خداوند هیچ منعی برای توفیق بندگان خود قرار نداده است. خداوند در قرار دادن تقدیر ابایی ندارد. او می خواهد که همة ی ما موفّق باشیم. اصلاً او ما را برای موفّق بودن خلق کرده است. تمام آنچه که ما را ....

کلید موفقیت

کلید موفقیت

متأسفانه نگاه غالب جوان های امروزی نسبت به موفّقیت، نگاهی مصرفی است. از نظر جوان امروز، این دیگران هستند که باید شرایط، محیط و فضای اجتماعی مناسبی را مهیا کنند تا او به موفّقیت برسد. مثلاً اگر از او دربارة شغل آینده اش سؤال شود، پاسخ می دهد «یک مغازه ی سه نبش برایم تهیه کنید، فلان مبلغ سرمایه نیز در اختیارم بگذارید تا ثابت کنم که می توانم بسیار در کسب و کار موفّق باشم» یا درباره ی ازدواج می گوید «همسری خوب و بساز با خانواده ای فهیم برایم پیدا کنید، آن وقت موفّقیتم را در زندگی به شما ثابت خواهم کرد.»

چنین جوانی به موفّقیت نرسیده، بلکه تنها آن را مصرف کرده است. ساختاری که خداوند برای دنیا نهاده است، اصلاً چنین ساختاری نیست. ما باید تولید کننده موفّقیت باشیم نه مصرف کننده ی آن. باید خود سفره ی موفّقیت را با تمام ملزومات آن پهن کنیم، نه اینکه چنین سفره ای از قبل پهن شده باشد و ما فقط زحمت نشستن بر سر آن را بکشیم. موفّقیت اکتسابی است، چیزی است که باید ایجادش کرد. البته یک سوی آن توفیق الهی است، که صد البته خداوند هیچ منعی برای توفیق بندگان خود قرار نداده است. خداوند در قرار دادن تقدیر ابایی ندارد. او می خواهد که همة ی ما موفّق باشیم. اصلاً او ما را برای موفّق بودن خلق کرده است. تمام آنچه که ما را به موفّقیت یا شکست می رساند، در دستان خود ماست. داشتن چنین باوری، پیش نیازی مهم برای رسیدن به موفّقیت است. «امیرالمؤمنین (علیه السلام) توفیق را رحمت و عنایت خدای مهربان و از کشش های پروردگار دانسته، ایشان توفیق را اساس کامیابی و خوشبختی و کلید نرمی و مدارا می داند.»[1] پس به خاطر داشته باشیم که داشتن خانواده موفّق، تابع برخورد پدر یا مادرمان نیست. تابع شرایط اقتصادی جامعه نیست. حتی پایین یا بالا بودن قیمت مسکن نیز دلیل بر موفّقیت و یا شکست ما نیست. نگوییم «اگر می خواهید خانواده ای موفّق داشته باشیم، قیمت مسکن را پایین بیاورید، اشتغال ایجاد کنید، سطح رفاه عمومی را بالا ببرید.» باید نگاه خود را عوض کنیم، اگر باور کنیم که عامل موفّقیت هر فردی، در وجود خودش است، نیمی از موفّقیت را پیموده ایم.

تمام آن چه که ما را به موفّقیت یا شکست می رساند، در دستان خود ماست.

اگر بالاترین نعمت های دنیا را نزد خود فرض کنیم، باز هم نمی توانند عامل موفّقیت ما باشند. یک خانم نباید بگوید «موفّقیت این است که بهترین شوهر دنیا نصیبم شود» چون بهترین شوهر عالم نصیب زنانی همچون همسر نوح و لوط (علیهما السلام) و امام حسن مجتبی (علیه السلام) شد، امّا آنها نتوانستند موفّق باشند. یک آقا نباید بگوید «موفّقیت در این است که زنی خوب نصیبم شود.» آیا همه همسران پیامبر (صلّی الله علیه و آله) خوب بودند؟ با این وجود چه کسی تردید دارد که پیامبر (صلّی الله علیه و آله) بهترین الگوی همسر موفّق است؟ آیا فرعون که همسری شایسته مانند آسیه داشت، موفّق بود؟ خداوند کلید موفّقیت عبد را به دست خود او داده است و می فرماید: «اِنَّ اللهَ لایُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم» همه چیز در دست اوست. عزت و ذلّت، خوشبختی و بدبختی در دستان اوست. اما خود او گفته است آنچه به دست من است را به دست شما داده ام. شما تغییر دهید تا من هم تغییر دهم، شما موفّق شوید تا من هم موفّقتان کنم.

منبع: کتاب سر دلبران (عوامل آرامش بخش و نشاط آفرین در خانواده)، امیرحسین بانکی پورفرد

----------------------------------------------------------

پی نوشت ها:

1. غُرَرُ الحِکَم، صص203،952، «التَّوفِیقُ عنایَةُ الرَّحمن؛ التَّوفِیقُ مِفتاحُ الرِّفقِ.»


مطالب مرتبط