امریکای شکست خورده

آمریکا پس از سال ها جنگ در خاورمیانه، به اذعان ترامپ رئیس جمهور آمریکا با شکست روبرو شده است. شکست سیاستهای آمریکا را می توان در کشورهای عراق ، سوریه ، یمن و افغانستان مشاهده کرد.

 امریکای شکست خورده

دونالد ترامپ آوریل 2018 در سخنرانی خود با انتقاد از سیاستمداران پیشین آمریکا می گوید: ما در خاورمیانه حدود 7تریلیون دلار خرج کردیم و برای آن هیچ چیزی نداریم، چیزی کمتر از هیچ.

این سخنان ترامپ را اعترافی تلخ از سوی رئیس جمهور کشوری باید دانست که داعیه رهبری دنیا را دارد و امروز پس از تحولات دو دهه اخیر سطح بین الملل و بویژه منطقه غرب آسیا خود را در میان یک نابسامانی بزرگ که میراث سیاست خارجی گذشتگان او در کاخ سفید است می بیند. مسئله ای که از نگاه تحلیلگران و اندیشمندان بین المللی نیز دور نمانده است.

هارلان اولمان، افسر سابق نیروی دریایی آمریکا، در کتاب خاطرات خود می نویسد: «هرگاه در تاریخ آمریکا، سربازان آمریکایی به جنگی فرستاده شده‌اند که آرمانی عادلانه نداشته، ما در آن جنگ شکست خورده‌ایم. اولمان به جنگ‌های ویتنام و جنگ دوم عراق اشاره می‌کند. وی جنگ ویتنام را شکستی خفت‌بار برای آمریکا می‌خواند که در آن دست کم 58هزار سرباز آمریکایی کشته شدند. جنگ دوم عراق نیز به درستی یک شکست مفتضحانه خوانده شده است. مداخلات کوچک تر آمریکا در بیروت، گرانادا و لیبی نیز با شکست مواجه شد. مداخله آمریکا در افغانستان که به جنگ افغانستان معروف شده است، همچنان ادامه دارد و هیچ پایانی برای آن قابل تصور نیست.»

اولمان درباره اشتباهات آمریکا درباره آغاز جنگ در خاورمیانه می افزاید: «این فاجعه‌آمیز است که آمریکا بسیاری از جنگ‌ها و مداخله‌های نظامی خود را به دلایلی آغاز کرده است که بعداً ثابت شده است، دلایلی کاملاً اشتباه بوده است. به عنوان مثال، ادعای وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق، که باعث آغاز جنگ دوم عراق در سال 2003 شد، ادعایی کاملاً ساختگی بود؛ در هر صورت، آمریکا باید طرز تفکرِ قرن بیستمی خود را کنار بگذارد تا مگر بتواند از شکست‌های جنگی خود در آینده جلوگیری کند».

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر