تا آنجا که می توانید ادعیۀ مأثوره را بخوانید. ادعیۀ مأثوره چیست؟ دعاهایی است که از سوی ائمۀ معصومین علیهم السلام وارد شده است ...

  با چه زبانی دعا کنیم؟
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ 290 10.6 KB 37 0

با چه زبانی دعا کنیم؟

دعا کردن زبان خاصی ندارد. ما به هر زبانی می توانیم دعا کنیم؛ فارسی، عربی، فرانسوی، ترکی و ... . خدا، خالق و معبود ماست و همۀ زبانها را می داند. حتی وقتی با امام رضا علیه السلام حرف می زنیم، ایشان نیز زبان ما را می دانند. اصلاً علم امام به لغات، متعدّد است. ائمۀ معصومین علیهم السلام حتی زبان پرندگان را می دانند. پس دعا، ادبیات و زبان خاصی ندارد.
البته ادب، لازمۀ دعاست؛ اما مجبور نیستیم همیشه رو به قبله دعا کنیم. بعضی افراد ممکن است همیشه نتوانند به این روش دعا کنند؛ بلکه با همان زبان سادۀ روستایی شان در زمین کشاورزی، سر به آسمان بلند کرده و با خدا راز و نیاز می کنند.
آیا قبول نیست؟ چرا، آن هم مورد قبول خداوند است. لازم نیست حتماً عربی بدانیم؛ اما نکتۀ مهم این است که دعایی را که می خوانیم، آیا معنی آن را می فهمیم؟ می دانیم چه چیزی از خداوند می خواهیم؟
شاید بعضی چیزها را بدانیم؛ اما واقعیت مطلب این است که فهم ما به اندازۀ کافی نیست. پس باید چه کنیم؟ باید به ائمۀ معصومین علیهم السلام متوسل شویم. آنها بهتر از ما می دانند که از خدا چه بخواهیم. اگر ابوحمزۀ ثمالی دعایی را از امام چهارم، زین العابدین علیه السلام گرفته و برای ما به یادگار گذاشته است، برای این است که امام علیه السلام بهتر از ما می دانند چه چیزی از خدا بخواهند.
اگر می گوییم در روز عرفه، دعای عرفۀ امام حسین علیه السلام را بخوانیم؛ به خاطر این است که سیدالشهدا علیه السلام بهتر می توانستند با خدا صحبت کنند. در حقیقت خواسته های ما در خواسته های ائمۀ معصومین علیهم السلام نهفته است؛ بنابراین سفارش شده است تا آنجا که می توانید ادعیۀ مأثوره را بخوانید. ادعیۀ مأثوره چیست؟ دعاهایی است که از سوی ائمۀ معصومین علیهم السلام وارد شده است [مانند: دعای کمیل، دعای عرفه، ادعیۀ صحیفۀ سجادیه و...] چون مصلحت ما در آنها وجود دارد.

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی، صحن جمهوری 90/5/30
منبع: کتاب پرتو اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


مطالب مرتبط