نکاتی برای تربیت فرزندان

چند نکته برای تربیت فرزندان

چند نکته برای تربیت فرزندان

پر پرواز کودکتان را نچینید. زمانی که کودک از لحاظ رشدی به مرحله ای رسید که توانست اسباب بازی هایش را در سر جای خود قرار دهد ، بشقابش را از روی میز غذا بردارد و ببرد و خودش لباس بپوشد . بگذارید این کارها را خودش انجام دهد . سپردن مسئولیت به بچه ها برای عزت نفس آن ها و سلامت روانی شما لازم است .

- انرژی خود را صرف کارهای مهم کنید .

کودکان نمی توانند تعداد زیادی قاعده و قانون را هضم کنند و در مواجهه با قوانین بی شمار، بی علاقه و بی توجه می شوند . بحث درباره ی مسائل پیش پا افتاده ای مثل انتخاب لباس شان یا حرف بدی که در موقعیت خاصی از دهان شان بیرون آمده است را فراموش کنید . تمرکز خود را بر قانون های واقعا مهمی مثل ممنوعیت برخورد فیزیکی با دیگران ، گفتار گستاخانه یا دروغ گفتن بگذارید .

-با کودکانتان بازی کنید.

- هر روز با هم کتاب بخوانید.

این کار را از وقتی که هنوز نوزاد است آغاز کنید . بچه های کوچک عاشق گوش دادن به صدای والدین خود هستند.

- هر روز زمانی مخصوص برای او داشته باشید.

- وقت گذراندن با پدر را ترغیب کنید.

بچه هایی که پدران شان با آنها وقت می گذرانند در مدرسه عملکرد بهتری دارند ، با موفقیت بیشتری مسائل خود را حل می کنند و به طور کلی با مسائلی که در طول زندگی با آن مواجه خواهند بود ، بهتر رو به رو می شوند.

-وقتی مرتکب خطایی شدید به آن اعتراف کنید.

این روش بهترین راهی است که به بچه ها نشان می دهد چطور و چه وقت باید عذرخواهی کنند.

-در روش زندگی تان کمی بیشتر مراقب محیط زیست باشید کمتر زباله تولید کنید ، مواد را برای بازیافت جدا کنید ، از وسائل دور ریختنی به نحو تازه استفاده کنید ، در مقابل حیوانات و گیاهان اطراف خود مسئولیت نشان دهید.

-محبت خود را به همسرتان در مقابل کودکان نشان دهید.

-به تفاوت های خود و همسرتان در روش های فرزند پروری احترام بگذارید.

بهتر است هر دو نفر از شیوه ی یکسان تربیتی بهره ببرند زیرا وجود تضاد در این رویه پیش از راهکارهای کمی غلط یکی از والدین به کودک آسیب می زند.

-رضایت خود را از کارهای خوب فرزندتان به او نشان دهید.

-پشت سر فرزندتان حرف بزنید مثلا وقتی فهمیدید پشت در ایستاده از او پیش همسرتان تعریف کنید تا او بشنود.

-به خودتان استراحت بدهید اگر آن قدر خسته اید که نمی توانید آشپزی کنید و از سر راه غذایی آماده می خرید احساس نکنید که پدر یا مادر بدی شده اید.

- در برابر بی احترامی فرزندتان قاطعانه عمل کنید . هرگز به فرزندتان اجازه ندهید با شما یا هر فرد دیگری گستاخانه صحبت کند.

- سه سوال "تو محور" را هر روز از فرزندتان بپرسید

هر روز سه سوال که مخاطب آن فرزندتان باشد را از او بپرسید . " در مدرسه بهت خوش گذشت؟" " فردا بعد از ظهر کجا می خواهی بروی ؟"

- این ترفند " شجاعت" را به فرزندتان بیاموزید

نگاه کردن به چشم به آن ها بگویید که همیشه به رنگ چشم های دیگران دقت کنند .

هدایت توجه کودکان به چشم دیگران باعث برقراری تماس چشمی با آن ها می شود و به یک کودک مردد کمک می کند با اعتماد به نفس تر به نظر برسد.

-فرزندتان را لوس بار نیاورید هیچ کودکی مرکز جهان خلقت نیست و همین طرز فکر را به او منتقل کنید .

- به آن ها توضیح دهید چرا ارزش مهم هستند

- از جنگ بر سر غذا اجتناب کنید .

-حداقل یک وعده غذایی را خانوادگی میل کنید .

-تمام فرزندانتان را به یک اندازه دوست داشته باشید .

-تلویزیون را در هال قرار دهید تحقیقات مکررا این موضوع را نشان می دهد که بچه هایی که در اتاق خود تلویزیون تماشا می کنند وزن بیشتری دارند ، کمتر می خوابند ، نمرات کمتری می گیرند ، و مهارت اجتماعی ضعیف تری دارند .

-زمینه فعالیت بدنی فرزندتان را فراهم کنید .

-از لبخند فرزندتان محافظت کنید .

- از کرم ضد آفتاب مخصوص فرزندتان استفاده کنید .

-نوزادتان را زمانی که خواب آلود است در جایش بگذارید . زمانی که خواب آلود است یا هنوز به خواب نرفته ، می توانید او را در جایش بگذارید با اینروش او می آموزد که بتواند خودش را برای خواب آرام کند . این کار از مشکلات احتمالی خواب او در آینده می کاهد .

-همیشه راست بگویید .

مترجم: سارا شهیدی


مطالب مرتبط