چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

تکنیک انعکاس در همدلی، نیاز به توجه، محبت و احترام را در افراد برآورده می گرداند.

چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

برای همدلی کردن با دیگران، تکنیک ها و توصیه های متعددی در منابع مربوط به این مهارت بیان شده است که ما در این نوشتار کوتاه فرصت می کنیم به یکی از مهم ترین آن ها اشاره کنیم که پیش از این هم از آن نام بردیم: تکنیک انعکاس.

منظور از انعکاس این است که شنونده، مفهوم، احساس یا محتوا یا خلاصه ی سخن گوینده را برای او بازگو کند و این کار را به گونه ای انجام دهد که نشان دهنده ی درک و فهم و پذیرش وی باشد. انعکاس سه گونه است: انعکاس محتوا، انعکاس احساسات و خلاصه کردن. برای روشن شدن هر یک به مثال های زیر توجه کنید:

انعکاس محتوا

مدتیه خانمم ایرادگیر شده. قبلا اصلا اینجوری نبود. طوری رفتار می کنه که انگار هیچ نکته ی مثبتی در من نیست و هیچ کاری رو نمی تونم درست انجام بدم.

- منظورت اینه که همسرت نسبت به گذشته ازت انتقاد می کنه و هیچ کدوم از کارات رو بی نقص نمی­دونه.

انعکاس احساس

خیلی بهم ریختم. داغون شدم. خونه برام شده جهنم. همه اش غرغر، همه اش ایرادگیری، خونه که می­خوام برم انگار می خوام برم بازداشتگاه.

- داری می گی که ایرادگیری های همسرت اعصابتو به هم ریخته و هیچ علاقه ای به رفتن خونه و در کنار اون بودن نداری.

مؤمن آینه مؤمن است؛ چرا که در آن می نگرد و نیازش را برطرف می کند.

5c173c5b3c68c.jpg

خلاصه کردن

خلاصه کردن با انعکاس محتوا تفاوت دارد؛ چون در خلاصه کردن باید اطلاعاتی را که گوینده در فاصله­ی زمانی نسبتا طولانی (مثلا نیم ساعت) داده است کنار هم گذاشت و انعکاس داد.

در حقیقت در خلاصه کردن، نکات اساسی گفته های گوینده (و گاه هم احساسات) کنار هم آورده می شود و دوباره به گونه ای برای خود او بازگو می شود که او بتواند تصویری از آنچه تا آن لحظه بیان کرده است، به دست آورد.[1]

برای مثال پس از گوش دادن به شرح طولانی گوینده، به او بگویید:

اگر درست فهمیده باشم منظورت اینه که رابطه ی بین تو و همسرت دیگه مثل سابق دوستانه نیست و علتش هم ایرادگیری های بیش از حد اونه و این باعث می شه دائم عصبانی و افسرده بشی و فکر می کنی دیگه به مرحله ای رسیدین که نمی تونین همدیگه رو تحمل کنین و به نظرت رسیده که بهتره از هم جدا بشین درسته؟[2]

این روش جالب و موثر را شاید بتوان از آموزه های دینی نیز به دست آورد؛ آنجا که حضرت علی (ع) می­فرماید: مؤمن آینه مؤمن است؛ چرا که در آن می نگرد و نیازش را برطرف می کند و حالش را زیبا می­سازد.[3]

با روش انعکاس که در بالا معنا و گونه های آن بیان شد، نیازهای گوناگونی از گوینده برطرف می شود؛ نیاز به توجه، محبت، احترام، فرصت بررسی و مجدد افکار و احساساتش و جمع بندی افکار پریشانش برای رسیدن به قضاوت و تصمیمی درست و عاقلانه و همه ی این اثرات مثبت انعکاس سبب می شود که حالت روانی و رفتاری اش بهبود پیدا کند.

نتیجه گیری

همدلی به معنای رفتار کردن به گونه ای که گوینده احساس کند ما پیام و احساس واقعی او را درک کرده­ایم، یکی از بهترین و موثرترین شیوه های ارتباطی است که طی آن شنونده احساس می کند که به او احترام گزارده شده و افکار و احساساتش درک شده اند و شیوه ای مطلوب از منظر آموزه های دینی است. بین همدلی و همدردی تفاوت هایی وجود دارد. یکی از تکنیک های همدلانه رفتار کردن با دیگران، «انعکاس» است که خود به سه گونه ی انعکاس محتوا، انعکاس احساس و خلاصه کردن تقسیم می شود.

منبع: کتاب خوشحالم که درکم کنی (مهارت همدلی) - محمدرضا آتشین صدف


پی نوشت ها:

[1]. رک: موسوی، فنون کاربردی مشاوره، معرفت، ش163، ص153-166.

[2]. رک: آقابخشی، مهارت های زندگی برای دانشجویان، ص220-222.

[3]. رک: حرانی، تحف العقول، ص173.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر