کمک حال مادر

آیا تو جزو آن دسته دخترانی هستی که اگر روزی مهمان داشته باشند، خیال مادرشان راحت است؟

کمک حال مادر

آیا تو جزو آن دسته دخترانی هستی که اگر روزی مهمان داشته باشند، خیال مادرشان راحت است؟ این مادرها می دانند با وجود دخترشان کارها برایشان راحت تر خواهد بود. وقتی که نگاه می کنند خانه از تمیزی برق می زند، در دل می گویند: «دخترم برای خودش خانمی شده است.»
می دانستی وقتی که مادر نیست، وظیفۀ دختر سنگین تر می شود؟ وقتی به مسافرت می رود یا می خواهد برود، دوست دارد خاطرش جمع باشد. او دختری کدبانو دارد و دیگر نیازی نیست که به خاله یا مادربزرگ بگوید پیش بچه هایش بمانند تا برگردد.
شده است که وقتی از مدرسه به خانه می آیی، به استقبالت بیاید و بگوید: «مادر، خوب شد آمدی. چقدر به کمک تو احتیاج داشتم»؟ او خیالش راحت است؛ چون دختری دارد که کمک حال اوست، نه مایۀ زحمتش.
پس تا آنجا که می توانی، سعی کن هفته ای یکی دو بار، تو غذا بپزی؛ حتی گاهی اوقات، غذایی من درآوردی هم بپز.
فکر نکن این یک دختر ایدئال است که در افسانه ها یافت می شود. نه، این دختر وظیفه شناس خانه است. درست است که بعضی وقت ها درس دارد یا خسته است؛ اما درس خواندن برای او تنها وظیفه نیست یا نقش همیشگی اش نمی شود تا همۀ زحمات خانه بر دوش مادر باشد و او مصرف کنندۀ خدمات باشد. بالاخره وقتی در خانه هستی، وظایفی را هم تو بر عهده داری. همه چیز به عهدۀ مادر یا پدر نیست. اگر مادر فقط به کارهای خودش بپردازد و وظیفۀ مادری خود را در قبال تو انجام ندهد، چقدر شاکی می شوی؟ چقدر او را به بی خیالی متهم می کنی؟
می دانستی که اگر تو با وجود همۀ خستگی ات و تمام درس هایت، کمک حال مادرت باشی، خدا به وقتت برکت می دهد و در درس هم موفق تر خواهی بود؟
تمیزکردن خانه و نظم بخشیدن به وسایل، کارهایی است که تو هم می توانی بر عهده بگیری. روح تو روح ذوق و هنر است. روح تو روح کمک به مادر در خانه است.
شاید بهترین راه حل برای تو این باشد که به مادرت پیشنهاد بدهی بعضی کارهای خانه را با تو تقسیم کند؛ مثلاً تو ظرف ها را بشویی و او غذا درست کند یا تو جارو کنی و او ظرف ها را بشوید یا هرکاری دیگری را که خودت می دانی عادلانه تر است و به درس خواندن تو هم لطمه نمی زند، انجام بدهی. فقط کافی است به همکاری با مادرت فکر کنی تا هم دل او را به دست بیاوری و هم خیال خودت راحت باشد که بی خیال نبوده ای!
تو وظیفه ات را خوب می دانی؛ همان طورکه او در کودکی ات وظیفه اش را در مقابل تو، بی هیچ چشم داشتی انجام داده است، بی هیچ گِله ای، بی هیچ حرف درشتی. تو دختر خودش، خودِ خودش هستی.
همیشه در حقت دعا می کند: «مادر، خدا خیرت بدهد. مادر، خیر ببینی که به دادم رسیدی!»
امام رضا علیه السلام می فرماید:
حق مادر یکی از حقوق واجب و لازم است که ادای آن بر عهدۀ فرزندان است؛ زیرا مادر فرزند خود را مدت ها حمل می کند که هیچ کس برای دیگری چنین نمی کند و فرزندش را با گوش و چشم و تمام وجودش و با کمال میل و رغبت، از گزند حفظ می کند. او در راه کودک خویش متحمل زحمات و ناراحتی های دشواری می شود که هیچ کس دربارۀ دیگری آن زحمت ها را متحمل نمی شود. او راضی می شود که خودش گرسنه باشد؛ اما فرزندش سیر بخوابد. تشنه باشد؛ اما فرزندش سیراب شود. او حاضر است خودش در آفتاب باشد؛ ولی کودکش در سایه بیارامد. باید از او در مقابل این همه فداکاری و ازخودگذشتگی سپاسگزاری و با او خوش رفتاری کرد. گرچه توانایی جبران حداقلِ زحمت های او را نداری؛ مگر اینکه خداوند یاری ات کند.[1]
ابراهیم مهزم می گوید که روزی از نزد امام صادق علیه السلام بیرون آمدم و در مدینه به خانه ام رفتم. مادرم با من زندگی می کرد. در خانه به خاطر موضوعی با مادرم مجادله کردم و سخن درشت و ناهنجار به او گفتم. فردای آن روز بعد از ادای نماز صبح، دوباره به محضر امام صادق علیه السلام مشرف شدم. هنگام ورود، بدون آنکه حرفی زده باشم، امام به من فرمود: «ای پسر مهزم، شب گذشته با مادرت تند و خشن صحبت کردی. آیا نمی دانی شکم او مدت ها منزل و آغوشش گهواره و سینه اش ظرف غذای تو بوده است؟! [او هستی اش را در اختیارت نهاده بود.] چرا با او به تندی سخن گفتی؟ دیگر چنین مکن.»[2]


-------------------------------

پی نوشت ها:
1 . نک: حسین نوری طبرسی، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج۱۵، ص۱۸۰.
2 . نک: محمدباقر مجلسی، بحار الأنوار، ج۷۱، ص۷۶.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر