آتش به اختیار؛ فرمانی قرآنی

جدیدترین و مهم ترین فرمان رهبر معظم انقلاب دامت برکاته، فرمان «آتش به اختیار» است که ترکیب و اصطلاحی نظامی است. جدیدترین و مهم ترین فرمان رهبر معظم انقلاب دامت...

  آتش به اختیار؛ فرمانی قرآنی

جدیدترین و مهم ترین فرمان رهبر معظم انقلاب دامت برکاته، فرمان «آتش به اختیار» است که ترکیب و اصطلاحی نظامی است. جدیدترین و مهم ترین فرمان رهبر معظم انقلاب دامت برکاته، فرمان «آتش به اختیار» است که ترکیب و اصطلاحی نظامی است.
از این اصطلاح بر می آید که در شرایط سنگین، دشوار و بحران جنگی، فرماندۀ نظامی افراد خود را به آتش همه جانبه دستور می دهد تا در موقعیت هجومی قرار بگیرند و از همۀ جهات و زوایا آتش به پا کنند.
تطبیق این معنا بر موقعیت داخلی و حوزه های غیر نظامی نشان می دهد که زمانی این فرمان از جانب رهبر جامعه صادر می شود که اشتباهات، التقاطات و انحرافات دستگاه ها و مسئولان زیاد شده باشد. از این رو همۀ افراد جامعه لازم است با بیدارسازی احساس مسئولیت به نظارت و مطالبه گری جدی بپردازند تا هم جلو اشتباهات، التقاطات و انحرافات پیش آمده و احتمالی را بگیرند و از وقوع خسارات بعدی جلوگیری کنند و هم با تغییر موضع و مسیر حرکت، سیاست ها، روش ها و اقدامات بعدی را در مسیر درست خود قرار دهند.
با توجه به معنای ارائه شده از اصطلاح «آتش به اختیار»، می توان این فرمان را در ادامۀ فرمایشات قبلی ایشان دانست که آسیب «ولنگاری فرهنگی» را به عنوان معضل جدی حوزۀ فرهنگ مطرح کردند.
حال این ولنگاری به حدی رسیده است که لازم است همۀ افراد حوزۀ فرهنگ، نظارت و مطالبه گری خود را جدی تر کنند و با دقت و تیزبینی همۀ سیاست ها، روش ها و فعالیت های فرهنگی را از صافی و فیلتر مبانی و اصول نظام بگذرانند.
قرآن کریم در آیۀ "قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ ..." (سبأ: 46) فرمان آتش به اختیار را در قالب نظارت و مطالبه گری عمومی مطرح می کند و همۀ افراد جامعه را به قیام جهت احیاء و برپاسازی دین خدا و دورکردن التقاطات و انحرافات پیش آمده از این دین فرمان می دهد.
چنانکه آیۀ "کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ..." (آ عمران: 110) مؤمنان را به فرمان «امر به معروف» و «نهی از منکر» موظف می سازد.
موظف کردن همۀ افراد جامعه جهت نظارت بر سیاست ها، روش ها و امور بکارگرفته شده در جامعه، بیانی عمومی و کلی از فرمان «آتش به اختیار» است که همۀ افراد جامعه را به نظارت و مطالبه گری از مسئولان موظف می کند.

در وصیت نامۀ سیاسی الهی حضرت امام خمینی ره نیز مفهومی مشابه به مفهوم «آتش به اختیار» دیده می شود. آنجا که ایشان، دستگاه های مدیریتی کشور اعم از مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور، شورای نگهبان، شورای قضایی و دولت را موظف کردند که نگذارند دستگاههای خبری، مطبوعات و مجله ها از اسلام و مصالح کشور منحرف شوند. زیرا بر همۀ ما و همۀ مسلمانان جلوگیری از آنها واجب است. پس ازآنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است؛ به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می باشند. و مردم و جوانان حزب اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند؛ به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند. (وصیت نامه سیاسی – الهی حضرت امام خمینی ره)
در این وصیت حضرت امام خمینی ره نیز همگان و بویژه مسئولان به نظارت بر همۀ امور موظف شده اند تا در سیاست ها، روش ها و اقدامات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی التقاط و انحرافی از اسلام شکل نگیرد.
اعلام موقعیت «آتش به اختیار» توسط رهبر معظم انقلاب دامت برکاته، این اختیار و مسئولیت را به افراد جامعه بویژه نخبگان و خواص جامعه تفویض می کند که نسبت به التقاطات و انحرافات دستگاه های حاکم بی تفاوت نمانند و با مطالبه گری جدی، فضا و گفتمان حاکم را تغییر دهند و دست کم جلوی اقدامات ناصواب را بگیرند.
سلمان زاده

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر