آمریکا پس از سال ها جنگ در خاورمیانه، به اذعان ترامپ رئیس جمهور آمریکا با شکست روبرو شده است. شکست سیاستهای آمریکا را می توان در کشورهای عراق ، سوریه ، یمن و افغانستان مشاهده کرد.

 امریکای شکست خورده

امریکای شکست خورده

دونالد ترامپ آوریل 2018 در سخنرانی خود با انتقاد از سیاستمداران پیشین آمریکا می گوید: ما در خاورمیانه حدود 7تریلیون دلار خرج کردیم و برای آن هیچ چیزی نداریم، چیزی کمتر از هیچ.

این سخنان ترامپ را اعترافی تلخ از سوی رئیس جمهور کشوری باید دانست که داعیه رهبری دنیا را دارد و امروز پس از تحولات دو دهه اخیر سطح بین الملل و بویژه منطقه غرب آسیا خود را در میان یک نابسامانی بزرگ که میراث سیاست خارجی گذشتگان او در کاخ سفید است می بیند. مسئله ای که از نگاه تحلیلگران و اندیشمندان بین المللی نیز دور نمانده است.

هارلان اولمان، افسر سابق نیروی دریایی آمریکا، در کتاب خاطرات خود می نویسد: «هرگاه در تاریخ آمریکا، سربازان آمریکایی به جنگی فرستاده شده‌اند که آرمانی عادلانه نداشته، ما در آن جنگ شکست خورده‌ایم. اولمان به جنگ‌های ویتنام و جنگ دوم عراق اشاره می‌کند. وی جنگ ویتنام را شکستی خفت‌بار برای آمریکا می‌خواند که در آن دست کم 58هزار سرباز آمریکایی کشته شدند. جنگ دوم عراق نیز به درستی یک شکست مفتضحانه خوانده شده است. مداخلات کوچک تر آمریکا در بیروت، گرانادا و لیبی نیز با شکست مواجه شد. مداخله آمریکا در افغانستان که به جنگ افغانستان معروف شده است، همچنان ادامه دارد و هیچ پایانی برای آن قابل تصور نیست.»

اولمان درباره اشتباهات آمریکا درباره آغاز جنگ در خاورمیانه می افزاید: «این فاجعه‌آمیز است که آمریکا بسیاری از جنگ‌ها و مداخله‌های نظامی خود را به دلایلی آغاز کرده است که بعداً ثابت شده است، دلایلی کاملاً اشتباه بوده است. به عنوان مثال، ادعای وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق، که باعث آغاز جنگ دوم عراق در سال 2003 شد، ادعایی کاملاً ساختگی بود؛ در هر صورت، آمریکا باید طرز تفکرِ قرن بیستمی خود را کنار بگذارد تا مگر بتواند از شکست‌های جنگی خود در آینده جلوگیری کند».


مطالب مرتبط