ایران پس از پیروزی انقلاب

کشوری که تا قبل از پیروزی انقلاب، هیچ جایگاهی در معاملات سیاسی اجتماعی جهان در بین ملل مسلمان و غیرمسلمان نداشت، با پیروزی انقلاب نه تنها به استقلال سیاسی، فرهنگی،...

   ایران پس از پیروزی انقلاب

کشوری که تا قبل از پیروزی انقلاب، هیچ جایگاهی در معاملات سیاسی اجتماعی جهان در بین ملل مسلمان و غیرمسلمان نداشت، با پیروزی انقلاب نه تنها به استقلال سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی دست یافت، بلکه معادلات بین المللی را با تولد ایدئولوژی جدیدی بر هم زد و تأثیر ژرفی در جهان بر جای نهاد. اکنون به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:
احیای تشیع و بیداری اسلامی
انقلاب اسلامی احیای دوبارۀ مکتب تشیع را موجب شد. قبل از پیروزی انقلاب، وقتی به سرهنگ قذافی به هنگام مفقودشدنِ امام موسی صدر، در لیبی، گفتند امکان دارد شیعیان مخالفت کنند. او با تکبر و تبختر فراوان گفت: «شیعه عددی نیست و جز قبیله ای کم تعداد، شیعه ای وجود ندارد.» این جایگاه شیعه، پس از انقلاب چنان شد که امروزه، همین قذافی ادعای انتساب به حضرت علی علیه السلام می کند!
با پیروزی انقلاب و محوریت یافتنِ ایران به عنوان قطب اقتدار سیاسی شیعه، شیعیان از حمایت معنویِ ایران بهره مند شدند و توانستند شجاعانه، به برگزاری مراسم مذهبی خود روی آورند؛ احیای دوبارۀ شعائر اسلامی، چون نماز جمعه و جماعات و برگزاری مراسم دعای کمیل و ندبه و اعتکاف، فرهنگ تشیع را به خاستگاه اصلی خود بازگرداند. تأسیس ده ها حوزۀ علمیه در اقصی نقاط دنیا از یک سو و موضع گیری های شجاعانۀ مسئولان نظام در مقابل استکبار جهانی، گرایش میلیون ها مسلمان و غیرمسلمان را خصوصاً در آمریکای لاتین، آفریقا و جنوب شرق آسیا موجب شد. به تعبیر مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، بزرگ ترین دستاورد حرکت امام خمینی رحمه الله شناساندن مکتب تشیع به جهانیان بود. انقلاب اسلامی دستاورد دیگری در بین ملل اسلامی داشت و آن بیداری اسلامی و آغاز جنبش های اسلامی و خیزش دوبارۀ مردم فلسطین بود.
پیوند سیاست با دیانت
پیوند دین با سیاست و ارائه نظریۀ ولایت فقیه و عینیت یافتن این نظریه در جامعه، نه تنها بیانگرِ پویایی و به روزبودن مکتب تشیع شد، بلکه به رقیبی جدی برای دو تفکر انسان مدار غرب و حکومت مدار شرق شد. از همین رو، انقلاب ایران به عنوان انقلابی مادر در کنار دو انقلاب مادرِ دیگر، یعنی انقلاب کبیر فرانسه (۱۷۸۹) و انقلاب اکتبر روسیه (۱۹۱۷)، قرار گرفت؛ با این تفاوت که انقلاب اسلامی تفکر خدامدارانه را وارد عرصۀ بین المللی کرد.
این انقلاب، با ویژگی هایی چون عدالت خواهی و استکبارستیزی، آن دو انقلاب بزرگ سوسیالیستی و لیبرالیستی را با چالش جدی روبه رو ساخت و به همین سبب، برای اولین بار، هم بلوک غرب و هم بلوک شرق برای به زانودرآوردنِ یک انقلاب، به تفاهم رسیدند و توطئه های خود را آغاز کردند؛1 چراکه هر انقلابی در دنیا شکل می گرفت یا ریشه در تفکر مارکسیستی داشت یا لیبرالیستی. این، اولین انقلابی بود که بدون تکیه بر ابرقدرتی، نه تنها پیروز شد، بلکه انقلاب ها و خیزش هایی از دامان او زاده شد.
امروزه ایران، منادی توحید و عدالت است. همان توحید و عدالتی که رسالت همۀ پیامبران الهی است و از زاویه ای با انسان های خسته از ایسم و ایست های دست ساز بشر، سخن می گوید که هم با فطرت انسان و هم با آیندۀ تاریخ، همخوانی دارد.
ایران اسلامی؛ ابرقدرت نوین
به جرئت می توان گفت، نفوذ سیاسی و معنوی فراوانی که انقلاب اسلامی ایران، امروز، در دل ملت ها دارد و نیز نقشی که در تصمیم گیری های بین المللی ایفا می کند، در تاریخ ایران زمین، بی نظیر است. امروز، ایران اسلامی معادله ای محوری در تحولات جهانی رقم زده است و در محافل سیاسی، از آن به عنوان ظهور «نو ابرقدرتی» در جهان یاد می کنند.
امروزه، انقلاب اسلامی به امیدی برای مسلمانان و حتی مظلومان و پابرهنگان سراسر عالم تبدیل شده است2 و با پشت سر نهادن گذرگاه های دشواری که هرکدام آن ها، می توانست انقلابی را از پای درآورد، سربلندانه حضور خود را به عنوان نظامی مقتدر و منادیِ فرهنگ، تثبیت کرده است. این فرهنگ یگانه نسخۀ نجات بشریت از بن بست های موجود جهان امروز به شمار می رود؛ فرهنگی که ریشه در عاشورای سرخ و انتظار پویا دارد. به همین سبب است که کارشناسان جهانی بر این باورند که در سال ۲۰۲۰، جهان دو سر پیدا خواهد کرد و نبرد اصلی میان این دو سر است: یکی اسلام، با محوریت ایران و دیگری، لیبرال دموکراسی با محوریت آمریکا چون موجودیت یکی از این دو فرهنگ، بستگی به نفی دیگری دارد، حرکت به سمتی می رود که باید سر یکی از این دو، قطع شود.
این کارشناسان تمام لشکرکشی های غرب به خاورمیانه و اشغال عراق و افغانستان و فشارهای بین المللی به ایران، به بهانه های واهی نظیر مسئلۀ انرژی هسته ای را شکست تاکنونیِ لیبرال دموکراسی در برابر ایدئولوژی انقلاب اسلامی تحلیل می کنند تا شاید، پیروزِ این میدان در آن سال، لیبرال دموکراسی باشد.
شکوفایی علمی
رویش های علمی و نشستن بر کرسی های نخست جهانی در المپیادهای علمی توسط جوانان، دستیابی به فناوری هسته ای، سلول های بنیادی و ثبت بسیاری از اختراعات و ابتکارات به نام جوانان این سرزمین، در کنارِ پرتاب ماهواره و اختراعات نوین در صنایع نظامی و هوا فضا، برای کشوری که در آغاز جنگ تحمیلی توان تولید حتی سیم خاردار را هم نداشت، یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است.
1- برای اولین بار، انقلابی شاهد انواع کودتای چپ گرا (حزب توده و ناخدا افضلی) و کودتای راست گرا (کودتای نوژه و سلطنت طلبی) بود. انقلاب اسلامی مخالفانی داشت که هیچ انقلاب دیگری روبه روی خود نداشت: مخالفان اخلاقی، صاحبان مراکز فساد و فحشا، مافیای مواد مخدر، مافیای تجارت انسان، گروه های تندرو (سازمان های منافقین)، مخالفان درون حوزوی (خلق مسلمان)، وابستگی رئیس جمهور بنی صدر و... .
2- نلسون ماندلا، رهبر کنگرۀ ملی آفریقا، پس از رهایی آفریقا از آپارتاید گفت: «انقلاب اسلامی ایران، تحت رهبری امام خمینی(ره)، امیدهای فراوانی برای قیام مردم آفریقای جنوبی، در مبارزه با بی عدالتی، به همراه داشته است و بدون تردید، تاریخ هرگز نقش ایران اسلامی را فراموش نخواهد کرد.» جمهوری اسلامی، ۱۴/۵/۱۳۷، امروزه ادبیات امام در برابر نظام سلطه در جهان به شعار همۀ پابرهنگان و مظلومان جهان تبدیل شده است و امروزه، نه تنها مسلمانان جهان، بلکه رؤسای جمهور جهان، نظیر رابرت موگابه (رئیس جمهور زیمباوه) و انقلابیون آمریکای لاتین و حتی کشیش هایی که به مخالفت علیه نظام سرمایه داری برخاسته اند، از آمریکا با نام «شیطان بزرگ» یاد می کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر