نگاه ها غذای روحی است و آدمی با نگاه های آلوده، به بدن خویش سم تزریق می کند.

چه غذایی به چشم هایت می دهی؟!

چه غذایی به چشم هایت می دهی؟!

«هرچیزی ارزش دیدن ندارد» یا درست تر این که «هر چیزی را نباید دید»؛ دیدن کارهای بیهوده دیگران، دعواهای خیابانی و دیدن آزار و اذیت حیوانات و ... فقط روح لطیف شما را می آزارد. نگریستن به چهره افراد بدکردار و بدگفتار، دیدن افراد ستم پیشه و تبهکار و هم نشینی با افراد حرام خوار، خوراندن غذای منفی به بدن است. حتی باید از نگاه کردن به چهره هایی که توزیع کننده بار منفی هستند، دریغ کنیم. حالا این تشعشع منفی ممکن است در چهره های دلربا هم باشد؛ و برعکس برخی افراد با این که چهره زیبایی ندارند اما پر از انرژی مثبت و جذبه های نورانی هستند.

«آن چه ما می بینیم یک غذاست.» این اصل را هرگز فراموش نکنید؛ کسی که به طبیعت، رودخانه، سبزه زار، خطوط قرآن، چهره پدر و مادر و چیزهای مثبت می نگرد، غذای مثبت و مفید به بدنش می خوراند و آن که جنگ، کشتار، خون ریزی، بدن های برهنه نامحرم و صحنه های ترسناک می بیند، غذای سمی و منفی به بدنش می دهد. در روایات، نگاه به نامحرم، به تیری زهرآلود از ناحیه ابلیس تشبیه شده است. این سخن شاهد گفتار ماست و این که نگاه ها غذای روحی است و آدمی با نگاه های آلوده، به بدن خویش سم تزریق می کند. چنین فردی تا آن هنگام که از چشم و دلش پاسبانی نکند، پیوسته مریض است و درمان نخواهد شد.

هرچیزی ارزش دیدن ندارد یا درست تر این که هر چیزی را نباید دید

از منظر مزاج شناسی نیز آن که تصاویر ترسناک و دلهره آور می بیند سردی بسیار در بدنش پدید می آید که منشأ بسیاری از بیماری ها خواهد شد. فردی نیز که پیوسته صحنه های خشن و کشتار و جنگ می بیند خود را در معرض بیماری های قلبی و مغزی قرار می دهد.

مرد متأهلی که به سراغ تصاویر و فیلم های ناهنجار می رود ابتدا حرارتی زیادتر در بدن او تولید می شود که پس از مدتی به سردی بسیار شدیدی تبدیل می شود و آن مرد دچار سرد مزاجی جنسی می شود، به گونه ای که قادر به برآورده کردن نیاز همسرش نخواهد بود.

زن متأهلی که به این گونه تصاویر نگاه کند ابتدا احساس یک نیاز شدید در خود خواهد یافت اما بعد از مدتی دچار دردهای سنگین در پا و کمر می شود و بعد از آن مشکلات زناشویی. جالب این جاست که در طب سنتی حتی از تأثیر رنگ ها سخن به میان آمده است و برای مثال گفته اند: رنگ آبی آسمان معتدل است و مطابق مزاج همه انسان هاست، رنگ سبز چمن زار و گیاهان نیز معتدل است و با همه مزاج ها سازگار. رنگ قرمز گرم است اما زیاد نگاه کردن به آن برای بدن مشکل ساز می شود. مثلاً اگر در خانه فرش قرمز دارید پرده ها را نیز قرمز نکنید. رنگ قرمز در محدوده کوچک برای بدن مناسب است و محدوده وسیع از رنگ قرمز باعث بالا رفتن فشار خون و ایجاد حالت عصبی و پرخاشگری می شود.

کودکان بیش فعال اگر در معرض نور و رنگ قرمز باشند بدتر می شوند. رنگ زرد اگر روشن باشد شادی آور و اگر تیره باشد غم بار است. رنگ سفید سرد و تر است و رنگ سیاه سرد و خشک است و برای همین است که به عزاداران که لباس مشکی پوشیده اند خرما و گلاب می دهند.

رنگ آبی تیره سرد و تر است و مناسب افراد گرم مزاج، رنگ صورتی از ترکیب قرمز و سفید به دست می آید و نسبتا گرام است. رنگ قهوه ای که بیشتر از ترکیب قرمز و سیاه به دست می آید، نسبتا سرد است اما اگر از ترکیب رنگ قرمز و آبی به دست آید معتدل می شود و ... در کل، تمام جهان خلقت دارای رنگ است و انسان باید بداند که چه رنگی مناسب مزاج او است و از همان رنگ در کفش و لباس و خانه استفاده کند. این حرف های پایانی نیز شاهد آغازین سخن ماست که باید بهتر و بیشتر مراقب چشمان مان باشیم و این که چه غذایی به آن ها می دهیم.

منبع: نشریه خانه خوبان (83)، مرتضی اصلانی


مطالب مرتبط