اهميت امر به معروف و نهى از منكر

امر به معروف و نهی از منکر به منزله يك پوشش اجتماعى براى محافظت جمعيت است...

 اهميت امر به معروف و نهى از منكر

امر به معروف و نهی از منکر به منزله يك پوشش اجتماعى براى محافظت جمعيت است، زيرا اگر مسئله امر به معروف و نهى از منكر در ميان نباشد عوامل گوناگونی ريشه ‏هاى اجتماع را مى‏ خورند، و آن را از هم متلاشى مي سازند، بنا بر اين حفظ وحدت اجتماعى بدون نظارت عمومى ممكن نيست!.

از این رو در آيه 104 سوره آل عمران دستور داده شده كه: «همواره در ميان شما مسلمانان بايد امتى باشند كه اين دو وظيفه بزرگ اجتماعى را انجام دهند: مردم را به نيكي ها دعوت كنند، و از بدي ها باز دارند» (وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ). سپس تصريح مى‏ كند كه فلاح و رستگارى تنها از اين راه ممكن است «و آن ها همان رستگارانند» (وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ).

«معروف» در لغت به معنى شناخته شده و «منكر» به معنى «ناشناس» است. و به اين ترتيب كارهاى نيك، امورى شناخته شده، و كارهاى زشت و ناپسند، امورى ناشناس معرفى شده ‏اند. در آيات و احاديث زيادى به خطرات و عواقب شومى كه بر اثر ترك اين دو وظيفه در جامعه به وجود مي آيد اشاره شده است.

در حدیثی امام باقر (ع) مي فرمايد: «امر به معروف و نهى از منكر دو فريضه بزرگ الهى است كه بقيه فرائض با آن ها برپا مى‏ شوند، و به وسيله اين دو، راه ها امن مى‏ گردد، و كسب و كار مردم حلال مى ‏شود، حقوق افراد تامين مى ‏گردد، و در سايه آن زمين ها آباد، و از دشمنان انتقام گرفته مى ‏شود، و در پرتو آن همه كارها رو به راه مى‏ گردد».

اين همه تاكيد بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به خاطر آن است كه اين دو وظيفه بزرگ در حقيقت ضامن اجراى بقيه وظائف فردى و اجتماعى است، و با تعطيل آن ها تمام احكام و اصول اخلاقى ارزش خود را از دست خواهد داد.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی ج‏3، ص: 34

پی نوشت:

الكافي (ط - الإسلامية)؛ محمد بن یعقوب، الکلینی ج‏5 ؛ ص55، باب امر به معروف ونهی از منکر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر