الگوی وفاداری

يكى از صفات حضرت ابوالفضل علیه السلام كه از برترين و برجسته ترين صفات است، «وفادارى» است . حضرت در اين صفت ، گوى سبقت از همگان ربود و ركوردى جاودانى برجاى گذاشت و به بالاترين حد آن رسيد.

 الگوی وفاداری

مردان بزرگ خدا، که در زندگی تهذیب نفس، صفا و وفا، جوانمردی و ایثار و فداکاری در راه حقّ را به احسن وجه انجام دادند، در پیشگاه خدای بزرگ، آبروی ممتازی پیدا می کنند و بر اثر بندگی خالص و با معرفت، خداگونه می شوند و صاحب کشف و کرامات شده و حتّی می توانند در عالم تکوین تصرف کنند.

یکی از مصداق های شاخص و بزرگ از اولیای خدا که در پرتو خصال عالی، به این مقام رسید و از این رو با لقب (باب الحوائج) خوانده شد، حضرت عبّاس علیه السلام است که کرامات او در طول تاریخ بی شمار است. به راستی که حضرت عبّاس علیه السلام هم اکنون نیز همانند دوران زندگی اش، معدن غیرت و مردانگی و دریای جود و کرم است و توجّه خاصی به بی نوایان دارد و همواره لطف و مرحمت های سرشار او، به صورت کرامت های خارق العاده و عجیب به پناهندگان درگاهش می رسد.

مواسات برادری

حضرت عبّاس علیه السلام را امام زمان، حضرت حجه بن الحسن علیه السلام در زیارت ناحیه، با لقب مواسی خوانده است:

«اَلسَّلامُ عَلی أبِی الْفَضْلِ الْعَبّاسِ بْنِ أمیرِالْمُؤمِنینَ، اَلْمُواسِی أخاهُ بِنَفْسِهِ، اَلْآخِذُ لِغَدِهِ مِنْ أمْسِهِ، اَلْفادِی لَهُ، اَلْواقِی السِّاعِی إلَیْهِ بِمائِهِ، اَلْمَقْطُوعَةِ یَداهُ».

سلام بر ابوالفضل العبّاس علیه السلام فرزند امیرالمؤمنین علیه السلام که جانش را در راه مواسات با برادرش تقدیم نمود، از دنیایش برای راه تحصیل آخرت بهره گرفت و جانش را برای حفظ برادر فدا نمود و در اجرای فرمانش برای آوردن آب کوشید تا دو دستش قطع شد.

مواسی از مواسات است و در اصل به معنی بریدن می آید و در نتیجه به معنی شدّت دلبستگی به چیزی است؛ حضرت عبّاس علیه السلام در پیشگاه امام حسین علیه السلام چنین بود. برادری، همیاری و پیوند پرمحبّت و تنگاتنگ او با امام حسین علیه السلام همچون همیاری و پیوند عاشق حقیقی، نسبت به معشوق خود بود.

مقام عشق را در درگه بسی بالاتر از عقل است کسی این آستان بوسد که جان در آستین دارد

به این ترتیب، درس برادری، وفا، فداکاری و گذشت بی نظیر را به جهانیان آموخت و به انسانیت، بها و آبروی فوق العاده داد.

حضرت امام صادق علیه السلام در زیارت آن بزرگوار می‌فرمایند: «اَشْهَدُ لَقَدْ نَصَحْتَ للَّهِ‌ِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَخیکَ، فَنِعْمَ الْأَخُ الْمُواسی». گواهی می ‌دهم که تو در راه خدا و رسول و برادرت حضرت حسین علیه السلام خیرخواهی نمودی (و در وفاداری کوتاهی نکردی)، پس تو چه نیکو برادرِ ایثارگری بودی، که با حسین علیه السلام (در تحمّل مصائب و شدائد) مساوات و مواسات و فداکاری کردی.

پدرش حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام خود را فدای پیامبر می ‌نمود و آن حضرت را بر خود مقدّم می‌ داشت و حضرت عبّاس علیه السلام این صفت را از پدر به ارث برده و مظهر تامّ این خصلت بود.

نمونه ای از وفاداری حضرت ابوالفضل(ع)

وفادارى به دين، امت و وطن:

حضرت ابوالفضل العباس ( عليه السّلام ) از وفادارترين كسان به دين، امت و وطن خود بود و به شدت از آن دفاع كرد. هنگامى كه اسلام در خطر نابودى قرار گرفت و دشمنان كمر بسته آن با تمام وجود به انكار آن برخاستند و امت اسلامى در زير كابوس تيره امويان دست و پا مى زد و زندگى مرگبار سراسر ذلت و خوارى را سپرى مى كرد. و سرزمين اسلامى در گرداب محنت و رنج هاى توانفرسا غوطه ور بود. استقلال و كرامت خود را از دست داده بود و به باغستانى براى امويان ، سرمايه داران قريش و ديگر مزدوران بدل گشته بود. تهيدستى و فقر، همه گير و مصلحان و آزادگان خوار شده بودند و مجالى براى آزادى فكر و نظر نمانده بود. حضرت عباس تحت رهبرى برادرش ‍ سيدالشهداء براى درهم شكستن اين حكومت سياه و فروپاشى پايه هاى آن ، قيام كرد و بر اثر فداكاري هاى آنان بود كه طومار حكومت اموى پس از چندى درهم پيچيده شد؛ در حقيقت بزرگترين وفادارى به دین، وطن، و امت اسلامى همين است .

#حضرت_ابوالفضل #الگو #وفاداری #ایثار #جوانمردی

علی کفشگر فرزقی


منبع:

قمر بنی هاشم حضرت اباالفضل العبّاس علیه السلام؛ حسین رفوگران، ص 18

امید حرم(پیرامون حضرت ابوالفضل علیه السلام)؛ابوالقاسم حمیدی، ص 41 و 68

زندگانى حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام؛ علّامه محقق حاج شيخ باقر شريف قرشى

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر