته می شود که خطر هجوم خارجی، همبستگی (Integration) داخلی به وجود می آورد و این راهپیمایی در موقعیتی برگزار می شود که منطقه ی غرب آسیا، وضعیت متشنج و بی ثباتی را تجربه می کند. داعش شیعه را دشمن خونی خود می پندارد و با اهل تسننی که مخالف زیاده خواهی ها و رفتارهای غیرانسانی این گروه هستند نیز به طور وحشیانه ای برخورد می کند. ازاین رو، هیچ چیز بیشتر از این، گروه های ترور را به خشم نمی آورد که ببینند خیل عظیم زائران شیعه به همراه دیگر گروه های قومی و مذهبی از کشورهای مختلف گرد هم می آیند و مولود رژیم صهیونیستی و غرب در بین افکار عمومی منطقه و بالاخص مردم عراق، نه تنها محبوبیتی نداشته است، بلکه مورد تنفر آنان نیز هست. در نگاهی دیگر، این اجتماع عظیم پیام آور امنیت و صلح و ثبات در عراق و کشورهای مسلمان منطقه است و از طرفی هم ناکارآمدی امنیت وابسته به غرب را نمایان می کند و همه ی اذهان را متوجه امنیت بومی و منطقه ای توسط خود ملت ها و دولت های منطقه می سازد.

تأثیرات پیاده روی اربعین بر موقعیت شیعیان

خلأ وجود اجتماعی عظیم و جهانی که مخصوص شیعیان باشد را پیاده روی در ایام اربعین پر ‏می کند. راهپیمایی پرعظمت اربعین حسینی نشان می دهد که می تواند به عنوان یک نماد بارز، پیوند فرهنگی بین دو ملت ایران و عراق مطرح شود. همچنین این راهپیمایی، رسانه ی گویای فرهنگ ضداستکباری و ظلم ستیزی شیعی است و بسیاری از تحلیلگران، حضور میلیونی زائران در پیاده روی اربعین را قدرت نمایی نرم جهان تشیع ارزیابی می کنند. این مراسم توانسته بسیاری از افکار اختلافی بین شیعیان، بالأخص در عراق را در راستای یک عقیده ی مذهبی واحد گرد هم آورد و روحیه ی بالایی به مردم بدهد تا فضای روانی ایجادشده توسط داعش و رسانه هایی که با آب وتاب جنایات آن را پوشش می دهند، خنثی شود و روحیه ی ایستادگی آنان در مقابل داعش را تقویت سازد. زمینه سازی برای وحدت سیاسی و بالا بردن حس اعتمادبه نفس در میان شیعیان عراق، از تأثیرات مهم دیگر مراسم عظیم پیاده روی اربعین است.

گردهمایی های صلح آمیز همچون پیاده روی اربعین، نقش و تأثیر زیادی در پیشبرد اهداف شیعی و معرفی راهبردها و اهداف صلح آمیز این مذهب دارد. رشد چشمگیر و معنادار هرساله ی جمعیت حاضر در این مراسم، از نوزایی و بازشکل گیری یک منسک جمعی شیعی خبر می دهد که باعث شده است احساس «هویت جمعی شیعی» بر سایر افتراقات، نظیر تمایزات زبانی و هویت ملی، فائق آید و به این هویت، نقش تازه ای ببخشد.

می دانیم که به جز ایران و عراق، شیعیان در سایر کشورها در موقعیت اقلیت زندگی می کنند. شیعیان جمعیت هایی بودند که در طول تاریخ به جز دوره های کوتاه استثنا، همیشه به خاطر اقلیت بودنشان، تحت ظلم اکثریت ها بوده اند، اما اکنون شیعیان فرصتی برای مطرح کردن خود در قالب پیاده روی اربعین یافته اند. این مراسم بزرگ را می توان به عنوان نمادی بی نظیر از واقعیت جدید منطقه ی غرب آسیا، یعنی ژئوپلیتیک شیعه نیز قلمداد کرد. این راهپیمایی، علاوه بر آنکه به ایجاد وحدت در بین شیعیان جهان کمک خواهد کرد، ظرفیت و توان شیعه برای مواجهه با تهدیدات امنیتی و نظامی را نیز اثبات می کند.

این راهپیمایی به قدرت های بزرگ فرامنطقه ای یادآور می شود که ایران همواره باید بخشی از راه حل مسائل منطقه باشد و آنان اگر قصد مبارزه ی واقعی با تروریسم برآمده از سیاست های غلط خود در منطقه را دارند، بدون ایران هرگز موفقیت چندانی در حل معضل تروریسم در منطقه به دست نخواهند آورد.

سوم) سطح بین المللی

برای دستاوردهای پیاده روی عظیم اربعین، بحث پیدایش یک پرستیژ جدید در روابط بین الملل هم مطرح می شود. متفکرین رئالیست و نئورئالیست روابط بین الملل، پرستیژ را نشان دادن قدرت واحدها، مردم و کشورها به قدرت مقابل برای ایجاد بازدارندگی می دانند. ازاین رو پیاده روی اربعین، پرستیژ جدیدی در عرصه ی بین الملل برای ایرانیان و مناطق شیعه نشین دیگر به وجود آورده است.

پیاده روی صلح آمیز و میلیونی اربعین با دفع خشونت از چهره ی اسلام و شیعیان، به صورت عینی به مقابله با پروژه های شیعه هراسی و اسلام هراسی می رود که سعی دارند از اسلام چهره ای خشن و جنگ طلب در دنیا ترویج کنند. در واقع جهانیان با دیدن این رویداد عظیم و جلوه های زیبای معنوی و ابعاد انسانی آن، مشتاق آشنا شدن با حقیقت قیام کربلا می شوند و این موضوع زمینه ی گسترش حقیقت اسلام ناب را در سراسر جهان فراهم خواهد کرد و نسخه های اسلام آمریکایی همچون جریان های تکفیری را به محاق خواهد برد.

از بُعد جغرافیایی و قومیتی هم خلق کنندگان این رویداد عظیم، از کشورها و اقوام مختلف از گوشه وکنار جهان و منطقه هستند. این واقعیت ها نشان می دهد که واقعه ی عاشورا، مرزهای اعتقادی و جغرافیایی را درنوردیده و مردم مختلف دنیا را به خود جذب کرده است. پیاده روی اربعین نه یک حرکت صرفاً شیعی، بلکه یک خیزش عظیم انسانی است.
از دیگر تأثیرات این راهپیمایی می توان به بالا بردن سطح توانایی های امت اسلامی در معادلات جهانی اشاره نمود. توجه به مسائل جهانی، در فرهنگ و جهان بینی تشیع، حکایت از اینترناسیونالیسم شیعه دارد. پیاده روی اربعین بروز و ظهور یک اینترناسیونالیسم شیعی را نوید می دهد. ریشه ی مذهبی این مسئله هم به این نکته برمی گردد که در تفکر شیعی، چیزی به اسم مرز نداریم. همه ی زمین قلمرو امام است و امام بر کل کائنات، تسلط و تصرف دارد.

فرجام سخن

راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی با ارائه ی الگویی جدید از همبستگی، هم زیستی و یکسان سازی فرهنگی با محوریت تعالیم شیعه در عصر جهانی شدن، از موضوعات مهمی است که در شرایط کنونی جهان و منطقه ی غرب آسیا می تواند با خلق هویتی جدید و قدرتمند برای نمایش ظرفیت های عظیم جهان اسلام، باعث سربلندی و ایفای نقشی مؤثرتر توسط جهان اسلام در نظام بین الملل کنونی شود.

درحالی که جهان اسلام در بازی طراحی شده توسط غرب گرفتار شده است و ظرفیت عظیم جهان اسلام قربانی درگیری های داخلی است و همین امر سبب شده است جهان اسلام در برابر فشارهای استکبار به ملل مسلمان، منفعلانه عمل نماید (گستاخی های رژیم صهیونیستی در کشتار مردم مسلمان فلسطین و آتش زدن اولین قبله ی مسلمانان جهان و سکوت جوامع مسلمان به جز ایران، شاهدی بر این مدعاست)، شیعیان با محوریت جمهوری اسلامی ایران و با بهره گیری از فرهنگ عاشورا و نمادهایی همچون راهپیمایی عظیم و میلیونی اربعین، ضمن خنثی سازی توطئه های نظام سلطه علیه جهان اسلام و منطقه، سیاست ها و طرح های آنان را به چالش می کشند و در این موقعیت خطیر که با کاهش قدرت مانور مسلمانان توأم شده است، عزت و اقتدار جهان اسلام را یک تنه به دنیا نشان می دهند.

منبع:برهان

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر