گاهی هم باید راست نگفت!

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «راست بگویید و از راستگویی کراهت نداشته باشید.

گاهی هم باید راست نگفت!

صداقت از خصوصیات بسیار عالی انسانی است کهانسان راستگو با بیان کردن حقایق، بسیاری از دغدغه ها و و نگرانی هایی که به دلیل دروغگویی پدید می آید، را از درون خود دور می کند. واژه «صداقت» از «صدق» در اصل به این معنا است که گفتار و یا خبرى که داده مى ‌‌شود، مطابق خارج باشد و کسی را که خبرش مطابق با واقع و خارج باشد، «صادق» و «راستگو» مى‌‌گویند.

راستگویی، از خصلت‌ های برجسته مؤمنان است و لذا امام علی (علیه السلام)، راستگویی را قوی ‌ترین پایه ایمان، دانسته، می فرماید: «اَلصدقُ اقوی دَعائِمِ الایمانِ»[1]؛ راستی قوی‌ ترین رکن ایمان است. در این عالم دروغ هیچ جایگاهی ندارد، چرا که بسیاری از درگیرها به دنبال بی صداقتی و دو رویی شکل می گیرد. کسی که در زندگی صداقت داشته باشد، کمتر به اختلافمبتلا می شود. امام رضا (علیه السلام) فرمود: «راست بگویید و از راستگویی کراهت نداشته باشید.»[2]
روزی از حضرت رضا (علیه السلام) سؤال شد آیا ممکن است مؤمن ترسو باشد؟ امام در جواب گفتند: بله. مجدداً پرسیده شده آیا ممکن است مؤمن بخیل باشد؟ ایشان در جواب گفتند: بله. سپس از امام سؤال شد آیا امکان دارد شخص با ایمان، دروغ گو باشد؟ حضرت رضا (علیه السلام) در جواب فرمودند: نه، امکان ندارد شخص مؤمن، دروغ گو باشد.[3]با همه قداست و ارزشی که راستگویی دارد، باید توجه داشت که گاهی راستگویی مایه دردسر، ضرر و فساد می گردد که از دیدگاه اسلام کاری نادرست و ممنوع است؛ زیرا در پاره‌ای از موارد بر اثر راستگویی، اسراری کشف می شود و در نتیجه، منشا درگیری، فتنه‌انگیزی و گاه منجر به قتل و خونریزی می گردد. در این موارد، دروغ غائله را فرو می نشاند و از بروز اختلاف و درگیری جلوگیری می کند و راستگویی چون موجب فتنه و فساد است، جایز نیست.
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه ‌و آله‌و سلّم) فرمود: «ثَلَاثٌ يَقْبُحُ فِيهِنَّ الصِّدْقُ النَّمِيمَةُ وَ إِخْبَارُكَ الرَّجُلَ عَنْ أَهْلِهِ بِمَا يَكْرَهُ وَ تَكْذِيبُكَ الرَّجُلَ عَنِ الْخَيْر»؛[4]در سه چيز راستگويى زشت است: «سخن‏چينى، خبر ناخوشايند دادن به مردى درباره زن و فرزندش و تكذيب كردن خبر كسى.»


پی نوشت ها:

[1] . غررالحکم، ج۱، ص۸۵.

[2] . بحار الانوار ،ج75، ص357.

[3]. بحار الانوار ،ج69، ص262.

[4]. خصال ،ص87 ، ح20.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر