گناه بچه ها چیست؟

ناسازگاری والدین در رشد شخصیتی بچه ها مؤثر افتاده و باعث ناامنی و اضطراب در آنها می شود.

گناه بچه ها چیست؟

جدایی و طلاق در میان والدین، یکی از عوامل مهم ناسازگاری و بروز رفتارهای نابهنجار در میان کودکان و نوجوانان می باشد. چگونگی ارتباطات خانوادگی در دوران کودکی و نوجوانی در شکل گیری شخصیت بچه ها نقش بسیار پر رنگی در زندگی آنان دارد بنابراین جدایی طولانی مدت، کمبود محبت، ارتباط اندک و صوری با والدین و برادران و خواهران، در کنار تنش های خانوادگی می تواند به بروز اختلالات شخصیتی منجر شود. افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و بزهکاری در فرزندان خانواده های متلاشی شده به طور معنی داری بیشتر از این دسته ناهنجاری ها در فرزندان خانواده های موفق و به اصطلاح روپا می باشد. در این میان، افسردگی و اضطراب در دختران خانواده های طلاق گرفته بیشتر از پسران بوده و در عوض میزان پرخاشگری و بزهکاری در پسران خانواده های طلاق گرفته بیشتر از دختران می باشد.

طلاق باعث ایجاد تصویری منفی از خود می شود حال آنکه همراهی و توافق والدین تأثیر بسیار خوب و مثبتی بر رشد و تکامل کودکان دارد. کودکانی که در خانواده های موفق و سازگار زندگی می کنند اختلالات رفتاری و نابهنجار در آنها به مراتب کمتر از کودکانی است که در خانواده های پر تنش هستند. ناسازگاری والدین در رشد شخصیتی بچه ها مؤثر افتاده و باعث ناامنی و اضطراب در آنها می شود و تعادل روانی بچه ها بیش از سایر افراد خانواده در اثر طلاق والدین دچار خدشه می شود. بچه های محروم از خانواده اغلب در مدرسه و اجتماع، رفتارهای ضد اجتماعی از خود بروز داده و میزان ابتلا به افسردگی، احساس گناه، ناامنی و بیماری های روانی و جسمی در آنها فزونی می یابد. بچه های خانواده های شکست خورده در انجام فعالیت های اجتماعی عقب مانده هستند و افرادی عصبی و تندخو نشان می دهند. افرادی که نسبت به امور مختلف زندگی بدبین و حساسند و تمایل و آمادگی شان برای کشیده شدن به انواع انحرافات بیش از دیگران می باشد.

بچه های طلاق پس از جدایی والدین عمدتاً به دو دسته تقسیم می شوند. یک عده ای بر خلاف میل خود در اختیار پدرشان قرار می گیرند و دسته ای دیگر هم در اختیار مادرشان هستند. در این میان، افراد دیگری نیز وجود دارند که به دلایلی همچون اعتیاد پدر یا مادر از هم جدا شده به گونه ای رها می شوند و خویشاوندان نزدیک نیز از سرپرستی آنها ممانعت می نمایند. بچه ها پس از جدایی والدین شان از آنجایی که به تکیه گاهی محتاجند به طرف افرادی کشیده می شوند که از آنها سوء استفاده می کنند و در اینجاست که این بچه های بی گناه به سمت جرم و جنایت می روند. در این شرایط بچه ها با کسانی آشنا و درگیر می شوند که از آنها سوء استفاده کرده و آنها را به طرف فحشا و یا اعمال دیگری همچون سرقت سوق می دهند. سپس این بچه ها در آینده به غده سرطانی برای جامعه تبدیل می شوند. او دیگر به یک فرد ضد اجتماع تبدیل شده است.

در وضعیت هایی که به گونه ای، روان و جسم و یا موقعیت اجتماعی بچه ها تهدید می شود، به نحوی که با استفاده از مکانیسم های سازش و آشتی هم نتوان تعادل روانی را در آنان ایجاد یا حفظ کرد، بحران، ریشه دوانیده و نشانه های خود را بروز خواهد داد. بحران طلاق علاوه بر خطر و خسرانی که برای زنان و مردان، پدران و مادران دارد گریبان بچه های بی گناه را نیز گرفته و حلقوم شان را خواهد فشرد. بچه هایی که با بروز پدیده دردناک طلاق، جای خالی مهر و محبت پدر و مادر و آشیانه ای گرم برای همیشه در قلب شان خواهد ماند.

منبع: مجله پیام زن مهر 1383، شماره 151.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر