گشایش در کار همه انسانها

اگر انگیزه‌ های نفسانی و دنیایی در کار نباشد و هر گونه قدرتمداری و بزرگی‌گری از اندیشه حاکمان رخت بربندد...

گشایش در کار همه انسانها

امام رضا (علیه السلام): قال له معمر بن خلاد: «عجل الله فرجک! فقال: یا معمر! ذاک فرجُکم انتم! فأمّا أنا فواللهِ ما هو مزود فیه کفٌ سویقٍ مَختوم بخاتم.»[1]
معمّر بن خلّاد به امام رضا (علیه السلام) گفت: خدا زودتر فرج شما را برساند! امام گفت: ای معمّر! این فرج، فرج خود شماست، زیرا نصیب من از حاکمیت اسلامی، به خدا سوگند، فقط کیسه کوچکی است، در آن مشتی آرد جو نبیخته و سرِ آن مهر شده.
اگر حاکمیت ها و مدیریت ‌ها خدایی باشد و اگر انگیزه‌ های نفسانی و دنیایی در کار نباشد و هر گونه قدرتمداری و بزرگی‌گری از اندیشه حاکمان رخت بربندد، این نوع حاکمیت مایه گسترش عدالت و حاکمیت ارزشها و فرج و گشایش در کار همه انسانهاست.
اگر کمترین انگیره های خودخواهانه و قدرت طلبی و بهره وری افزون از حدّ و دستیابی به منابع ثروت وجود داشته باشد، بی گمان حقوق مردمان پایمال می شود، ثروت ها به چپاول می رود، منابع و مواد در اختیار وابستگان و سرسپردگان قرار می گیرد و توده های مردم در تنگنا و زیر فشاهای کوبنده زندگی قرار می گیرند. باری این ویژگی زمامداری های الهی – انسانی است که در دوران دولت آنان مشکلات زندگی توده ها برطرف می شود و فرج و گشایش و آسایشی فراگیر در جامعه رخ می نماید.
این حدیث اشاره است به جریانی که در زمان خلافت امام علی (علیه السلام) رخ داد. (روایت کرده اند که عمرو بن حریث هنگامی مراقب خوراک علی (علیه السلام) گشت. دید فضّه انبانی مهر کرده آورد. علی (علیه السلام) نانی مانده و سبوسدار از آن در آورد. عمرو به فضّه گفت: خوب بود آرد آن را می بیختی و چیزی به آن می زدی! فضّه پاسخ داد؛ من این کار را می کردم و در انبان نانخورشی می گذاشتم، او مَنعم کرد، از آن پس سر آن را مهر کرد.

منبع: کتاب فرازهایی از سخنان امام رضا (علیه السلام)، بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی

---------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. تحف العقول، ص 329.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر