بیست و سوم ماه ذی القعده، روز ارتباط عاطفی بین همه مسلمانان جهان با امام مهربانی ها

در طول سال، روزها و شب هایی وجود دارند که به سبب اعمال عبادی خاصی که درباره آنها ذکر شده، فرصت های بسیار گران بهایی برای مؤمنان به شمار می آید. از جمله این فرصت ها، ماه ذی القعده می باشد. با توجه به منابعی که از بزرگان شیعه در اختیار ما قرار گرفته است، ...

 بیست و سوم ماه ذی القعده، روز ارتباط عاطفی بین همه مسلمانان جهان با امام مهربانی ها

مریم احمدی طایفه، مدرس حوزه و دانشگاه

در طول سال، روزها و شب هایی وجود دارند که به سبب اعمال عبادی خاصی که درباره آنها ذکر شده، فرصت های بسیار گران بهایی برای مؤمنان به شمار می آید. از جمله این فرصت ها، ماه ذی القعده می باشد. با توجه به منابعی که از بزرگان شیعه در اختیار ما قرار گرفته است، ماه ذی القعده، عناوین مبارک و مقدسی دارد، اما آنچه بیشتر از همه در این ماه مورد توجه قرار گرفته است، زیارت امام رضا (علیه السلام) در روزهای یازدهم (روز تولد امام رضا علیه السلام)، بیست و سوم (روز زیارتی امام رضا علیه السلام و بنابر روایتی روز شهادت ایشان) و بیست و پنجم (روز دحو الارض) می باشد.

در این میان روز 23 ذی القعده، روز زیارتی مخصوص امام رضا (علیه السلام) نامیده شده است که همه مسلمانان می توانند با گفتن صلی الله علیک یا ابا الحسن، زائر امام رضا (علیه السلام) باشند.


بیست و سوم ماه ذی القعده روز زیارتی امام رضا علیه السلام و بنابر روایتی روز شهادت حضرت می باشد.


در این باره، بزرگان دین برای جلب توجه به فضیلت این روزها، مطالبی را بیان کرده اند. از جمله ی این شخصیت ها، علامه مجلسی است که در کتاب بحارالانوار در باب شهادت امام رضا (علیه السلام) نقل کرده: «برخی افراد معتقدند آن حضرت در روز 23 ذیقعده به شهادت رسیده است. ... باید گفت این روز، روز زیارتی مخصوص ایشان نامیده شده است.» (مجلسی، بحارالانوار، ج 99، ص43 و 44)
نکته قابل توجه اینکه، زیارت آن حضرت از نزدیک و دور، سنت و مستحبّ شمرده شده است که در حقیقت با آوردن دو کلمه «قُرب» و «بُعد» می خواهد همه افراد را متوجه آن مکان کند، که اگر در نزدیک حرم هستید به حرم مشرف شوید و اگر دور هستید و در هر جای دنیا زندگی می کنید، به آن روز به عنوان روز زیارتی مخصوص امام رضا (علیه السلام) توجه داشته باشید؛ چرا که محوریت امام رضا (علیه السلام) در روز بیست و سوم ذی القعده، بالاترین ارزشی است که می تواند همه دلها را از سراسر جهان با امام مهربانی ها مرتبط سازد.
با بررسی آموزه های دینی، به آسانی در می یابیم که ثواب و پاداشی که خداوند متعال برای زائر امام رضا (علیه السلام) در نظر گرفته، آن چنان فراوان است که انسان را به تعجب و شگفتی وا می دارد، برای زیارت امام رضا (علیه السلام) اجر و پاداشی بیان شده است که در زیارت هیچ یک از ائمه اطهار - علیهم السلام - آن اجر و پاداش، دیده نمی شود.
تأکید به زیارت امام رضا علیه السلام آنقدر مورد توجه و ترغیب بوده است که حتی طبق برخی روایات، زیارت قبر این امام غریب، بالاتر از زیارت امام حسین (علیه السلام) شناخته شده است. در روایتی، جواد الائمه (علیهم السلام) ثواب زیارت پدر بزرگوارش را بالاتر از ثواب زیارت امام حسین (علیهما السلام) دانسته و می فرماید: زیارت پدرم افضل است، زیرا حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را همه مردم زیارت می کنند؛ اما پدرم را جز خواص شیعه زیارت نمی کنند. (کامل الزیارات، ترجمه ذهنی تهرانی، ص 926).
در روایات بسیاری، معرفت و آگاهی، شرط کمال زیارت حضرت رضا (علیه السلام) بلکه ائمه اطهار (علیهم السلام) شمرده شده است. در حدیثی در مورد زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (علیهما السلام) آمده است: «هر کس امام رضا (علیه السلام) را زیارت کند در حالی که تسلیم امر او و عارف به حقش باشد، در پیشگاه الهی از منزلت شهدای بدر برخوردار است.»[1]


ثواب های آخرت و آثار دنیایی که در روایات آمده، بر زیارتی مترتب است که ارتباط معنوی با معصوم برقرار شود و منشأ تحول در زائر شود، نه بر سیاحت و زیارت جسمی و صوری.


سِرّ این که فرموده اند، زیارت زائر با معرفت باشد، آن است که آنچه مایه کمال زیارت می شود، معرفت و شناخت مقام و موقعیت معصوم است، نه اعمالی بی روح و ناآگاهانه. ثواب های آخرت و آثار دنیایی که در روایات آمده، بر زیارتی مترتب است که ارتباط معنوی با معصوم برقرار شود و منشأ تحول در زائر شود، نه بر سیاحت و زیارت جسمی و صوری.
شاهد این ادعا کلام بزنطی است که می گوید: «در نامه حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا (علیهم السلام) خواندم که فرمود: این پیام را به شیعیان ما برسانید که زیارت من در پیشگاه الهی با هزار حج برابری می کند (تعجب کردم از این رو) به امام جواد (علیه السلام) گفتم: واقعا با هزار حج برابری می کند؟ فرمود:«آری! به خدا سوگند با هزار هزار (یک میلیون) حج برابری می کند (لیکن) برای کسی که همراه با معرفت زیارتش کند.» (ر.ک: مجلسی، بحارالانوار، ج102، ص 31)
با این توصیف کاملاً روشن می شود، که معرفت و آگاهی، شرط کمال زیارت امام رضا (علیه السلام) بخصوص در روز بیست و سوم ماه ذی القعده می باشد.


منابع

1- بحارالانوار، مجلسی، محمدباقر، تهران، اسلامیه، بی تا؛ ترجمه جلد 68 و 67، ترجمه ابوالحسن موسوی همدانی، تهران، کتابخانه مسجد ولی عصر، 1363.

2- شوق دیدار (پیرامون زیارت)، رکنی، محمد مهدی، مباحثی، سوم، مشهد، بنیاد پژوهش های اسلامی، 1379.

3- عیون اخبار الرضا (علیه السلام)، ابن بابویه، ، محمد بن علی (شیخ صدوق)، تهران، جهان، 1378؛ ترجمه محمد تقی آقا نجفی اصفهانی، تهران، علمیه اسلامیه، بی تا.

4- کامل الزیارات، ابن قولویه، جعفر بن محمد، ترجمه ذهنی تهرانی، انتشارات پیام حق تهران‏، چاپ اول‏، 1377 ش‏.

-------------------------------
پی نوشت

[1]- "عَلِی بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ قُطْرُبٍ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَى علیه السلام قَالَ‏ مَرَّ بِهِ ابْنُهُ وَ هُوَ شَابٌّ حَدَثٌ وَ بَنُوهُ مُجْتَمِعُونَ عِنْدَهُ فَقَالَ علیه السلام: إِنَّ ابْنِی هَذَا یمُوتُ فِی أَرْضِ غُرْبَةٍ فَمَنْ زَارَهُ مُسَلِّماً لِأَمْرِهِ‏ عَارِفاً بِحَقِّهِ کَانَ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ کَشُهَدَاءِ بَدر." ابن قطرب می‌گوید: در حضور حضرت امام موسی کاظم علیه السلام که پسرانش مجتمع بودند، پسرش على که نوجوانى بود عبور کرد. حضرت فرمود: این پسرم در زمین غربت از دنیا مى رود. پس کسی که تسلیم أمر ولایت و امامت او بوده و به حق او عارف به حقش باشد و او را زیارت کند ثواب او در نزد خداوند عزوجل مانند شهیدان غزوه بدر مى‏باشد. (کامل الزیارت، ص ۳۰۴، باب ۱۰۱)مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر