بالاترین مراتب ایمان، امانتداری است و بدترین و زشت ترین اخلاق رذیله، خیانت در امانت است و چیزی که نظم عالم را حفظ کرده و سر سلسله اخلاق است، امانتداری است. اگر اعتماد در جامعه از بین رود، همه روابط به هم می‌خورد. بالاترین صفت در زیارت امین الله این است، ...

  امانتداری

امانتداری

حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد

امام صادق علیه السلام در فضیلت صلوات فرمودند: در میزان حسنات کسی نوشته نمی‌شود چیزی که، سنگین تر باشد از صلوات بر محمد و آل محمد.
سخنران گفت: (امانتداری بین زن و شوهر، داری ارزش و اعتبار خاصی است. بالاترین مراتب ایمان، امانتداری است و بدترین و زشت ترین اخلاق رذیله، خیانت در امانت است. و چیزی که نظم عالم را حفظ کرده و سر سلسله اخلاق است، امانتداری است. اگر اعتماد در جامعه از بین رود، همه روابط به هم می‌خورد. بالاترین صفت در زیارت امین الله این است، سلام بر تو که امین خداوند در زمین هستی. در صفت امام گفته اند، امام؛ امینی است که رفق و مدارا دارد، با همه دوست است و مثل برادر همزاد است. مهمترین لقب پیامبر، محمد امین بود. حتی زمانی که جوانان قریش قصد جان پیامبر را داشتند و حضرت علی به جای ایشان در رختخواب خوابیدند و پیامبر رفتند و به حضرت علی گفتند، چند روز در اینجا بمان و امانتهای مردم که نزد من بوده را به آنها برگردان سپس بیا.امام صادق فرمودند؛ رمزی که امام علی در نزد پیامبر شرف و جلال یافتند، این بود که ایشان راستگو و امانتدار بودند. امام فرمودند، طول رکوع و سجده افراد و نماز و تسبیحات بعضی از مومن نمایان، شما را گول نزند زیرا ممکن است به آن کار عادت کرده باشند و آنچه که موجب نجات می‌شود، ایمان و امانتداری است. در روایات است، عبادات منهای ولایت و امانت و صفاتی که انسان را نجات می‌دهد، اعتباری ندارد هرچقدر هم که زیاد باشد. امام صادق فرمودند؛ امانتداری آنقدر مهم است که اگر قاتل امام علی و قاتل امام حسین شمشیرانشان خود را نزد من به امانت بگذارند، در آن خیانت نمی‌کنم.
اگر کسی سخنی به شما گفت و رازی را نزد شما داشت و یا جنس و کالایی را به امانت نزد شما داشت حتی اگر دشمنتان هم بود، آن را فاش نسازید و از بین نبرید. کُشتن غافلگیرانه هم خیانت است. امام صادق فرمودند، 3 چیز در هر کس باشد، خیانت است و لو نماز بخواند و روزه بگیرد، 1: اگر حرف می‌زند، دروغ بگوید، 2: اگر امانت در نزد او است، خیانت کند و 3: زمانی که وعده می‌دهد، به آن عمل نکند. امانتداری در محیط خانواده، بیشتر نیاز است، رازداری و عیب پوشی، امانت در مال و آبروی همسر، از مواردی است که در اسلام تاکید فراوان شده است. در روایت است که غسال(مرده شور) اگر عیبی در بدن میّت دید، حق ندارد آن را افشا کند، آیا زن و شوهر و اعضای خانواده، حق دارند راز یکدیگر را افشا کنند؟
به پیر میکده گفتم؛ که چیست راه نجات؟ بخواست جام می و گفت؛ عیب پوشیدن.
در حالات یکی از علمای بزرگ است که گفتند، جوانی به پیشگاه امام زمان رسیده است. برای من جای تعجب داشت که علمای و زاهدین زیادی هستند که سالها عبادت دارند هنوز به این مقام نائل نشده اند، تا اینکه این آقا به دنبال پسر جوان می‌گردد تا بفهمد چگونه به این مقام رسیده؟ تا اینکه متوجه می‌شود این مرد راز دار همسرش بوده است. زیرا اگر راز آن را می‌گفت، آبروی دختر و طایفه او می‌رفت اما مرد جوانمردی کرد و نگفت. امام فرمودند یکی از صفات یاران ما این است که، رازهای ما را نزد دشمن حفظ می‌کند. یکی از معیارهای ازدواج که ائمه بدان تاکید کرده اند، امانتداری و متدین بودن است، پس دختر خود را به کسی که این صفات را دارد، تزویج کنید و اگر اینچنین نکردید، شما مقصر و گناهکار، گناه و فسادی هستیدکه دخترتان به آن مبتلا شده است. امام صادق فرمودند، دختر خود را به فرد باایمان و امانتدار بدهید زیرا اگر دختر شما را دوست داشته باشد، به او لطف ومرحمت می‌کند و امانت خدا را زایل نمی‌کند و اگر او را دوست نداشته باشد، ایمان و تقوایش، نمی‌گذارد دختر شما را عذاب بدهد. بدترین انسانها کسانی اند که اسرار و اموال همسر را خرج کند و آبروی او را به تاراج برد.
حضرت فاطمه معصومه
ایشان در مورد ولادت حضرت معصومه گفتند: ( دهه کرامت از امشب شروع می‌شود و ولادت باسعادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه است، امام هفتم فرزند خیلی داشتند اما حضرت رضا و معصومه از یک پدر و مادر هستند و علاقه فراوان بین آن دو بوده است. زمانی که نجمه خاتون برای دیدن برادر به ایران آمدند اما نزدیک قم که رسیدند، بیمار شدند و بعد از 17 روز از دنیا رفتند. امام فرمودند، بهشت 8 در دارد که 3 تا از آنها در قم است (به دلیل وجود حضرتمعصومه،علما، روحانیون و مسجد مبارک جمکران و...) و به زودی یکی از فرزندان من در آنجا قرار می‌گیرد که می‌تواند شفیع مومنین شود در بهشت. هم تعریف از زیات این بانو است و هم تشویق به این زیارت. 3 امام بزرگوار فرمودند، زیارت این بانو برابر با بهشت و یا اجر بهشت را دارد، و 2 امام فرمودند، کسی که این بانو را با معرفت زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود. در حالات آیت الله بروجردی نقل شده، ایشان بسیار مقید بودند به زیارت این بانو. پادشاه عربستان در زمان شاه، وارد ایران شدند و از مقام بروجردی خواستند تا ایشان را دیدار کنند، اما آیت الله اجازه ندادند و فرمودند، ایشان اعتقادی به حضرت معصومه ندارد و بی حرمتی است که کسی به قم بیاید و به دیدن حضرت معصومه نرود اما به دیدن من بیاید.)
پرسش و پاسخ
1:
آرامش در زندگی امروزه گم شده است. ویژگی های همسری که آرام است ، چیست؟
ج: آرامش در ظلم و تعدی نکردن به حقوق دیگران است. در قرآن است، ایمان بیاورند و در کنارآن ظلم نکنید، ظلم به هر کسی که با شما معاشرت دارد، خانواده ، فرزندان، زن و همسر و همسایه و... اگر حقوق دیگران را رعایت کنیم، آرامش درما ایجاد می‌شود. امام فرمودند، کسی که درون خود را پاک نگه می‌دارد، (اهل حقه و کینه و دروغ و صفات رذیله نیست) سریره و وجود پاکی دارد و از هیچ کسی نمی‌ترسد. از برکات فرد امین، آرامش است.
2: فرزندان، امانات الهی هستند. ویژگی امانتدار خوب چیست؟ تا چه زمانی ما در مقابل این امانت مسئولیم؟
ج: دزدی را گرفتند و او را بالای دار بردند و او خواست قبل از مرگ مادرش را ببیند. زمانی که مادرش آمد، او به مادر گفت، زبان تو خیلی به من خدمت کرده است، زبانت را بیرون بیاور تا آن را ببوسم و زبان مادر را گاز گرفت و گفت، زبان تو من را پای دارفرستاد. زمانی که من بچه بودم و هر چه دزدیدم زبان تو، من را تشویق کرد و نهی نکرد و به اینجا رسیدم. مادران عزیز را توصیه می‌کنیم، حجاب صحیح را به فرزندانمان بیاموزیم. اگر فرزند شما به دکتر و یا مدرسه نرود، از چه کارهایی برای مجاب کردن او استفاده می‌کنید؟ برای دین داری فرزندانتان هم مسرانه اقدام کنید تا دنیا و آخرت آنها را آباد کنید. اگر دغدغه دین را درمورد بچه هم داشته باشیم، امانتدار های خوبی هستیم. پیامبر گفت؛ وای به حال پدران ومادران آخرالزمان. یاران گفتند؛ مشرک و کافرند؟ فرمودند، نه مسلمانند. مادر و پدر دیندارند و فرزندان بی دینی دارند و فقط فکر و همت آنها در تامین دنیا است نه آخرت و امانتداران خوبی نیستند. والدین باید تا آخر عمر بچه ها را مورد توجه قرار دهند و بعضی مسائل را به آنها گوشزد کنند.
3: اگر بخواهیم، دختری عفیف و پاکدامن را به همسری انتخاب کنیم، چه معیاری باید داشته باشد؟
ج: یکی از معیارها، پدر و مخصوصا مادر است زیرا روحیات آنها در فرزندانشان منعکس می‌شود. روایت است، گلی که در مذبله روییده است و ریشه دار نیست، بو و رنگی ندارد یعنی دختری که زیبا رو است اما اصالت و خانواده درستی ندارد قابل اعتماد نیست. درمورد حیا وحجب روایت بسیار داریم، اما درمورد خانم ها تاکید بیشتر است. امام فرمودند، خانم بیحیا مثل غذای بی‌نمک است، خوشمزگی ندارد. تقوا و خداترسی کلیدی است که حلّال همه مشکلات است. خویشتن داری و اخلاق خوش داشتن، بسیار مهم است زیرا رعایت امور اخلاقی، ملال آور و خسته کننده نیست اما ممکن است برای فرد، قیافه و زیبایی ها تکراری باشد.
پس به طور کلی، ویژگی های مهم در انتخاب همسر؛ خانواده و اصالت، حجب و حیا، تقوا و خداترسی، خویشتن داری و خوش اخلاقی، است.
خداوندا به ما فرزندان شایسته و نسلی پاک عطا بفرما.


مطالب مرتبط