آثار زیانبار «غناء»

غناء، روح نفاق را پرورش مى ‏دهد و فقر و بدبختى مى ‏آفريند.

 آثار زیانبار «غناء»

بدون شك غنا به طور اجمال از نظر مشهور علماى شيعه حرام است و شهرتى در سرحد اجماع و اتفاق دارد. بسيارى از علماى اهل سنت نيز بر اين عقيده تاكيد كرده‏اند. از این رو در آیه 6 سوره لقمان سخن از جمعيتى است كه سرمايه ‏هاى خود را براى بيهودگى و گمراه ساختن مردم به كار مى‏گيرد، و بدبختى دنيا و آخرت را براى خود مى‏خرد! نخست مى‏ فرمايد: «بعضى از مردم، سخنان باطل و بيهوده را خريدارى مى‏كنند تا خلق خدا را از روى جهل و نادانى، از راه خدا گمراه سازند»(وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ).
تعبیر «لَهْوَ الْحَدِيثِ»، مفهوم وسيع و گسترده‏اى دارد كه هر گونه سخنان يا آهنگ‌ هاى سرگرم كننده و غفلت‏ زا را كه انسان را به بيهودگى يا گمراهى مى ‏كشاند در بر مى‏ گيرد، خواه از قبيل« غنا» و الحان و آهنگ ‌هاى شهوت‏ انگيز و هوس ‏آلود باشد، و خواه سخنانى كه نه از طريق آهنگ، بلكه از طريق محتوى انسان را به بيهودگى و فساد، سوق مى ‏دهد. و يا از هر دو طريق، چنان كه در تصنيف‌ ها و اشعار عاشقانه خوانندگان معمولى است كه هم محتوايش گمراه كننده است و هم آهنگش!
در حديثى از امام صادق(ع) مى‏ خوانيم: «مجلس غنا و خوانندگى لهو و باطل، مجلسى است كه خدا به اهل آن نمى ‏نگرد، (و آن ها را مشمول لطفش قرار نمى ‏دهد) و اين مصداق همان چيزى است كه خداوند عز و جل فرموده «بعضى از مردم هستند كه سخنان بيهوده خريدارى مى ‏كنند تا مردم را از راه خدا گمراه سازند». (1)
در این که فلسفه تحريم غنا چیست؟ در حدیثی از پيامبر(ص) می خوانیم: «غنا روح نفاق را در قلب پرورش مى ‏دهد همانگونه كه آب گياهان را». (2) و نیز امام صادق (ع) مى‏ فرمایند: «غنا، روح نفاق را پرورش مى ‏دهد و فقر و بدبختى مى ‏آفريند».(3)
مفاسد «غناء»
در يك بررسى كوتاه درباره غناء به مفاسد زير برخورد مى ‏كنيم: 1. تجربه نشان داده است كه بسيارى افراد تحت تاثير آهنگ‌ هاى غناء، راه تقوى و پرهيزكارى را رها كرده، و به شهوات و فساد روى مى ‏آورند. مجلس غنا معمولا مركز انواع مفاسد است و آنچه به اين مفاسد دامن مى‏ زند همان غناء است.
2. غناء انسان را آن چنان مست شهوات مى ‏كند كه از ياد خدا غافل مى ‏سازد. در حديثى از على(ع) مى ‏خوانيم: «هر چيزى كه انسان را از ياد خدا غافل كند (و در شهوات فرو ببرد) آن در حكم قمار است». (4)
3. غنا و موسيقى در حقيقت، يكى از عوامل مهم تخدير اعصاب است. به همين دليل گاهى غنا و آهنگ ‌هاى مخصوصى، چنان افراد را در نشئه فرو مى ‏برد، كه حالتى شبيه به مستى به آن ها دست مى ‏دهد، البته گاه به اين مرحله نمى‏ رسد اما در عين حال تخدير خفيف ايجاد مى ‏كند. و به همين دليل بسيارى از مفاسد مواد مخدر در غنا وجود دارد، خواه تخدير آن خفيف باشد يا شديد.
كوتاه سخن اينكه آثار زيانبخش غنا و موسيقى بر اعصاب تا سر حد توليد جنون، و بر قلب و فشار خون، و تحريكات نامطلوب ديگر به حدى است كه نياز به بحث زيادى ندارد.
4. استعمارگران جهان هميشه از بيدارى مردم، مخصوصا نسل جوان، وحشت داشته ‏اند، به همين دليل بخشى از برنامه ‏هاى گسترده آن ها براى ادامه استعمار، فرو بردن جامعه ‏ها در غفلت و بيخبرى و ناآگاهى و گسترش انواع سرگرمي هاى ناسالم است. از این رو غنا و موسيقى، يكى از مهمترين ابزارى است كه آن ها براى تخدير افكار مردم بر آن اصرار دارند، و به همين دليل قسمت عمده وقت راديوهاى جهان را موسيقى تشكيل مى‏ دهد و از برنامه ‏هاى عمده وسائل ارتباط جمعى همين موضوع است.

#غناء #آثار_غناء #قرآن

علی کفشگر فرزقی
منبع: تفسير نمونه، ناصر،مکارم شیرازی،ج‏17، ص: 13 و 24
----------------
پی نوشت:
1. الكافي (ط - الإسلامية)، کلینی،محمدبن یعقوب،ج‏6، ص: 433
2. عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية،ابن ابی جمهور، ج‏1، ص: 244
3. الخصال، شیخ صدوق،ج‏1، ص: 24
4. الأمالي (للطوسي)، النص، شیخ طوسی،ص: 336مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر