شیعه بودن نباید تنها ادعا باشد بلکه در اعمال و رفتار آنها نیز باید نمایان باشد ...

 اعمال و رفتار یک شیعه

اعمال و رفتار یک شیعه

نام های حضرت فاطمه زهرا (س) هرکدام دارای فلسفه ای از خصوصیات رفتاری ایشان دارد، به طور مثال فاطمه از ریشه فطم و فطم از ریشه قطع است نام فاطمه دارای 5 محور خلق، خود حضرت، شیعیان، دوستان و دشمنان است.
علم حضرت فاطمه زهرا (س) علم تام الهی و تجلی علم پروردگار در تمامی ابعاد است، حضرت فاطمه زهرا (س) دو شرط اصلی هادیان الهی را دارا هستند که شامل علم الهی و معصوم بودن است. نام فاطمه در رابطه با شیعیان بدین گونه است که خداوند شیعیان حضرت زهرا (س) را از آتش جدا نگه داشته اند.
شیعه حضرت بودن نباید تنها ادعا باشد بلکه در اعمال و رفتار آنها نیز باید نمایان باشد. خداوند در قران کریم خطاب به پیامبر (ص) می فرمایند: یا رسول الله به اینها بگو اگر خداوند را دوست دارند پشت سر تو راه بیافتند، نمی شود کسی ادعای مسلمانی کند اما پشت سر شیطان حرکت کند.
محبت واقعی نقش آفرین است و در صورتی نمایان می شود که از سوی ادعا شونده به واقع مشاهده شود، حضرت فاطمه زهرا (س) در روایتی می فرمایند: اگر به هر چیزی که ما می گوئیم عمل کنید و از هر چیزی که نهی کرده ایم دوری کنید شیعه هستید وگرنه نیستید لذا شیعه عملی شیعه صد درصد است. شیعیان برجستگان بهشت اند؛ اما محبان نیز با 5 شرط اصلی بهشتی می شوند؛ محب باشند، با دوستان ائمه دوست، با دشمنان دشمن و همچنین زبانا و قلبا تسلیم اهل بیت (ع) باشند. اگر کسی با داشتن این 5 شرط گه گاهی هم گناه هم کند گرچه شیعه نیست باز هم بهشتی است، اما پس از اینکه از گناهانش پاک شود..

منبع: حرم مطهر، رواق امام خمینی صحن جامع رضوی، حجت الاسلام رضایی تهرانی


مطالب مرتبط