کنترل کننده های اطراف ما

اگر از کنترل های مداوم اطرافیانتان خسته شده اید، و فکر می کنید خیلی زیرذره بین هستید،خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می¬دهیم.

کنترل کننده های اطراف ما

توی مدرسه زیر نظر دوربین های مداربسته ناظم هستید!سرکلاس زیر نگاه تیزبین معلم ها! توی خانه هم باید به پدر و مادرتان جواب پس بدهید!چرا دیر آمدی؟ کجا بودی؟ پول هایت را چه کردی؟ با کدام دوستت بیرون بودی؟ اگر از کنترل های مداوم اطرافیانتان خسته شده اید، و فکر می کنید خیلی زیر ذره بین هستید،خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می دهیم.
نیاز به کنترل
یکی از نیازهای اصلی هرانسان، کنترل و مراقبت و نظارت است. به این علت که انسان از بدو تولد، با ناآگاهی و جهل و ناتوانی به دنیا می آید. و اگر از جانب دیگران کنترل و حمایت نشود،چه بلاها که برسرش نمی آید.
هر چه بر سن انسان اضافه شود، و به وسیله دیدن خواندن و تجربه کردن مسائل بیشتری را می آموزد و دانش و تجربه و آگاهی اش بیشتر می شود و نیاز به مراقبت کمتری دارد اما هیچ وقت بی نیاز از کنترل و مراقبت نیست. انسان در مسیر رشد و تکامل، نیاز به مراقبت و توجه دارد تا راه را از بیراهه بشناسد و گمراه نشود. کنترل و نظارت لازمه زندگی است واگر کنترل نباشد زمام امور از دستش خارج می شود. در هیچ برهه ای از زندگی انسان،بی نیاز از کنترل و مراقبت نیست .در کودکی،مراقبت و توجه خیلی شدیدتر است چون دانش و آگاهی کودک خیلی محدود است و همیشه در معرض خطر. در نوجوانی هم ،نیاز به کنترل و مراقبت وجود دارد،چرا که نوجوانی ،سن طغیان هیجانات روحی و روانی است و به دلیل اختلالات هورمونی،نوجوان تسلط لازم را بر فکر و ذهن خود را ندارد و لازم است که از طرف بزرگ ترها کنترل و راهنمایی شود. حتی در دوران میانسالی و پیری، هم انسان نیاز به مراقبت دارد. تنها شکل، و نوع مراقبت وکنترل است،که در دوران های مختلف زندگی تغییر می کند. مراقبت دوران سالمندی ،بیشتر شامل مراقبت های جسمی و پزشکی و روحی و روانی است.
انواع کنترل
انسان همواره نیاز به سه نوع کنترل دارد.
مراقبت جسمی و مادی
برای سالم ماندن و عمر طولانی و مفید داشتن، باید به جسم تان به عنوان یک مسئله مهم توجه داشته باشید و همیشه مراقب سلامتی تان و آنچه می خورید و می آشامید، باشید. مادران همیشه مسئول کنترل خورد و خوراک فرزاندانشان هستند. شما در هر سنی که باشید، بهترین کسی که از عادات غذایی و رفتاری شما باخبر است مادرتان است.
اولین پرستار و مراقب همه ی ما،مادران مان هستند.هیچ وقت از دست این پرستاران دلسوز ناراحت و آزرده خاطر نشوید چرا که آنها شما را از خودتان بیشتر دوست دارند.
مراقبت عاطفی و هیجانی
در مرحله طغیان و کوران غرایز و احساسات،انسان ها نیاز به کنترل و مراقبت بیشتری دارند و این کنترل ها از جانب خدا برای ما انسان ها مشخص شده. نماز خواندن و بر قراری ارتباط با معبود یکی از ترمز های انسان هاست. روزه داری و امساک از خوردن و آشامیدن یکی دیگر از ترمزهای ماست که یادبگیریم در مواقع لزوم مهار غرایزمان را در دست بگیریم. آموزش و یادگیری و اطاعت پذیری،نقش مهمی دراین مرحله، دارد.
کنترل روحی و معنوی
کنترل روحی و روانی، در واقع درگیری های درونی که با وجدان و عقل تان دارید را شامل می شود.این کنترل ها هم درونی است که شامل وجدان و عقل می شود هم بیرونی است که شامل قوانین و مقررات شرعی و قانونی می شود.کنترل در این مرحله،سخت گیرانه تر و دقیق تر است و هر اشتباه تاوان سختی به دنبال دارد.
کنترل ها و مراقبت ها چه بیرونی باشند و چه درونی،نتیجه و عاقبت خوبی دارند و ما همیشه و در هر سنی به این کنترل ها نیازمندیم.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر