امر به معروف و نهی از منکر به منزله يك پوشش اجتماعى براى محافظت جمعيت است...

 اهميت امر به معروف و نهى از منكر

اهميت امر به معروف و نهى از منكر

امر به معروف و نهی از منکر به منزله يك پوشش اجتماعى براى محافظت جمعيت است، زيرا اگر مسئله امر به معروف و نهى از منكر در ميان نباشد عوامل گوناگونی ريشه ‏هاى اجتماع را مى‏ خورند، و آن را از هم متلاشى مي سازند، بنا بر اين حفظ وحدت اجتماعى بدون نظارت عمومى ممكن نيست!.

از این رو در آيه 104 سوره آل عمران دستور داده شده كه: «همواره در ميان شما مسلمانان بايد امتى باشند كه اين دو وظيفه بزرگ اجتماعى را انجام دهند: مردم را به نيكي ها دعوت كنند، و از بدي ها باز دارند» (وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ). سپس تصريح مى‏ كند كه فلاح و رستگارى تنها از اين راه ممكن است «و آن ها همان رستگارانند» (وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ).

«معروف» در لغت به معنى شناخته شده و «منكر» به معنى «ناشناس» است. و به اين ترتيب كارهاى نيك، امورى شناخته شده، و كارهاى زشت و ناپسند، امورى ناشناس معرفى شده ‏اند. در آيات و احاديث زيادى به خطرات و عواقب شومى كه بر اثر ترك اين دو وظيفه در جامعه به وجود مي آيد اشاره شده است.

در حدیثی امام باقر (ع) مي فرمايد: «امر به معروف و نهى از منكر دو فريضه بزرگ الهى است كه بقيه فرائض با آن ها برپا مى‏ شوند، و به وسيله اين دو، راه ها امن مى‏ گردد، و كسب و كار مردم حلال مى ‏شود، حقوق افراد تامين مى ‏گردد، و در سايه آن زمين ها آباد، و از دشمنان انتقام گرفته مى ‏شود، و در پرتو آن همه كارها رو به راه مى‏ گردد».

اين همه تاكيد بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به خاطر آن است كه اين دو وظيفه بزرگ در حقيقت ضامن اجراى بقيه وظائف فردى و اجتماعى است، و با تعطيل آن ها تمام احكام و اصول اخلاقى ارزش خود را از دست خواهد داد.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی ج‏3، ص: 34

پی نوشت:

الكافي (ط - الإسلامية)؛ محمد بن یعقوب، الکلینی ج‏5 ؛ ص55، باب امر به معروف ونهی از منکر


مطالب مرتبط