شرح رفتار مرد با همسرش

گل‌ها نیاز به مراقبت دارند و هرکاری که در «گلداری» مرسوم است را باید به درستی انجام داد تا این گل، طراوت، زیبایی، بو و عطر خوش داشته باشد و باعث زیبایی و آرامش و خوشی شود.
زندگی عادی هم همینطور است؛ منظورم از نظر گل و گلداری است! بعضی‌ها هستند که رفتار خاصی را می‌طلبند. این رفتار خاص به دلیل طبیعت و نوع خلقت آن هاست و باید با هرچیزی مطابق چیزی که می‌طلبد، رفتار کرد.
یکی از فرمول‌هایی که لازم است مردها در زندگی به آن توجه کنند، فرمول رفتار با همسر است؛ یک فرمول ساد ه در گفتار ، امام سخت در عمل

«اسم همسر + گل + رفتار با همسر موافق دستور خداوند + لباس‌بودن»


باید حتماً به اسم همسرتان گل اضافه کنید و این را در صحبت با همسرتان مدام تکرار کنید! باید در ذهن‌ تان حک شود که همسر شما گل است؛ چرا؟ چون می‌خواهیم رفتار با گل را در رفتار با همسر امتحان کنیم.
با گل چگونه باید رفتار کرد؟ از گل چگونه باید مراقبت کرد؟! اسلام زن را به یک شاخه گل تشبیه کرده است.1
اینکه برای توضیح رفتار با زن از لفظ گل استفاده شده، یک مسئله ساده نیست؛ درون این تشبیه، نکته‌ مهمی نهفته است. می‌دانید گل نیاز به محبت، به مراقبت و نیاز به توجه دارد. اگر این کارها در قبال گل انجام نشود، باعث صفا و طراوت و عطر خوش نمی‌شود و گل روز به روز پژمرده‌تر می‌شود و در نهایت کثیفی و عفونت به بار می‌آورد و انسان مجبور است آن را بیندازد دور! قطعاً یکی از دلایل جدایی در خیلی از زندگی‌ها درست رفتارنکردن با زن از ناحیه مردهاست. وقتی با زن مثل یک شاخه گل رفتار نشود، خواه ناخواه بعد از مدتی پژمرده می‌شود و گل پژمرده نتیجه‌اش جدایی است! باید با زن ـ بخوانید شاخه گل ـ به نیکی رفتار کرد. قطعاً باید در ادای حقوقش به نیکی عمل کرد2 و حتی اگر قرار شد از گلی جدا شویم، باید نیکی را هنگام جدا‌شدن هم رعایت کنیم:3

وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوف.

و با زنان به طور شایسته معاشرت کنید.4


یکی از حقوق، مهریه است. یک مطلب را سریع و صریح بگویم؛ متأسفانه بیشتر مردها در مقابل پرداخت مهریه همسرشان، اصلاً هیچ قید و بندی ندارند و به هیچ وجه به فکر پرداخت آن نیستند، در صورتی که دادن مهریه واجب است؛ همان‌طور که دادن پولی که از دیگران قرض گرفته‌ایم، واجب است و همان‌طور که نمازخواندن و روزه‌گرفتن و خمس و زکات‌دادن واجب است. «چه کسی داده و چه کسی گرفته!» اشتباه بزرگی است که در فرهنگ جامعه شکل گرفته است و متأسفانه مردها حواسشان نیست که این ندادن مهر، چه گناه بزرگی است و در دنیا و آخرت چه بلایی به سرشان خواهد آورد! یا نباید مهر را قبول کرد، یا وقتی انسان قبول کرد، از نظر شرعی وظیفه دارد مهر را بپردازد، مگر اینکه همسرش رسماً مهرش را ببخشد! کسی حق ندارد وقتی می‌داند مهری را نمی‌خواهد پرداخت کند یا نمی‌تواند پرداخت کند، قبول کند.
حتی حق ندارد به حساب خودش بگوید مهر را قبول می‌کنم؛ ولی بعد همسرم می‌بخشد!5 خیر! و متأسفانه این نوع از ازدواج که انسان قصد دادن مهر همسرش را نداشته باشد، نزد خدا زشت است و روز قیامت با آن مرد مثل گناهکار رفتار می‌شود!6 و یکی از گناهانی که خداوند نمی‌بخشد، همین گناه است.

امام رضا می‌فرمایند:
إِنَّ‌اللهَ تَعَالَى غَافِرُ کلِّ ذَنْبٍ إِلَّا مَنْ جَحَدَ مَهْراً.
خداوند متعال هر گناهى را مورد آمرزش قرار مى‏دهد ]و یکی از گناهانی که نمی‌بخشد[ گناه انکار و ندادن مهریه زن است‏.7


بعضی از گل‌ها خار هم دارند؛ ولی این خار در اصل برای محافظت از آن هاست. یک «گلدار» عاقل اگر خار دستش را برید و خونی کرد، صبر می‌کند، فوراً گل را از بین نمی‌برد. اگر گل را آفت گرفت، فوراً آن را بیرون نمی‌اندازد و تا لحظه آخر همه تلاشش را می‌کند که گل را سلامت نگه دارد.
زندگی هم همین است ـ با کم و زیادش! ـ باید مدارا کرد و تحمل. صبر‌کردن بر بداخلاقی‌های زن به خاطر خدا پاداش دارد.8 اساساً انسان باید در همه حال، طرف حسابش کس دیگری باشد. در همه حال باید با فرد دیگری معامله کند؛ فردی نه از جنس انسآن ها، بلکه انسان باید طرف حسابش را خدا در نظر بگیرد. آن وقت است که از دیگران هیچ توقعی نخواهد داشت و با خیال راحت هرچه خدا فرمان داده است را انجام می‌دهد.
این محبت‌کردن، این به نیکویی و به شایستگی رفتار‌کردن هم حدومرز و حدودی دارد. حدش دقیقاً تا جایی است که دین اجازه داده است؛ یعنی محبت‌کردن و به نیکی با زن رفتار‌کردن، تا جایی خوب است که مخالفت با خدا صورت نگیرد. یک نمونه از مخالفت این است که مرد به بهانه روشنفکری، محبت، آزادگذاشتن زن و... به زنش اجازه دهد تا بدون پوشش مناسب در جامعه ظاهر شود،9 بلکه مرد وظیفه دارد در جهت معنوی به همسرش کمک کند.
از طرف مرد وظیفه این‌طور است که ضرورت‌های زن را درک کند، احساسات او را بفهمد، نسبت به حال او غافل نباشد و خود را صاحب اختیار مطلق‌العِنان او در خانه نداند ... مرد باید به زن کمک کند تا عقب‌ماندگی‌هایی را که در جامعه ما دارند، جبران کند. البته مقصود از این عقب‌ماندگی‌ها، آن چیزهایی نیست که امروز به تقلید از فرنگی‌ها در جامعه ما مطرح می‌شود، بلکه هدف معرفت است. مقصود تحصیلات است. مراد پیدا‌شدن روح اندیشه و تأمل و فکر در زن است. مقصود اینهاست که هرچه مرد بتواند باید در این باره به همسرش کمک کند.10
یک قسمت از فرمول مانده و آن لباس‌بودن مرد برای زنش است. لباس چه کاری انجام می‌دهد؟ انسان را از آسیب محافظت می‌کند، عیوب انسان را می‌پوشاند و در گرما و سرما حافظ انسان است و باعث بهتر جلوه‌کردن و زیبایی انسان می‌شود. هر وظیفه‌ای که ما برای لباس در نظر می‌گیریم، عین همان وظیفه را مرد در قبال همسرش دارد.
اگر مرد لباس همسرش باشد، عیوب او را مخفی می‌کند، او را محافظت می‌کند، با رفتارش باعث آرامش همسر و زینت‌بخش او می‌شود. هر لباسی برای زمانی خوب است. اگر در تابستان لباسی که مربوط به زمستان است پوشیده شود، انسان محافظت نمی‌شود، بلکه برعکس گرمازده خواهد شد.
اگر لباسی که مربوط به تابستان است را انسان در زمستان بپوشد، در مقابل سرما دوام نمی‌آورد. هر دوره‌ای از زندگی و هر شرایطی از زندگی، لباس خاص خودش را می‌طلبد و مرد باید حواسش باشد که همسرش در چه دوره و در چه شرایطی است و مطابق همان دوره و شرایط، لباس همسرش باشد:

أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ.

و شما مردها پوششى هستید براى زنانتان.11


«گلداری» واقعی همین است که با امانتی که خدا در اختیار انسان قرار داده است، همان‌طور رفتار کنیم که خدا می‌پسندد. آن وقت است که می‌توانیم کمی، فقط کمی سرمان را بالا بگیریم و نور محبت خدا و رضایتش را حس کنیم. «گلداری» کاری سخت؛ اما با درآمدی بسیار عالی است. هر وقت طرف حساب خدا باشد، فروشنده خوب سود می‌کند، خیلی خوب.

-------------------------------------------------------------
1. امام علی می‌فرمایند: به درستی که زن، شاخه گل است ... پس در هر حال با او مدارا و همراهی کن تا زندگی باصفایی داشته باشی (من‏ لایحضره‌الفقیه، ج4، ص392).
2. و مهریه آنان را به طور پسندیده بپردازید (نساء: 25) و ]و مرد[ خوراک و پوشاک آنها را به شایستگى عهده‏دار است (بقره: 233).
3. آنها را به شایستگى رها کنید [طلاق دهید] (بقره: 231).
4. نساء: 19.
5. امام صادق می‌فرمایند: مردی که با زنی ازدواج کند و قصدش این باشد که مهر زنش را ندهد، نزد خداوند آن مرد زناکار است (وسائل‏الشیعه، ج21، ص267).
6. رسول خدا می‌فرمایند: هر مردی که بر زنش در‌دادن مهریه‌اش ظلم و ستم کند، نزد خداوند زناکار به شمار می‌آید و در روز قیامت خدا به او می‌گوید: بنده من! کنیزم را با عهد خود به عقد تو درآوردم؛ ولی تو به عهدم وفا نکردی؛ پس خدا طلب آن زن را بر عهده می‌گیرد و همه کارهای خوب مرد را به حساب زن می‌نویسد؛ اما باز حق آن زن ادا نمی‌شود و به همین دلیل فرمان می‌دهد که آن مرد را به آتش بیاندازند (وسائل‏الشیعه، ج21، ص267).
7. مستدرک‌الوسائل، ج13، ص378.
8. رسول خدا می‌فرمایند: هر مردی که بر بداخلاقی همسرش به خاطر خدا صبر کند، برای هر بار صبرش، پاداشی همانند پاداش صبر ایوب در برابر بلاهایش به او داده می‌شود (وسائل‌الشیعه، ج20، ص16).
9. رسول خدا می‌فرمایند: مردی که از همسرش اطاعت کند، خدا او را با صورت به آتش می‌اندازد. سئوال شد: این پیروی چیست؟ پیامبر فرمود: به همسرش اجازه دهد بدون پوشش مناسب به حمام‌های عمومی، عروسی‌ها و سوگواری‌ها برود و لباس نازک بپوشد (اصول کافی، ج5، ص517).
10. بیانات مقام معظم رهبری در خطبه عقد، 10/2/1375.
11. بقره: 187.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر