حضرت موسى بن جعفر(ع) به فرزندان خویش مى‏ فرمود: این برادر شما علی بن موسى ، عالم آل محمد(ص) است، در مورد دین خود از او بپرسید و آن چه...

  امام صادق(ع) در آرزوى ديدار امام رضا(ع)

امام صادق(ع) در آرزوى ديدار امام رضا(ع)

حضرت موسى بن جعفر(ع) به فرزندان خویش مى‏ فرمود: این برادر شما علی بن موسى ، عالم آل محمد(ص) است، در مورد دین خود از او بپرسید و آن چه مى‏ گوید حفظ کنید، من از پدرم جعفر بن محمد بارها شنیدم که به من مى ‏گفت:
«إنّ عالمَ آلِ محمد لَفی صُلبِکَ و لَیتَنی اَدرَکتُه فإنّه سُمّیَ امیرالمؤمنین علیٍّ(ع)» (همانا عالم آل محمد در صلب توست و ای کاش او را درک می کردم، همانا او همنام امیرالمؤمنین علی(ع) است). (بحارالانوار/ ج49/ص 100)
با وجود اینکه تمام ائمه اطهار(ع) عالم به غیب و آشکار بودند ولی لقب عالم آل محمد(ص) به امام رضا(ع) منسوب شده است و در بخش پایانی این حدیث از دیگر علائم امام رضا(ع)؛ عالم آل محمد همنام بودن این امام رئوف با امیرالمؤمنین(ع) است.
درروایات متعددى از پیامبر اکرم(ص) وامیرالمؤمنین و حضرت صادق(ع) به وجود آن امام همام و همچنین به شهادت مظلومانه ایشان و مرقد شریف آن حضرت در خراسان و ثواب فوق العاده ی زیارت ایشان اشاره شده است که در یادداشت های بعدی به آنها اشاره می شود


مطالب مرتبط