گردنبند بابرکت

راهنمای خیر، همچون انجام دهنده خیر است

گردنبند بابرکت

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله در مسجد نشسته بودند و اصحاب به دور ایشان حلقه زده بودند. در این هنگام پیرمردی با لباس های ژولیده از راه رسید. پیامبر صلی الله علیه و آله تا چشم شان به او افتاد به سویش رفتند و جویای حالش شدند.

پیرمرد گفت: ای رسول خدا! فقیری پریشان حالم، گرسنه ام، به من غذا بده، برهنه ام من را بپوشان، بینوایم، گره ای از کارم بگشا.

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: اکنون چیزی ندارم ولی «راهنمای خیر، همچون انجام دهنده خیر است». به منزل فاطمه برو.

پیرمرد به در خانه فاطمه علیها السلام رسید. مشکلاتی که داشت را برای ایشان بیان کرد. حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند: ما نیز اکنون در خانه جز یک گردنبند چیزی نداریم. سپس گردنبندشان را به پیرمرد فقیر دادند و به او فرمودند: این را بفروش ان شاء الله مشکلاتت حل شود.

مرد فقیر گردنبند را گرفت و به مسجد آمد و به پیامبر صلی الله علیه و آله که هنوز در میان اصحاب نشسته بودند، عرض کرد: ای رسول خدا! دخترت این گردنبند را به من احسان نمود تا آن را به مصرف برسانم. پیامبر صلی الله علیه و آله از خوشحالی گریه کردند.

عمار یاسر گفت: یا رسول الله! آیا اجازه می دهید که من این گرنبند را بخرم؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هرکس آن را بخرد، خدا از او راضی باشد. عمار یاسر از پیرمرد سؤال کرد: گردنبند را چند می فروشی؟ مرد فقیر پاسخ داد: به غذایی که مرا سیر کند، لباسی که تنم را بپوشاند و دیناری که مرا به خانه ام برساند. عمار گفت: من این گردنبند را به بیست دینار طلا و غذا و لباس و مرکبی، از تو خریدارم. عمار به آن مرد غذا داد، لباس، مرکب و بیست دینار طلا هم به او داد. آن گاه گردنبند را به غلام خود داد و گفت: این را به رسول خدا تقدیم کن، خودت را هم به ایشان بخشیدم. پیامبر صلی الله علیه و آله نیز غلام و گردنبند را به حضرت فاطمه علیها السلام بخشیدند. غلام نیز پیش حضرت گردنبند را گرفتند و به غلام فرمودند: من نیز تو را در راه خدا آزاد کردم. غلام شروع به خندیدن کرد، حضرت فاطمه علیها السلام علت خنده اش را پرسیدند، غلام جواب داد: ای دختر رسول خدا! برکت این گردنبند مرا به خنده آورده که گرسنه ای را سیر کرد، برهنه ای را پوشانید، فقیری را توانا کرد، پیاده ای را سوار نمود، بنده ای را آزاد کرد و عاقبت هم به صاحب خود برگشت.

منبع:

کتاب حضرت فاطمه علیها السلام، واحد پژوهش مسجد مقدس جمکران، ص 16-18.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر