چرا قرآن به همسر ابولهب « حَمَّالَةَ الْحَطَبِ » می گوید؟

مراد از «حطب» اشاره به آتش جهنم است، آن هم به خاطر عداوت و دشمنی که آن زن با پیامبر صلی الله علیه وآله داشته و همسرش را نیز بر...

چرا قرآن به همسر ابولهب « حَمَّالَةَ الْحَطَبِ » می گوید؟

مراد از «حطب» اشاره به آتش جهنم است، آن هم به خاطر عداوت و دشمنی که آن زن با پیامبر صلی الله علیه وآله داشته و همسرش را نیز بر اذیت و آزار رساندن به پیامبر وا می داشت.


چرا قرآن به همسر ابولهب « حَمَّالَةَ الْحَطَبِ » می گوید؟


" وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ "؛ و (نیز) همسرش، در حالى که هیزم‏ کش (دوزخ) است‏. (1)

با توجه به مجموع تفاسیر می توان گفت مراد از «حطب» اشاره به آتش جهنم است، آن هم به خاطر عداوت و دشمنی که آن زن با پیامبر صلی الله علیه وآله داشته و همسرش را نیز بر اذیت و آزار رساندن به پیامبر وا می داشت.
از آن جا که او در همسایگی پیامبر صلی الله علیه وآله بوده، از جمله آزار و اذیت های معروفش، این است که هیزم و خار و خاشاک را جمع می کرده و از پشت بام منزلش بر سر راه پیامبر می ریخته تا موجب آزار و اذیت پیامبر بشود. هم چنین با سخن چینی و نمامی، اخبار پیامبر را به به مشرکان می رسانده و آن ها را در دشمنی و شیطنت بر علیه آن حضرت یاری می کرده است.
لذا بطور کلی می توان گفت آیه شریفه، کنایه از بار گناهی است که در اثر دشمنی با پیامبر خدا و اذیت و آزاری که بر آن حضرت روا داشته، گریبان او را گرفته و این گناهان، او را به جهنم می اندازد و موجبات فراهم شدن آتش جهنم را برای او فراهم می کند.
از جمله نکات آیه شریفه این که «حمَّالَةَ» به صورت فتحه دار و منصوب آمده تا توصیفی باشد از او همراه با مذمت و توبیخ؛ به بیان دیگر، به منطور مذمت کردن بر آن زن، نام آن زن را نیاورده بلکه این وصف را برای او آورده تا مورد مذمت بودن آن زن را برساند.
نکته دیگر این که در این آیه، دلالت قطعی وجود دارد بر این که آن زن، با همین حالت کفر، مرده و هلاک شده است. و این سوره که قبل از مرگ او نازل شده است یکی از پیشگویی های غیبی قرآن کریم است.(2)
_____________
(1) مسد، 4.
(2) نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏10، ص 428.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر