تربیت رسانه ای

این شبکه ها تنها به دنبال ریختن قبح ضد ارزش های تربیتی نیستند ؛ هدف اصلی در این میان ، ارزش کردن ِ ضد ارزش های دینی است ...

  تربیت رسانه ای

« دانشجوی مقیدی بود ، اگر چه به ظاهرش نمی آمد . حیای او پشت شیطنتش قایم شده بود . سؤالی ذهنش را قلقلک می داد . در گوشه ای از راه روی دانشکده به دامم انداخت . دوستانش را از دور و برمان دور کرد . با صدایی آهسته سؤالش را پرسید : « من تا به حال با هیچ دختری دوست نشده ام ؛ اما دائم در گوشم می خوانند ، از قبل از ازدواج با چند دختر ارتباط نداشته باشی ، نمی توانی در هنگام ازدواج انتخاب درستی داشته باشی . حالا نگرانم . نمی خواهم گذشتة پاک خود را آلوده کنم . از طرفی هم می ترسم در ازدواجم شکست بخورم . »

ماهواره ، واقعیتی است که نمی توان آن را انکار کرد . امروزه بسیاری از شبکه های ماهواره ای اهدافی تربیتی را دنبال می کنند . این یک فکر ساده لوحانة خنده دار است که فکر کنیم ، دیگران دلشان به حال ما سوخته و برای پرکردن اوقات فراغت مان به دنبال راه چاره ای می گشتند ، از همین رو تصمیم گرفتند برای ما شبکه های فیلم و سریال راه بیاندازند .

امروز رسانه ها یکی از اصلی ترین وظایف خود را تربیت مخاطب ، متناسب با اهداف نظام سلطه می دانند .1

این شبکه ها تنها به دنبال ریختن قبح ضد ارزش های تربیتی نیستند ؛ هدف اصلی در این میان ، ارزش کردن ِ ضد ارزش های دینی است . از نگاه این ها مسأله این نیست که دختر و پسر به راحتی تن به ارتباط نامشروع بدهند ، مسأله اصلی آن است که این ارتباط از نگاه دختر و پسر مسلمان یک ارزش و حتی یک ضرورت به حساب آید .
با تأسف باید گفت که رسانة خود ما هم به صورت کامل در مسیر تربیت دینی نیست . درست است که در برنامه های معارفی صدا و سیما ار تربیت دینی هست ؛ اما باید دید آیا فیلم ها ، سریال ها و برنامه های کودک که از نظرکمّی و کیفی بیش ترین میزان مخاطب را به خود اختصاص داده است ، در مسیر همان بناهایی قدم بر میدارند که در برنامه های معارفی ساخته شده است ؟ مثلاً اگر در برنامه های دینی صدا و سیما از « حیا » سخن گفته می شود ، آیا در فیلم و سریال هایمان « حیا » به نمایش در می آید ؟ هم مسیر نبودن برنامه های دینی با برنام های دیگر و یابه عبارت دقیق تر غریبه بودن برنامه های صدا و سیما با مبانی و ارزش های اصیل دینی یکی از مشکلات بزرگ بر سر راه تربیت دینی نسل امروز است .

منبع : کتاب منِ دیگرِ ما « مهارت های تربیت فرزند در دنیای امروز »


--------------------
پی نوشت :
1- پایگاه اطلاع رسانی آتی نیوز

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر