بنده از طرف خواص و عوام مردم نظر منفی و مخالفی درباره انقلاب نشنیده ام حتی از طرف بی دین ها. شاید هم جرات اظهار نظر و مخالفت با انقلاب را نداشتند زیرا همانگونه که گفتم اکثر مردم هندوستان حامی و طرفدار این انقلاب بوده اند .

کسی جرات نداشت علیه انقلاب ایران حرف بزند!

کسی جرات نداشت علیه انقلاب ایران حرف بزند!

مصاحبه: حسین کاظمی


5a83e966ba4e3.jpg


لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در حال حاضر مشغول چه فعالیتها و مسولیتهایی هستید؟
بنده سید غلامرضا جعفری از شهر لکهنو هندوستان هستم. در حال حاضر مشغول به تحصیل علوم دینی و فراگیری معارف اهلبیت(ع) هستم و دروس خارج فقه و اصول را از محضر اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم استفاده میکنم.
همچنین درحال حاضر نماینده حجه الاسلام و المسلمین سید کلب جواد نقوی هستم. ایشان هم در واقع رهبر شیعیان هندوستان و نماینده ولی فقیه در شهر لکهنو هستند و فعالیتهای مفیدی را برای شیعیان و مسلمانان انجام میدهند. از جمله؛ این تظاهرات و تحصناتی که بر علیه مسول و سیاستهای ضد شیعی اوقاف ایالت یوپی هندوستان می شود و هنوز هم ادامه بلکه این اواخر تشدید هم شده است، به دستور ایشان صورت میگیرد و فعالیتها و رهبریهای دیگر از این قبیل نیز می باشد. بنده به عنوان نماینده ایشان در ایران مسول پیگیری کارها و ارتباط طلاب اینجا با ایشان هستم.

-
از ایام انقلاب اسلامی ایران چیزی به خاطر دارید؟
بنده وقتی به دنیا آمدم و چشم باز کردم عکس امام خمینی(ره) جلوی چشم ما بود و با شخصیت و انقلاب امام خمینی از همان ابتدا آشنایی خوبی داشتیم. نه تنها ما که اکثر مردم هندوستان امام خمینی را به خوبی میشناختند و از ایشان به بزرگی و احترام یاد میکردند. در واقع انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب اصیل و حقیقی بود که واجد تمام شرایط یک انقلاب اسلامی تمام عیار است. انقلاب اسلامی به عقیده بنده نه تنها مردم هندوستان را متاثر کرده بود بلکه در سراسر عالم تاثیرات مثبتی را بوجود آورده بود. و علت اینکه این انقلاب تاثیری در مقیاس جهان بوجود آورده بخاطر این بوده که حرکت امام خمینی به عنوان رهبر این انقلاب حرکتی کاملا مخلصانه و برخاسته از ایمان و اعتقاد راسخ و الهی بوده است و حتی همین اخلاص و الهی بودن ایشان بود که مردم را به صحنه می آورد و آنها را در مقابل گلوله و آتش مقاوم و منسجم میکرد. زیرا مردم می دیدند که امام خمینی به فکر منافع مادی و شخصی نیست و واقعا دغدغه اسلام و مبارزه با ظالم را دارد.

-
اخبار و وقایع ایران در آن ایام که مردم در حال برپایی این انقلاب بودند به هندوستان می رسید؟ مردم پیگیر اخبارهای انقلاب بودند؟ چگونه و از چه کانالهایی اخبار انقلاب را دریافت می کردید؟
مردم از طریق رادیو اخبار را پیگیری می کردند. در آن ایام تنها کانال رادیو بود و آن هم فقط یک ساعت خاص اخبار پخش میکرد و از طرفی همه مردم که رادیو نداشتند! به همین خاطر یادم می آید که مردم محله ما در همان ساعت پخش اخبار همه در یک جا جمع میشدند و اخبار را گوش میکردند و نسبت به اخبار انقلاب حساسیت زیادی داشتند. چراکه مردم هند و مخصوصا شیعیان خودشان را از ایران و انقلاب اسلامی جدا نمی دانستند و با ایران و انقلاب رابطه قلبی و معنوی عجیبی داشتند. مردم هند با اینکه اطلاعات دقیقی از انقلاب نداشتند ولی اجمالا میدانستند که این انقلاب توسط علمای مسلمان و مخلص در حال وقوع است و به همین خاطر با آن همدلی و همراهی داشتند و درباره آن مانند یک مساله حساس داخلی بحث و گفتگو می کردند.

5a83e986a919d.jpg


-اهل سنت هم متاثر از انقلاب بودند؟
بله حتما همینگونه بود. نه تنها اهل سنت که حتی هندوها هم از انقلاب متاثر بودند و آنرا حمایت و پیگیری میکردند. در واقع همه کسانی که مظلوم بودند و مورد ظلم واقع شده بودند از انقلاب حمایت میکردند، زیرا میدانستند این انقلاب علیه ظالم است. در واقع نگاه هندوها و غیر مسلمانان به انقلاب ایران یک نگاه انسانی بود و می دانستند که این انقلاب توسط یک عالم مسلمان بر علیه ظلم و برای احقاق حقوق مردم مظلوم انجام میشود.

-
قبل و بعد از انقلاب اسلامی وضعیت اسلام و مسلمانان، مثلا از جهت اقبال و اعتقاد به اسلام و یا عمل به احکام اسلامی، در کشور شما تغییری کرد؟
بله، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسلمانان نسبت به دین خود متعصب تر و مباهاتشان به اسلام افزون شد. در واقع کل دنیا با اسلام آشنا شدند و برایشان ثابت شد که اسلام برای احقاق حقوق مردم و عدالت آمده و حرفهای زیادی برای گفتن دارد.
ما اگر اسلام را خوب بشناسیم و بفهمیم و خوب بشناسانیم و معرفی کنیم مطمئنا اقبال و علاقه به اسلام زیاد خواهد بود و مردم خواهند فهمید که اسلام دین کشتن و خشونت نیست بلکه دین انسانیت و عدالت است.

-
بدنه مردم و خواص جامعه هندوستان چه واکنش و موضعگیری نسبت به انقلاب اسلامی داشتند؟
مردم که خیلی از وقوع این انقلاب خوشحال بودند و آرزو میکردند که بزرگ مردانی همچون امام خمینی (ره) در بین آنها هم ظهور کند تا بتواند مقابل ظالمین بایستد و حقوقشان را مطالبه کند. حتی هندو ها هم از بزرگ مردان ایران به احترام و بزرگی یاد میکنند. مردم وقتی که حکومت انفلاب اسلامی را مشاهده کردند دیدند که در آن صداقت و عدالت حکم میکند و ارزو داشتند که چنین حکومت و اشخاصی به آن ها نیز حکومت کنند و جامعه ای سالم و صادق داشته باشند. در واقع همه ی دنیا تشنه صداقت و عدالت هستند. حقیقت اینست که بنده از طرف خواص و عوام مردم نظر منفی و مخالفی درباره انقلاب نشنیده ام حتی از طرف بی دین ها. شاید هم جرات اظهار نظر و مخالفت با انقلاب را نداشتند زیرا همانگونه که گفتم اکثر مردم هندوستان حامی و طرفدار این انقلاب بوده اند .

-
یکی از اتفاقاتی که در جهان واکنش بزرگی بین مسلمانان داشت اعلام حکم ارتداد و اعدام سلمان رشدی توسط امام خمینی(ره) بود این حکم چه واکنشی در بین مردم هندوستان داشت؟
حکم ارتداد سلمان رشدی در واقع غوغایی در دنیا و در کشور هندوستان داشت. غیر از حضرت امام کسی جرات نمیکرد که حکم اعدام سلمان رشدی را صادر کند. علمای زیادی در برابر رفتارها و گفتارهای سلمان رشدی اظهار مخالفت کردند و حرکات و راهیپیمایی هم انجام دادند اما کسی جرات صدور حکم اعدام وی را نداشت. حتی سنی ها هم از این حکم امام خمینی بسیار خرسند بودند و از امام حمایت و در محافل و مجالسشان از ایشان به بزرگی یاد کرده و برایشان دعا میکردند. در واقع این حکم امام وحدتی را بین شیعه و سنی بوجود آورد و بخاطر همین فتوای تاریخی امام یک راهپیمایی بزرگ با شرکت شیعه و سنی در هندوستان برگزار شد.

5a83ea2a760d4.jpg


-ترور شخصیتهای در انقلاب توسط منافقین چه واکنشی را بین مردم شما داشت؟
موضوع شهادت و جانفشانی بین هندوها هم وجود دارد زیرا انها مقابل انگلیسی ها مبارزه و ایستادگی کردند و کشته های زیادی دادند و به کشته های خودشان هم شهید میگویند. بنابراین آنها از کسانی که مقابل ظالم قیام کرده و در راه عدالت کشته شدند به بزرگی یاد میکنند و مسلمانان هم که با فرهنگ شهادت اشنا هستند و از شهدا به بزرگی یاد میکنند. مخصوصا شهدای ارزشمند انقلاب و بزرگان دینی. اما اینکه ترور شخصیت ها بخواهد دلسردی یا عدم حمایت مردم هندوستان از انقلاب اسلامی را به دنبال داشته باشد ، نه اینگونه نبود.

-
آیا نهادها یا ارگان هایی از ایران جهت معرفی و تبلیغ انقلاب اسلامی فعالیتی داشتند؟
بنده به خاطر ندارم یا لااقل اطلاع ندارم که از طرف حکومت و دولت ایران فعالیت یا تبلیغی در این راستا در کشور ما صورت بگیرد. زیرا در آن زمان سازمان تبلیغات و سازمان دیگری جهت انجام این کار وجود نداشت. اما طلاب هندوستان خودشان بصورت کاملا خودجوش به مناطق مختلف هندوستان مسافرت میکردند و به معرفی انقلاب میپرداختند. حتی خودشان عکس حضرت امام را چاپ و شخصیت ایشان و انقلاب اسلامی را معرفی و تبلیغ می نمودند. چون طلاب و مردم همانطور که گفتم خود را در انقلاب و با مردم ایران در امر انقلاب شریک و انقلاب را از خودشان میدانستند.

-
اخبار جنگ ایران و عراق هم به شما می رسید؟ چگونه؟
اخبار ایران از طریق رادیو به ما میرسید و از طرف ایران هم یک برنامه ای بود که حوادث و اتفاقات جنگ را بصورت فیلم و مستند تولید و ما آنها را تهیه میکردیم.به مردم از قبل اطلاع رسانی میشد و آنها در یک محل بزرگ جمع میشدند و این فیلم ها برایشان پخش میشد. پدر بنده از کسانی بود که این فیلم ها را برای مردم پخش و ترجمه میکرد. این فیلم ها یک هفته قبل از خود جبهه تهیه میشد و به دست ما میرسید و ما از این طریق اطلاعات تازه و صحیحی را از جنگ کسب میکردیم. البته بیشتر اخبار بصورت روزانه و از طریق رادیو به دست ما میرسید.

-
تبلیغاتی که درباره جنگ ایران و عراق میشد به چه صورت بود؟ به نفع ایران بیان میشد؟ یا عراق؟
در واقع اطلاعات و تبلیغاتی که به ما میرسید بیانگر این بود که جنگ از طرف عراق به ایران تحمیل شده و عراق است که به ایران حمله کرده است و ما هم این را خوب میدانستیم که ایران تازه انقلاب کرده دلیلی ندارد که بخواهد به کشور دیگر حمله کند. این را حتی اهل سنت و هندوها هم میدانستند. حتی اوایل انقلاب یک روزنامه توسط اهل سنت منتشر میشد که نامش "انقلاب" بود و در آن روزنامه اخبار و اطلاعات انقلاب اسلامی منعکس می شد. بنده تبلیغات منفی علیه ایران در خصوص جنگ تحمیلی در آن زمان سراغ ندارم اما الان متاسفانه تبلیغات علیه انقلاب و ایران بوجود آمده است.


مطالب مرتبط