کلیدهای طلایی خوشبختی (1)

مودّت نوع خاصی از محبت با ویژگی هایی خاص است. در مودّت، محبت انسان ها به یکدیگر برای جلب منفعت یا دفع ضرر نیست؛ بلکه این محبت صرفاً برای نفس خود محبوب است. همچنین مودّت، محبتی است که برای انسان تعهد...

کلیدهای طلایی خوشبختی (1)

بر اساس وعدۀ الهی، ازدواج باید منجر به کسب آرامش و افزایش شیرینی ها و زیبایی های زندگی شود. برای چشیدن طعم واقعی خوشبختی و آرامش، تعامل زن و شوهر باید بر اساس الگوهای صحیح و روش های شایسته بنا شود تا آنان بتوانند سالیان دراز همراه با آسایش و راحتی، به زندگی سعادتمندانه با یکدیگر بپردازند. برای داشتن این چنین زندگی سعادتمندانه، دو رکن محبت و احسان بسیار ضروری است. محبت همچون اکسیر بی بدیلی است که می تواند تلخ کامی ها و سختی های زندگی را به شادمانی و شیرینی تبدیل کند و تحمل انسان را افزایش دهد. هنگامی که رسوخ پیدا کند، عملکرد آدمی را دستخوش تغییر می کند. محبت در جان و دل آدمی و جلوه های زیبای احسان در رفتار او نمودار می شود. بدون شک داشتن زندگی سعادتمندانه و بانشاط، ارتباط مستقیمی با میزان محبت بین اعضای خانواده دارد. خداوند متعال این محبت را به عنوان هدیه ای آسمانی، در ابتدای ازدواج به زن و شوهر عطا کرده است: «وَ جَعَلَ بَینَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً»[1] (و در میان شما موّدت و رحمت قرار داد.)
در این آیۀ شریفه، خداوند متعال از واژۀ «جعل» استفاده کرده است و مشخص می کند که این مودّت و رحمت بین همسران، هدیه ای الهی به زن و شوهر است، پس وظیفۀ همسران است که این هدیۀ آسمانی را ارج نهند و زمینۀ رشد و گسترش آن را ایجاد کنند.
نکتۀ بسیار زیبای این آیۀ شریفه، کاربرد واژۀ «مودّت» است. مودّت معنای بسیار عمیق تری از کلمۀ محبت دارد و به همین دلیل، برای رابطۀ عاطفی همسران به کار رفته است. در واقع اوج محبت را مودّت می گویند. مودّت معادل واژۀ زیبا و دل نشین عشق است که موجب طراوت و شادمانی در زندگی می شود. مودّت نوع خاصی از محبت با ویژگی هایی خاص است. در مودّت، محبت انسان ها به یکدیگر برای جلب منفعت یا دفع ضرر نیست؛ بلکه این محبت صرفاً برای نفس خود محبوب است. همچنین مودّت، محبتی است که برای انسان تعهد و مسئولیت می آورد. داشتن محبت به دیگران، مسئولیت خاصی برای ما ایجاد نمی کند؛ اما هنگامی که صحبت مودّت به میان می آید، مسئولیت ها نیز آغاز می شود. به همین دلیل است که پیامبر پاداش رسالت خود را مودّت اهل بیت (علیهم السلام) خود معرفی کرده است تا مسلمانان با انجام مسئولیت خود در قبال اهل بیت (علیهم السلام) و اطاعت از فرمان های آنان، راه سعادت و رستگاری را طی کنند. محبت در خانواده نیز از همین جنس است.

مودّت، محبتی است که برای انسان تعهد و مسئولیت می آورد.


با آغاز دوران زناشویی، علاوه بر ایجاد میل و رغبتی وصف ناپذیر در دل و جان دختر و پسر، هر دو دربارۀ سرنوشت یکدیگر در دنیا و آخرت مسئولیت پیدا می کنند و موظف می شوند برای سعادت یکدیگر تلاش کنند. در این میان، لازم است به نکته ای بسیار مهم توجه کنیم: مودّت و عشق، این هدیۀ ارزشمند الهی، همانند آتشی در جان و دل زن و مرد، شور و نشاط به پا می کند و موجب گرمابخشی به زندگی می شود، اما اگر از این آتش غفلت شود، از رونق آن کاسته می شود و رو به زوال و سردی خواهد گذاشت. در طول زندگی مشترک، زن و شوهر باید با رعایت اصول مهرورزی، دم به دم به حرارت این آتش بیفزایند و شور و شوق زندگی خود را افزایش دهند. در غیر این صورت، آتش عشق رو به سردی می نهد و شیرینی زندگی را از بین خواهد برد. به همین جهت است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «نیک ایمان ترین مردمان کسی است که خوش اخلاق تر و با خانواده اش مهربان تر باشد و من با خانواده از شما مهربان ترم.»[2] برای شعله ور نگاه داشتن این آتش، لازم است زن و مرد هر یک وظیفۀ خاص خود را در خانواده انجام دهند.


منبع: کتاب کلبة آرامش؛ جایگاه و نقش مادر در خانواده، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

----------------------------------------
پی نوشت :
[1]. روم:1.
[2]. عیون اخبار الرضا (علیه السلام)، ج۲، ص۳۸، حدیث ۱۰۹؛ بحا الانوار، ج۷۱، ص۳۸۷، حدیث۳۴.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر