چند تمرین کوچک اما جدی

یکی از دغدغه های مهم ، آموختن مهارت پول درآوردن و پول خرج کردن است. نان درآوردن کار مردان است؛ اما نان حلال درآوردن هنر مردان است...

چند تمرین کوچک اما جدی

مادر بزرگ همیشه می گفت: «خدا همه چیز رو در یک روز خلق نکرده؛ ولی امان از این آدمیزاد که می خواد همه چیز رو یک روزه به دست بیاره و داشته باشه!»
یکی از دغدغه های مهم پسران، آموختن مهارت پول درآوردن و پول خرج کردن است. نان درآوردن کار مردان است؛ اما نان حلال درآوردن هنر مردان است. خانواده اولین و بهترین مکان برای تمرین و کسب این مهارت است.
پسران باید در سن نوجوانی برنامه ریزی کردن برای آینده را یاد بگیرند، به شغل و حرفۀ خود در آینده فکر کنند، بیاموزند چگونه نان حلال به دست بیاورند، آموزش ببینند چه چیزهایی نان حلال آن ها را حرام می کند تا در آینده از آن دوری کنند، بدانند چگونه باید کار کرد، چگونه باید درآمد کسب کرد، چگونه باید خرج کرد، چگونه باید پس انداز کرد و چگونه باید حساب دخل و خرج خود را داشت.
برخی معتقدند وقتش که برسد، «شمّ اقتصادی»1پسران، مسیر را به آنان نشان می دهد؛ اما واقعیت این است که اگر شمّ اقتصادی پسران تقویت و تربیت نشود، یا «آب خوش از گلوی خودشان پایین نمی رود»2 یا «خون بقیه را در شیشه می کنند.»3
در گذشته برای کاسب کارها، درس مکاسب4 می گذاشتند؛ اما در این زمانه، توجه به این امور کم شده است. پسران نوجوان باید قبل از شروع هر حرفه ای، این آموزش ها را ببینند یا خود به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه باشند؛ چرا که اولین حقوق آنان، پایه های زندگی اقتصادی شان را می سازد.
مسئلۀ مهم دیگر برای پسران، مدیریت خرج کردن است. ضرب المثل «پایت را اندازۀ گلیمت دراز کن»، جمله ای قشنگ و کاربردی است که توجه به واقعیت های زندگی و حد و حدود را گوشزد می کند. این جمله برای برخی از نوجوانان ناراحت کننده است؛ چرا که آن ها دوست دارند به اندازۀ آرزوهایشان خرج کنند و نه به اندازۀ واقعیات زندگی.
البته هیچ کس از داشتن زندگی راحت به اندازۀ آرزوهای بلندی که در سر دارد، بدش نمی آید؛ ولی چرخ زندگی همواره بر وفق مراد نمی چرخد. اگر واقعیات پذیرفته شود، می توان برنامه ریزی درستی هم کرد.

یکی از دغدغه های مهم پسران، آموختن مهارت پول درآوردن و پول خرج کردن است.


توجه به درآمد و هزینه های خانواده این مدیریت را به پسران آموزش می دهد. گاهی پسران با بی توجهی به این مسئله، آرامش خانواده را فدای خواسته هایشان می کنند. جوانی می گفت: «در نوجوانی متوجه شدم که دو نفر از دوستانم دوچرخۀ گران قیمتی خریده اند که سرعت زیادی دارد. با آنکه خانوادۀ ما به اندازۀ آن ها درآمد نداشت، اصرار زیادی کردم تا این دوچرخه را برایم در همان هفته بخرند.
متوجه بودم که بار مالی سنگینی بر دوش خانواده خواهم گذاشت؛ ولی از خواسته ام صرف نظر نکردم. در آن یک هفته، بارها پدر و مادرم سر این موضوع با هم دعوا کردند و نهایتاً مادرم با قهر از خانه رفت و پدرم با قرض دوچرخه را خرید. من دوچرخه دار شدم؛ اما هر وقت به آن فکر می کنم، شرمنده می شوم.»
حقیقت این است: «نداشتن عیب نیست.» برخی مواقع سختی کشیدن ها افراد را مسئول تر و متفکرتر بار می آورد. این تجربه را به وفور دربارۀ آدم های موفق که نامشان ماندگار شده است، می توان دید.

چند تمرین کوچک اما جدی
گاهی به این موضوع فکر کنید که پدر و مادر خانواده، مسئول حل همۀ مشکلات اقتصادی خانواده نیستند. همۀ اعضای خانواده مسئولیت دارند. سعی کنید یاد بگیرید که مراقب اموال خودتان باشید و آن ها را اداره کنید. این یعنی همان بلوغ اقتصادی که خانواده از شما می خواهد.
غالباً پسران با هزینه های زندگی چندان آشنا نیستند و این در آینده آن ها را سردرگم می کند. گاهی اوقات لیستی از مخارج زندگی و هزینه هایش را بنویسید و از درآمد خانواده کم کنید. این باعث واقع بینی شما دربارۀ سطح اقتصادی خانواده تان می شود.
پول حاصل زحمت و تلاش طاقت فرسای پدر یا مادر یا هر دوی آن هاست. به این دسترنج احترام بگذارید. گاهی به محیط کار آن ها بروید و با شغلشان آشنا شوید. این، تواضعتان را در برابر آن ها بیشتر می کند.
اکثر خانواده ها به فراخور سطح مالی خود، به فرزندانشان پول توجیبی می دهند. با پول توجیبی، خوب خرج کردن را یاد بگیرید. این در آینده برایتان بسیار کارساز می شود.

پدر و مادر خانواده، مسئول حل همۀ مشکلات اقتصادی خانواده نیستند. همۀ اعضای خانواده مسئولیت دارند.


قناعت کردن به ظاهر کار سختی است؛ به خصوص اگر تازه کار این میدان باشید؛ اما وقتی با قناعت کردن، از برخی از خواسته هایتان گذشتید و در عوض استقلال دست آوردید، خواهید فهمید که لذت و طعم این بی نیازی با بی نیازی به هیچ چیز دیگر در دنیا قابل مقایسه نیست.
البته ترفندهایی هم وجود دارد؛ مثل اینکه لیست ضروریات زندگی تان را داشته باشید و دور غیرضروری ها را خط بکشید؛ به اندازۀ داشته هایتان خرج کنید و نه خواسته هایتان؛ از مغازه های معمولی خرید کنید، نه مغازه های لوکس؛ به کیفیت لباس و دوختش توجه کنید، نه مارک آن؛ گاهی به این فکر کنید که ساعت مچی با کیفیت خوب و قیمت مناسب، همان کاری را برای شما انجام می دهد که ساعت مارک دار با قیمت سرسام آور. این خساست نیست؛ ذکاوت است.

5a015a4322e5a.jpg

وقتی از پول خودتان برای خانه خرید می کنید، سریع با پدر و مادرتان حساب و کتاب نکنید. این به شما شخصیت می دهد. مطمئن باشید آن ها چند برابر آن را برای شما جبران می کنند. در عوض، وقتی پدر و مادرتان به شما پولی می دهند تا خرید کنید، نگویید بی خیال و بقیۀ پول را برای خودتان بردارید. بلافاصله حساب و کتاب کنید و به آن ها گزارش بدهید. این باعث اعتماد بیشتر خانواده به شما می شود.
سعی کنید گاهی اوقات مقداری از پول تو جیبی تان را برای روز «مبادا» پس انداز کنید. اسمش مباداست؛ اما زمان آن معلوم نیست. ممکن است یکی از همین روزها سر وکله اش پیدا شود؛ ممکن است هیچ وقت پیدایش نشود؛ اما اگر بیاید، داشتن پس اندازی ناچیز، برای تان دلگرم کننده است. اگر هم نیاید، ثروتی کوچک محسوب می شود.

منبع: کتاب کلبة آرامش؛ جایگاه و نقش دختر در خانواده، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

پی نوشت ها:
[1]- کنایه از اندیشۀ ثروت آفرینی.
[2]- کنایه از راحتی نداشتن.
[3]- کنایه از کسی را بسیار اذیت کردن، بسیار گران فروشی کردن.
[4]- مکاسب کتابی است نوشتۀ شیخ انصاری که مباحث فقهی دربارۀ انواع معاملات و چگونگی انجام آن ها و چگونگی برهم زدن معاملات و انواع کسب حرام، را مطرح کرده است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر