آثار دعا در زندگی انسان

يكى از وسائل ارتباط بندگان با خدا مساله دعا و نيايش است.

 آثار دعا در زندگی انسان

يكى از وسائل ارتباط بندگان با خدا مساله دعا و نيايش است. لذا در آیه 60 سوره غافر آغوش رحمتش را به روى توبه كنندگان مى‏ گشايد، مى‏ گويد: «پروردگار شما گفته است كه مرا بخوانيد تا دعاى شما را اجابت كنم»(وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ).

از این آيه چند نكته استفاده مى ‏شود: 1. دعا كردن محبوب الهى و خواست خود او است.2. بعد از دعا وعده اجابت داده شده است، ولى مى‏ دانيم اين وعده وعده ‏اى است مشروط، و نه مطلق، دعائى به هدف اجابت مى‏ رسد كه شرائط لازم در دعا و دعا كننده ومطلبى كه مورد تقاضا است جمع باشد. 3. دعا خود يك نوع عبادت است، چرا كه در ذيل آيه واژه عبادت بر آن اطلاق شده است.

در حديثى از امام صادق (ع) مى ‏خوانيم: يكى از يارانش سؤال كرد: چه مى‏ فرمايى در باره دو نفر كه هر دو وارد مسجد شدند يكى نماز بيشترى بجا آورد، و ديگرى دعاى بيشترى، كداميك از اين دو افضلند؟ فرمود: هر دو خوبند. سؤال كننده مجددا عرض كرد: مى ‏دانم هر دو خوبند ولى كداميك افضل است. امام فرمود: آن كس كه بيشتر دعا مى ‏كند افضل است، مگر سخن خداوند متعال را نشنيده‏ اى كه مى ‏فرمايد: «مرا بخوانيد تا دعاى شما را اجابت كنم» سپس افزود: «دعا عبادت بزرگ است.»(1)

در حديث ديگرى ازامام باقر (ع) نقل شده است: «چيزى نزد خدا افضل از اين نيست كه از او تقاضا كنند و از آنچه نزد او است بخواهند، و هيچكس مبغوض ‏تر و منفورتر نزد خداوند از كسانى كه از عبادت او تكبر مى‏ ورزند و از مواهب او تقاضا نمى ‏كنند نيست».(2)

آثار دعا در زندگی انسان فراوان است:

1. دعا انسان را به شناخت پروردگار كه برترين سرمايه هر انسان است دعوت مى‏ كند. 2. دعا سبب مى‏ شود كه خود را نيازمند او ببيند و در برابرش خضوع كند، و از مركب غرور و كبر كه سرچشمه انواع بدبختى ‏ها و مجادله در آيات اللَّه است فرود آيد، و براى خود در برابر ذات پاك او موجوديتى قائل نشود. 3. دعا موجب می شود انسان نعمت ها را از او ببيند، و به او عشق ورزد، و رابطه عاطفى او از اين طريق با ساحت مقدسش محكم گردد. 4.چون خود را نيازمند و مرهون نعمت هاى خدا مى ‏بيند موظف به اطاعت فرمانش مى ‏شمرد. 5.چون مى‏ داند استجابت اين دعا بى قيد و شرط نيست، بلكه خلوص نيت و صفاى دل و توبه از گناه و بر آوردن حاجات نيازمندان و دوستان از شرائط آن است خودسازى مى ‏كند و در طريق تربيت خويشتن گام بر مى ‏دارد. 6.دعا به او اعتماد به نفس مى ‏دهد، و از ياس و نوميدى باز مى دارد، و به تلاش و كوشش بيشتر دعوت مى ‏كند.

البته دعا بر اساس روايات اسلامى مخصوص مواردى است كه تلاش ها و كوشش هاى انسان اثرى نبخشد، و يا به تعبير ديگر آنچه انسان در توان دارد انجام دهد، و بقيه را از خدا بخواهد. بنا بر اين اگر انسان دعا را جانشين تلاش و كوشش كند قطعا مستجاب نخواهد شد.

در حديثى از امام صادق (ع) مى ‏خوانيم: «چهار گروهند كه دعاى آن ها مستجاب نمى‏ شود: كسى كه در خانه خود نشسته و مى‏ گويد: خداوندا! مرا روزى ده، به او گفته مى ‏شود: آيا به تو دستور تلاش و كوشش ندادم؟....(3)و از اينجا يكى از علل عدم استجابت بسيارى از دعاها روشن مى‏ شود، چرا كه گروهى از مردم مى ‏خواهند دست از تلاش لازم بردارند، و به دعا پناه برند، چنين دعاهايى مستجاب نمى ‏گردد، اين يك سنت الهى است.

علی کفشگرفرزقی

منبع:

تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی،ج‏20، ص: 146

پی نوشت:

1. مجمع البيان في تفسير القرآن، طبرسی،ج‏8، ص: 823

2. الكافي (ط - الإسلامية)، کلینی، ج‏2، ص: 466

3. بحار الأنوار (ط - بيروت)، علامه مجلسی، ج‏68، ص: 344

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر