چیزی که موفقیت تان را رقم خواهد زد، توکل بر خدا، امید به آینده و پشتکار هر روزه ی شماست!

یا همه چیز یا هیچ چیز!

یا همه چیز یا هیچ چیز!

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که وقتی در حال تلاش برای دستیابی به هدفی هستید، در میانه ی راه دچار لغزش شوید و به واسطه ی آن لغزش، کاملاً امید خود را از دست بدهید و از هدفتان دست بکشید؟ افرادی که به راحتی و به بهانه یک لغزش یا شکست کوچک، دست از هدف خود می کشند و ناامید می شوند، اغلب از دیدگاه نادرست «یا همه چیز یا هیچ چیز» پیروی می کنند. آن ها در راه رسیدن به اهداف خود، یک روز با همه ی توان شروع به دویدن می کنند و روز دیگر ناامیدانه از مسیر خارج می شوند؛ تعادل برای آنها معنایی ندارد!

برای مثال، فرض کنید فردی تصمیم می گیرد کمی از اضافه وزن خود بکاهد. برای دستیابی به این هدف برنامه­ریزی می کند که غذای کمتری بخورد و پنج روز در هفته ورزش کند، سپس برنامه ی خود را به دقت دنبال می کند، تا این که روزی می رسد که وسوسه ی یک کیک شکلاتی و تنبلی برای ورزش، او را فریب می­دهد و وقتی به خود می آید، متوجه می شود که آن روز، نه ورزش کرده و نه رژیم غذایی اش را رعایت کرده است. چنین اتفاقی به هیچ وجه غیرمعمول نیست و ممکن است برای هرکسی پیش بیاید؛ اما شخصیت داستان ما، بعد از چندبار تکرار این اتفاق، احساس می کند شکست خورده است؛ در نتیجه خود را سرزنش می­کند و با ناراحتی تسلیم می شود و دیگر به تلاش برای رسیدن به هدفش ادامه نمی دهد.

شکست ها و لغزش های کوچک، کاملاً طبیعی هستند.

5c15f1efa9e00.jpg

آنچه برای مقابله با این مشکل باید به خاطر داشته باشید این است که همه ی ما، گاهی در مسیر زندگی دچار لغزش می شویم؛ چه بسا موفق ترین انسان ها هم بارها در راه رسیدن به اهداف خود شکست خورده باشند. بنابراین شکست ها و لغزش های کوچک، کاملاً طبیعی هستند. نباید اجازه بدهید که یک لغزش جزئی، شما را ناامید کند و باعث شود به کلی از هدفتان دست بکشید. راه حل کلیدی در این شرایط این است که دیدگاه خود را نسبت به لغزش ها تغییر دهید و به خود بگویید: «اگر بنا به دلایلی از مسیر اصلی ام منحرف شده ام، اشکالی ندارد؛ خیلی زود با جدیت بیشتر، دوباره کارم را آغاز می کنم و به راهم ادامه می دهم.»

حقیقت این است که یک یا دو لغزش کوچک، هرگز نمی تواند کسی را از دستیابی به اهداف بزرگش باز دارد؛ آن چیزی که مانع دستیابی به موفقیت می شود، این است که لغزش های کوچک و کم اهمیت را بیش از حد بزرگ کنیم و از آن ها به عنوان بهانه ای برای تنبلی و شکست های آینده استفاده کنیم.

به خاطر داشته باشید که عملکرد یک روزه یا دو روزه ی فرد، موفقیت یا شکست او را تعیین نمی کند، چیزی که با گذشت زمان موفقیت تان را رقم خواهد زد، توکل بر خدا، امید به آینده، همت و پشتکار هر روزه ی شماست!

مهتاب علیمرادی


مطالب مرتبط