چه کنیم تا فرزندان باحیایی داشته باشیم؟

رعایت مواردی می تواند در باحیا بودن فرزندان تأثیر فراوان داشته باشد

چه کنیم تا فرزندان باحیایی داشته باشیم؟

همانطور که همسران باید در روابطشان شرم و حیا را رعایت کنند در میان اعضای خانواده و فرزندان نیز باید حیا و شرم رعایت شود. اما سؤالی که فکر خیلی از پدر و مادرهای دلسوز و مسئول را به خود مشغول کرده این است که چه کنیم تا فرزندان باحیایی داشته باشیم؟ مواردی را می توان برشمرد که در باحیا بودن فرزندان مؤثر است همچون:

1- با حیا بودن از ازدواج و مرحله انعقاد نطفه باید رعایت شود. ازدواج پاک یکی از عوامل باحیا شدن فرزند است، فرزند از راه نامشروع، فرزندی که نطفه اش در حال ناپاکی منعقد شده است و فرزندی که به هنگام انعقاد نطفه شیطان در آن مشارکت کند نتیجه اش بی شرمی فرزند است. بنابراین باید نکاتی را به هنگام ازدواج و انعقاد نطفه رعایت کرد.

2- دوران بارداری دوران بسیار حساسی است و ریشه های بی حیایی را در این مرحله نیز می توان دید. بی حیایی در گفتار و در ارتباط با نامحرم، شرکت در مجالس لهو و لعب، گوش دادن به موسیقی های حرام، دیدن تصاویر و فیلم های سکس، خواندن رمان های سکس و کارهایی از این قبیل می تواند تأثیرات منفی بر حیای جنین بگذارد و بر عکس، رعایت حیا در گفتار و رفتار، شرکت در جلسات مذهبی، خواندن یا گوش دادن به قرآن و مناجات، ذکر خدا بر لب داشتن، مطالعه کتاب های سودممند و مذهبی و ... می تواند در حیای جنین تأثیر مثبت بگذارد.

3- از هنگام تولد باید مراقب فرزند بود. امام سجاد علیه السلام از هنگام به دنیا آمدن فرزند، مراقبت خود را شروع می کرد. امام باقر علیه السلام نقل می کند که هر گاه هنگام ولادت فرزندی می رسید پدرم همه زنانی را که حضورشان ضرورتی نداشت از اتاق بیرون می کرد تا نگاه کسی به عورت او نیفتد.[1]

4- نامگذاری نیز در حیای فرزندان تأثیر دارد. فرزندی که نام یکی از اولیای دین را دارد رابطه ای را بین خود و او حس می کند و سعی می کند خود را به آن شخص نزدیک سازد و به نوعی خود را در محضر او می بیند، این می تواند سبب شرم وی شود و او را از انجام دادن کارهای ناروا باز دارد البته باید والدین، فرزند خود را به این نکات متوجه کنند. در حدیثی آمده است روز قیامت شخصی را می آورند که نام او محمد است، خداوند به وی خطاب می کند: «تو که همنام حبیب من هستی شرم نکردی که عصیان مرا مرتکب شدی با اینکه من شرم دارم تو را که همنام حبیب من هستی عذاب کنم؟».[2]

5- آشنا کردن نوزاد با روحیه معنوی نقش مهمی در پرورش حیا خواهد داشت. با شعر خواندن برای کودک و آشنا کردن او با نوای دلنشین قرآن و... می توان در این راه قدم برداشت.

6- جداسازی محل خواب کودکان از والدین و مخفی بودن روابط جنسی آنها نقش مهمی در حفظ حیای فرزندان دارد. همچنین رعایت عفت کلام و پرهیز از شوخی های جنسی و به زبان آوردن امور جنسی در حضور فرزندان نیز تأثیرگذار خواهد بود. نکته دیگر جداسازی محل خواب کودکان از یکدیگر است. هنگامی که کودکان به سن تمیز و تشخیص می رسند بهتر است محل خواب آنان از یکدیگر جدا باشد و در یک تشک یا تخت نخوابند. این کار اقدامی ایمنی بخش برای حفظ و حیای فرزندان است.

7- حیا بر پایه حرمت و کرامت استوار است به همین جهت، احترام قائل شدن برای فرزندان و حفظ حرمت آنان و بزرگوار بار آوردن آنها از اقدامات اساسی در پرورش حیاست. باید به فرزندان شخصیت داد و از تحقیر و توهین آنان پرهیز کرد، اگر فرزند از رفتار بد خود پشیمان و شرمند شد باید وی را بخشید و رفتارش را به فراموشی سپرد. ممکن است برخی والدین به محض اینکه خطایی از فرزند خود می بینند کنترل خود را از دست داده و با وی به شدت برخورد کرده و آبروی او را ببرند. این کار سبب می شود که وی بیشتر در دامن گناه و فساد بیفتد و راه بازگشتی شاید برایش باقی نماند.

8- دوستان نیز در باحیایی فرزند بسیار نقش دارند. آشنا کردن فرزند با دوستان باحیا و دور کردن وی از دوستان ناباب می تواند در ایمنی وی و پرورش حیا در او مؤثر باشد.

9- والدین الگوی عملی کودک اند. آنان می توانند با رفتارهای صحیح خود، حیا را عملاً به فرزندان خود بیاموزند. نباید انتظار داشت والدینی که حیا را رعایت نمی کنند فرزندان باحیایی تربیت کنند.

10- استحمام والدین با فرزندان، اگر موجب آشکار شدن شرمگاه آنان شود بسیار مخرّب است. تا آنجا که ممکن است باید سعی کرد کودکان خودشان استحمام کنند یا اینکه پوشش مناسب برای هر دو وجود داشته باشد و به هیچ عنوان دختر با پدر و پسر با مادر به حمام نرود. امام صادق علیه السلام فرموده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «مرد با فرزند خود به حمام نرود که در نتیجه، نگاهش به عورت او بیفتد» و در ادامه هشدار داده است که نباید کسانی که بدون پوشش وارد حمام می شوند عورت یکدیگر را می بینند: «پدر و مادر حق ندارند به عورت فرزند خود نگاه کنند و فرزند نیز حق ندارد به عورت آنها نگاه کند». امام صادق علیه السلام در پایان می فرماید: «رسول خدا صلی الله علیه و آله کسی را كه برهنه به حمّام رود و نیز کسی که به او مى ‏نگرد هر دو را ملعون و از رحمت خدا دور برشمردند».[3]

منبع: پژوهشی در فرهنگ حیا، عباس پسندیده، قم دارالحدیث، 1383ش، ص 217 – 212.

------

پی نوشت ها:

[1] كافي، كلينى، محمد بن يعقوب‏، ‏دارالكتب الإسلامية، تهران‏، 1407 ق‏، ج ‏6، ص 17.

[2] مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، محدث ‏نورى، مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، قم‏، 1408ق‏، ج ‏15، ص 130.

[3] كافي، ج ‏6، ص 503.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر