چهار دلیل مبنی بر اینکه اطاعت از رسول خدا اطاعت از خداست

خلاصه مباحث تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی اعوذ بالله من الشیطان الرجیمبسم الله الرحمن الرحیم﴿ قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ فَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَیْهِ مَا حُمِّلَ وَ عَلَیْکُم...

چهار دلیل مبنی بر اینکه اطاعت از رسول خدا اطاعت از خداست

خلاصه مباحث تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
﴿ قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ فَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَیْهِ مَا حُمِّلَ وَ عَلَیْکُم مَا حُمِّلْتُمْ وَإِن تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا وَ مَا عَلَی الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلاَغُ الْمُبِینُ﴾
﴿قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾ به امّت اسلامی بگو دستورهای دینی دو قسم است، یک قسمت فرض الله است، یک قسمت فرض النبی است. آن احکام و دستورهایی که خدای سبحان داد، درباره نماز، روزه، حج، عمره، زکات، خمس، سایر مسائلی که در قرآن کریم آمده، خداوند دستور داد، شما باید اطاعت کنید، و بخشهایی که مربوط به مدیریت جامعه است، تدبیر جامعه است، دستورهای حکومتی است که پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آنها را صادر می کند، آنها را هم باید اطاعت کنید. اینها حکم خداست. زیرا پیامبر از طرف خدا می گوید این ﴿أَطِیعُوا اللَّهَ﴾ که معلوم است حکم خداست.
این ﴿أَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾ به سه چهار قرینه حکم الله است:
قرینه اول این است که خود خدا می فرماید: ﴿أَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾؛ اگر پیامبر بفرماید «أطیعونی»، انسان باید دلیل اقامه بکند که پیامبر چون ﴿مَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی﴾ است، پس این فرمایش او از طرف خداست. اما اینجا وقتی صریحاً خود خدا می فرماید به اینها بگو ﴿أَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾ خب معلوم می شود، حکم الله است دیگر. (این یک)
ثانیاً: نفرمود «أطیعوا الله و أطیعونی» فرمود: ﴿أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾؛ خود پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) یک شخصیّت حقیقی دارد که ابن عبدالله است. یک شخصیت حقوقی دارد که رسول الله است، از آن جهت که رسول الله است، خود حضرت از رسالت خودش اطاعت می کند. اینکه در نمازها حضرت تشهّد می خواند و در تشهّد به رسالت خود شهادت می دهد، نشان همین است که خود ابن عبدالله از رسول الله اطاعت می کند؛ یعنی شخصیّت حقوقیِ او حاکم بر شخصیت حقیقی اوست. خودش اطاعت می کند. بعد دیگران هم اطاعت می کنند. لذا نفرمود «أطیعوا الله و أطیعونی» فرمود: ﴿أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾ یعنی بر اساس شخصیت حقوقی من این کار را بکنید.
﴿وَإِن تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا﴾ این قرینه سوم، فرمود: اگر از پیامبر اطاعت کردید، هدایت می شوید، به مقصد می رسید. البته این همان آیه ای است که در ردیف آیات دیگر ذکر می شود که این هدایت، هدایت پاداشی است؛ چون اگر کسی از پیامبر اطاعت کند، معنایش آن است که هدایت شد، ایمان آورد، خدا را قبول دارد، دستور خدا را اطاعت می کند که طبق دستور خدا از پیامبر حرف شنوی دارد و اطاعت می کند. خب پس هدایت اُولیٰ برای این شخص حاصل است، این دیگر اتحاد مقدم و تالی است، اتحاد شرط و جزاست. اینکه فرمود اگر اطاعت کنید، هدایت می شوید؛ خب اینها هدایت شدند که اطاعت می کنند. دیگر معلوم می شود این ﴿تَهْتَدُوا﴾ هدایت ابتدایی نیست هدایت پاداشی است یعنی اگر از پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) اطاعت کردید آن هدایت پاداشی نصیب شما می شود. آن ایصال به مطلوب است، آن گرایش است، آن علاقه است، آن امکانات نِیل به مقصد است که بهره شما خواهد شد، که فرمود: ﴿یَهْدِی مَن یَشَاءُ﴾ همان هدایت پاداشی است.
قرینه چهارم ﴿وَ مَا عَلَی الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلاَغُ الْمُبِینُ﴾ یعنی پیامبر ما کاری کرده است که برای شما حجّت را رسانده و بیّن الرشد کرده، هم رسانده، هم مُبین شده، مُبین یعنی شفاف و روشن، نورِ مبین یعنی نور خیلی شفاف و روشن.
فرمود: ما کار را طرزی اَدا کردیم که به جان مردم تا دمِ در دل رساندیم. حالا اگر قلب باز بود که می پذیرد و اگر نبود که نمی پذیرد. این چهار قرینه نشان می دهد که اطاعت پیامبر اطاعت ذات اقدس اله است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر