دعای کمیل بهره ها و ثمرات بسیاری از جانب پروردگار دارد: 1- خداوند متعال او را مورد بخشش و غفران قرار می دهد و گناهانش را می بخشد 2- اگر کسی با دعای کمیل، رابطۀ جدی برقرار کند؛ مورد ...

  اثرات دعای کمیل
۲۶ فروردین ۱۳۹۷ 1800 15 KB 83 0

اثرات دعای کمیل

اگر کسی دعای کمیل را با توجه و تعمق لازم بخواند، بهره ها و ثمرات بسیاری از جانب پروردگار نصیب وی می شود که عبارتند از:

1- خداوند متعال او را مورد بخشش و غفران قرار می دهد و گناهانش را می بخشد.
سؤال مهمی که مطرح می شود این است که چطور گناهان انسان با دعا بخشیده می شود؟
طبق آیات قرآن کریم، گناهان را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

بخش اوّل، گناهانی که بین انسان خطاکار و خداوند است. اگر بندۀ گناهکار با خواندن دعا (کمیل) بتواند پیوند محکمی را با پروردگار برقرار کند و تصمیم جدی برای توبه کردن، داشته باشد؛ خداوند نیز با توجه به نیت او که دیگر قصد برگشت به سوی گناه را ندارد، قطعاً او را می بخشد.

بخش دوم، گناهانی است که بین انسان و مردم وجود دارد. انسانی که مال مردم را به ناحق گرفته و خانه و مغازه و زمین دیگران را به ناحق غصب کرده، چگونه با دعا (کمیل) آمرزیده خواهد شد؟!
راه برای آمرزش گناهان وجود دارد؛ اما چه راهی؟ اینکه انسان در اوّل دعای کمیل ملتمسانه می گوید:
«اَللهُمَّ اغْفِرلِی الذُنُوبَ الَّتِی تُغَیرُ النِّعَمْ؛ خدایا! گناهانم را که نعمتها را تغییر می دهند، بیامرز!»
خوردن مال دیگران (به حرام)، باعث تغییر نعمت های خداوند بر انسان می شود. خداوند متعال می بیند که آیا انسان در حال خواندن دعای کمیل در باطنش تصمیم جدی می گیرد، دَین خود را در مقابل دیگران ادا کند یا خیر؟ هیچ وقت متن دعا به تنهایی، گناه انسانها را نمی آمرزد؛ بلکه این تأثیرگذاری دعاست که باعث آمرزش گناهان انسان می شود. ما باید از خواندن دعا برای ترک گناهان مان درس بگیریم و سعی کنیم حسابمان را با مردم صاف کنیم؛ آن وقت است که دعا اثرش را خواهد گذاشت و آمرزش از سوی خداوند، قطعی خواهد شد.

2- اگر کسی با دعای کمیل، رابطۀ جدی برقرار کند؛ مورد یاری پروردگار قرار خواهد گرفت.
در یکی از شهرهای ایران، قرار بود شب جمعه، دعای کمیل خوانده شود. وقتی من وارد مسجد شدم، به هنگام حرکت، خانمی گریه کنان به من گفت: «پانزده سال است که ازدواج کرده ام و بچه دار نمی شوم. پزشکان هم گفته اند من و شوهرم هیچ مشکلی نداریم! چه کنم؟»
به او گفتم: «امشب به دعای کمیل متوسل شو!»
سال بعد به همان شهر رفتم و قبل از خواندن دعای کمیل، دوباره خانم با حجابی با گریه پیش من آمد و گفت: «می خواهم مطلبی بگویم؛ من همان زنی هستم که سال گذشته به شما گفتم پانزده سال است بچه دار نمی شوم. پارسال به دعای کمیل متوسل شدم تا اینکه خداوند به من و همسرم بچه ای عطا کرد که تا چند وقت دیگر به دنیا می آید!»

3- دیگر اثر دعای کمیل این است که سختی رزق برطرف می شود.

سخنران: حجه الاسلام و المسلمین حسین انصاریان، دارالزهد، 24/12/85
منبع: کتاب پرتو اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


مطالب مرتبط