چگونگی ششمین بازداشت رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب در طول دوران مبارزه علیه طاغوت شش بار توسط مزدوران رژیم پهلوی بازداشت شدند. بی شک ماجرای بازداشت آخر که منجر به انتقال ایشان به کمیته مشترک...

چگونگی ششمین بازداشت رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب در طول دوران مبارزه علیه طاغوت شش بار توسط مزدوران رژیم پهلوی بازداشت شدند. بی شک ماجرای بازداشت آخر که منجر به انتقال ایشان به کمیته مشترک ضد خرابکاری شد، نسبت به سایر موارد روایتی خواندنی تر دارد.

چگونگی ششمین بازداشت رهبر انقلاب

نوشتاری از:امین الله سلیمان نوری

بی‌شک یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های انقلابی خراسان در جریان مبارزه علیه طاغوت شخص مقام معظم رهبری است. این تاثیر به حدی بود که نیروهای وابسته به رژیم پهلوی خاصه سازمان اطلاعات و امنیت آن یک لحظه از ایشان غافل نبودند و تلاش داشتند به هر بهانه‌ای از فعالیت‌های گسترده آیت الله خامنه‌ای جلوگیری کنند. بر همین اساس بود که ایشان شش بار در طی سال‌های مبارزه بازداشت شده و یک بار نیز به ایرانشهر تبعید شدند. در بین این شش بار ماجرای بازداشت آخر که منجر به انتقال ایشان به کمیته مشترک ضد خرابکاری شد، نسبت به سایر موارد روایتی خواندنی تر دارد. در ذیل این روایت را با هم مرور می‌کنیم.

تحت نظر کامل قرار گرفتن آیت الله

تصمیم ساواک برای بازداشت دوباره آیت الله خامنه‌ای از زمانی قطعیت پیدا کرد که که وی تفسیر قرآن خود را در مسجد امام حسن(ع) آغاز کرد. پرویز ثابتی، مدیرکل اداره سوم ساواک معتقد بود که این جلسات تفسیر هم‌سو با عقاید سازمان مجاهدین خلق آن زمان و منافقین کنونی است و بر همین اساس دستور داده بود تا سخنان آیت الله خامنه‌ای ضبط شود تا شاید بدین گونه بتواند فرضیه خود را اثبات کرده ووی را بار دیگر دستگیر کند. او بر همین اساس در نامه 26 شهریور 53 خود به شیخان، رئیس ساواک خراسان تأکید کرده بود که«نامبرده فوق همواره در سخنرانی‌های خود به نحو کاملاً زیرکانه و تلویحاً از عناصر گروه به اصطلاح مجاهدین خلق تعریف و تمجید و از اقدامات آنان حمایت می‌نماید. علی‌هذا با فرارسیدن ماه مبارک رمضان ضروری است به وسیله کلیه امکانات موجود از اعمال و رفتار یادشده فوق مراقبت نمایند تا با به دست آوردن دلایل و مدارک محکمه‌پسند نسبت به تعقیب قانونی مشارالیه و خاتمه دادن به اعمال خلافش اقدامات مقتضی معمول گردد.»

بدین‌گونه برای شیخان مسجل شد تا باید نسبتی بین آیت الله خامنه ای و سازمان یادشده برقرار کند.کاری که بازجویی های انجام شده از یک مهره بازداشتی سازمان مجاهدین رسیدن به آن را سهل کرد. این فرد علی خرقانی نام داشت که پس از دستگیری، در بازجویی گفته بود که اعلامیه مربوط به فتوای آیت‌الله خمینی را «در مورد 3/1 سهم امام که می‌شود به خانواده زندانیان سیاسی کمک کرد» به افراد گوناگون از جمله سیدعلی خامنه‌ای داده است. برای ساواک مشهد همین چند جمله کافی بود که حلقه مفقوده‌اش پیدا شود.

گزارش ساواک خراسان

رییس ساواک مشهد بر اساس این کشف خود و البته آنچه به زعم خود از شنود گفتار آیت الله خامنه‌ای در مسجد امام حسن (ع) و سایر اجتماعات به دست آورده بود، طی گزارش در روز 15 دی ماه 1353 پیشنهاد دستگیری او را به اداره کل سوم ساواک، ارائه داد. در این نامه پس از ذکر نام آیت‌الله خامنه‌ای آمده بود:«نامبرده بالا از جمله وعاظ ناراحت و مفسده‌جو در شهرستان مشهد می‌باشد که از سال 42 که نقش فعال در تحریک مردم به شورش و بلوا در جریان 15 خرداد داشته به طور پی‌گیر و گستاخانه اقداماتی را در جهت گمراه کردن متعصبین مذهبی و طلاب ساده‌لوح و تشویق آنان به انجام فعالیت‌های ضدامنیتی دنبال نموده و به همین جهت چندین بار دستگیر و یک بار در سال 49 به سه ماه زندان محکوم شده است. در این دستگیری گزارش بازجویی گویای فعالیت‌های ضدامنیتی مشارالیه نبوده و قبلاً در این مورد گزارشی به عرض رسیده است و علت آن که محکومیت یادشده با وجود اقدامات ضدامنیتی حاد او، کم می‌باشد، همین امر است. روحانی مورد بحث متعاقباً اقدامات خویش را به شکلی جدید دنبال کرده و سعی نموده نظریات سوء خود را ضمن تدریس طلاب و وعاظ بالای منبر و از طریق تفسیر غرض‌آمیز آیات قرآن و روایات، به نحوی که جهت به اصطلاح انقلابی و ضدرژیمی داشته باشد، دنبال کرده است و تذکرات شدیدی که به وی داده شده به هیچ‌وجه در او مؤثر واقع نشده است. در کنار این اقدامات، مشارالیه برنامه‌هایی را جهت حمایت از شیخ‌حسینعلی منتظری (از روحانیون منحرف و ناراحت که به شهرستان طبس تبعید شده بود) و کمک مالی به او به معرض عمل گذارده است.

سیدعلی حسینی خامنه‌ای از چندی قبل در تفسیرهایی که جهت طلاب به عمل می‌آورد و سخنرانی‌هایی که در مجالس مذهبی می‌نماید، رویه جدیدی انتخاب کرده به طوری که بررسی این تفسیر‌ها و سخنرانی‌ها به نحوی است که نظریات گروه به اصطلاح مجاهدین خلق ایران را تأمین کرده و در عین حال تبلیغی به نفع گروه مزبور می‌باشد. یادشده برای آنکه هر چه بیشتر مقاصد خود را اعمال کند، در کنار این تبلیغات، آیه‌هایی از قرآن انتخاب و پس از تفسیر به صورت اعلامیه چاپ و وسیله ایادی خود پخش می‌نماید. مفاد این اعلامیه‌ها، خوانندگان را به اتحاد و مبارزه با استثمار به منظور تشکیل نظام مطلوب، دعوت می‌نماید. واعظ مورد بحث همچنین از پاره‌ای از قسمت‌های نهج‌البلاغه استفاده نموده و در منابر خود موضوعات به اصطلاح انقلابی مطرح می‌نماید.

با عرض مراتب فوق و اینکه اولاً ادامه فعالیت‌های این شخص موجبات گمراهی طلاب و متعصبین مذهبی را فراهم خواهد کرد ثانیاً بررسی در مورد سوابق موجود در زمینه مقابله با این شخص از جانب ساواک مشهد، از جمله دستگیری سال 49 وی، مؤید آن است که اصلح است کمیته مشترک ضدخرابکاری، پس از دستگیری از او تحقیق نماید و ثالثاً لازم است ارتباط این شخص با سایر روحانیون و عناصر مخالف مشخص گردد، و مضافاً به اینکه در صورت تبعید در اذهان عمومی فرد مهمی جلوه‌گر خواهد شد. علیهذا مستدعی است در صورت تصویب، فرد مورد بحث وسیله ساواک مشهد دستگیر و از منزل او بازرسی و در اختیار کمیته مشترک ضدخرابکاری قرار داده شود و تحت بازجویی و تعقیب قرار گیرد. موکول به رأی عالیست.»

صدور دستور بازداشت

پرویز ثابتی،رییس اداره سوم ساواک یا همان اداره ضد خرابکاری هم پس از دیدن این گزارش،در فردای روز ارسال یعنی 16 دی ماه پای برگه گزارش نوشت: «اقدام شود.» و بدین گونه دستور ششمین دستگیری رهبر معظم انقلاب داده شد و بر این اساس نامه‌ای از ساواک مرکز هم به مشهد فرستاده شد و در آن قید گردید که ایشان پس از بازرسی کامل منزل به همراه مدارک مکشوفه توسط شهربانی محل در اختیار کمیته مشترک ضدخرابکاری مرکز قرار داده شود. این دستور عصر جمعه 20دی ماه جنبه عملی به خود گرفت و ماموران پس از بازداشت رهبر انقلاب او را به همراه تعدادی کتاب و جزوه به زندان موقت شهربانی مشهد منتقل کردند. البته این پایان راه نبود زیرا کمتر از 24 ساعت بعد آیت الله خامنه‌ای همراه دو استوار یکم به وسیله قطار به تهران منتقل شد. این دو استوار نیز به محض رسیدن به تهران به قرارگاه پلیس راه آهن رفته و در تماسی با دفتر ساواک انتقال ایشان را به تهران اطلاع دادند و ساعتی بعد چند مامور ساواک به راه آهن آمده و همراه با دو مامور اعزامی از مشهد ،آیت الله خامنه ای را به کمیته مشترک ضدخرابکاری منتقل کردند و بدین گونه فصلی جدید در زندگی مبارزاتی رهبر انقلاب گشوده شد.

منابع:

1_ شرح اسم، هدایت الله بهبودی، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی.تهران،1392.

2_ کتاب آینده در قلمرو اسلام (ترجمه آیت‌الله خامنه‌ای) به روایت اسناد ساواک ، قاسم تبریزی ، مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،تهران،1389.

3_ تقویم تاریخ خراسان(ازمشروطیت تا انقلاب اسلامی)، غلامرضاجعفری، انتشارات مرکزاسناد انقلاب اسلامی، تهران،چاپ اول،1377.

4_http://www.tasnimnews.com/Home/Single/19351

کلیدواژه ها: آیت الله خامنه ای،پرویز ثابتی،کمیته مشترک،ساواک، بازداشت،رضا سلیمان نوری.

*کارشنای امور فرهنگی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر