یادی از قدس

ماجرای قدس برای ملت ما و برای همه یِ امَّت بزرگ مسلمان یک ماجرای تعیین کننده است.

یادی از قدس

انقلاب اسلامی ایران بر پایه ی مبانی دین مبین اسلام به وجود آمده است. بر همین اساس حمایت از منافع جهان اسلام و بالخصوص ملتهای مظلوم مسلمان از اولین شعارهایی بود که توسط بنیانگذار مقدس جمهوری اسلامی مطرح گردید.

آرمان امام خمینی جان تازه ای به پیکر انتفاضه دمید و عامل تعیین جمعه یِ آخر ماه مبارک رمضان به عنوان ماندگاری مسأله یِ فلسطین گردید، پس از ارتحال آن حکیم الهی، عَلَم این آرمانخواهی بر دوش خَلَف صالح او یعنی آیت الله خامنه ای قرارگرفت. در ذیل گوشه ای از بیانات ایشان در این زمینه اشاره شده است.

روز قدس؛ روز اسلام، انسانیت، انقلاب و امام

امروز روز بزرگ و جهانی قدس است، روز تجمع آرمان هایِ مسلمانان جهان در یک کلمه و در یک جمله است، روز اتِّحاد صفوف همه یِ مسلمانان از همه یِ ملتها و کشورهاست، روز اسلامست، روز انسانیتست، روز انقلابست و روز امام ماست.

امتیاز روز قدس بر ایّام الله دیگر

پس از انقلاب پیروزمند ملت ایران، ما مردم ایران روز هایِ یادبود متعدّدی داشته ایم، روز 22 بهمن، روز 15 خرداد، روز 17 شهریور، روز 12 فروردین و روز هایِ دیگر؛ امّا در میان همه یِ این روز هایِ یادبود، روز قدس از دو نظر دارای امتیاز و برجستگی است. اوّل از این نظر که اگر آن روز هایِ دیگر مربوط به ملت ایرانست، روز قدس مربوط به ملت ایران و همه یِ ملت هایِ مسلمانست. در روز قدس همه یِ ملت هایِ مسلمان، بلکه همه یِ ملت هایِ مستضعف عالم، احساس همبستگی و همدردی با ملت ایران می کنند، ملت ایران مانند پیشاهنگی در ماجرای روز قدس و مسأله یِ فلسطین، برای فداکاری آماده می شود و ملت هایِ دیگر هم باید دوش به دوشِ این ملت انقلابی و با برخورداری از تجربه هایِ ما، گام به گام و بازو به بازو با ما به سوی آزاد کردن سرزمین هایِ اشغالی فلسطین پیش بیایند.

امتیاز دوُّم روز قدس، اینست که آن روز هایِ دیگر روز خاطره یِ فداکاریها و پیروزی هایِ گذشته است؛ امّا روز قدس، روز تصمیم و همّت گماشتن بر فداکاریها و پیروزی هایِ آینده است. اگر در آن روز هایِ دیگر، در آن خاطره هایِ دیگر، ملت ما یاد از گذشته می کند، در روز قدس ملت ما به یاد آینده، انگیزه و همَّت و تصمیم در خود ذخیره می کند، به حرکت می افتد و راه را به سوی آینده باز می کند.

روز قدس؛ روز شکستن پشت مستکبران امریکایی و مزدوران صهیونیستش

مسأله یِ قدس که امروز ما درباره یِ آن باید به یک آگاهی روشن و به یک تصمیم قاطع برسیم، برادران و خواهران! مسأله یِ بسیار با عظمت و بااهمیَّتی است. مسأله یِ قدس و روز قدس و ماجرای فلسطین، عبارت از آن نقطه ای است که باید مستضعفان عالم با الهام از روح ایمان و توکُّل به خدای بزرگ، پشت مستکبران بزرگ جهان و در رأس آنها امپریالیزم امریکا و مزدوران صهیونیستش را بشکند و خُرد کند.

ماجرای قدس برای ملت ما و برای همه یِ امَّت بزرگ مسلمان یک ماجرای تعیین کننده است. انقلاب ایران اگر در داخل این مرزها به پیروزی رسید، این به معنای آن نیست که ما قانع بشویم و فکر کنیم پیروزی نهایی را به دست آورده ایم. تا وقتی که این زخم متعفّن، این غدّه یِ چرکین در دل سرزمین هایِ اسلامِی و عربی به نام دولت غاصب اسرائیل وجود دارد، ما نمی توانیم احساس کنیم که پیروز شده ایم، نمی توانیم حضور دشمن خود را در کنارِ گوش خود، در سرزمین هایِ غصب شده و اشغالی خود ملاحظه کنیم.

آینده یِ فلسطین

امّا آینده چگونه است؟؛ امّا آینده یِ فلسطین و قدس چگونه است؟ من در این باره به شما مقداری آگاهی بدهم تا ملت ایران بداند همچنانی که یک طلسم شکست ناپذیر را در این منطقه شکست، یعنی بزرگترین دژ هایِ مستحکم را در منطقه یِ خاورمیانه بلکه در سراسر آسیا توانست متلاشی کند، دژ بزرگ و نیرومند امپریالیست؛ یعنی حکومت جبّار و غاصب پهلوی را توانست در منطقه شکست بدهد، همچنین این طلسم دوُّم را که به صورت یک قدرت افسانه ای در آمده است، انقلاب ما خواهد شکست و از بین خواهد برد.

وعده یِ الهی؛ شکست دوباره یِ بنی اسرائیل

این را باید ما از وعده یِ خدا بیاموزیم. خدای متعال در سوره یِ بنی اسرائیل خطاب به بنی اسرائیل می کند:

«لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَین ِ وَ لَتَعْلُنَّ عُلُوّاً کَبیرا» (1)

ای فرزندان اسرائیل! شما دو روز و دو بار در تاریخ فساد ایجاد می کنید و بزرگی در زمین به وجود می آورید و استعلاء و استکبار به خرج می دهید، امّا در هر دو بار کسانی از بندگان خدا، از جنود پروردگار پیدا می شوند که شما را به سزای فساد و علو و استکبارتان برسانند و این قضیه یِ همیشه زنده یِ تاریخ است.

هر امَّتی که با صَلاح، با سلاح حقّ و حقیقت و عدالت طلبی حاضر شود راه طبیعی سنّت هایِ تاریخ را بپیماید، خدا به او کمک خواهد کرد؛ امّا هر ملَّتی که فساد کند، بر مستضعفین طغیان کند، ارزش هایِ انسانی را ندیده بگیرد، آن ملت محکوم به فنا و نابودی است.(2)

منبع: کتاب فلسطین از منظرحضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظلّه العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی/ به کوشش سعید صلح میرزایی، ص 38-42.

----

پی نوشت ها:

1. سوره اسراء، آیه 4.

2. بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران، ۱۳۵۹/۰۵/۱۷.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر