تعریف رزق حرام

رزق حرام به رزقی گفته می‌شود که از طریق نامشروع و برخلاف نظر دین و فقه اسلامی به دست آمده باشد.

  تعریف رزق حرام

رزق حرام به رزقی گفته می‌شود که از طریق نامشروع و برخلاف نظر دین و فقه اسلامی به دست آمده باشد، به عبارت دیگر؛ هر معامله و فعالیت اقتصادی و تجاری که از غیر راه‌ های حلال بوده و منطبق بر شرع مقدس اسلام نباشد و از حکم حاکم تعدی کند، کسب حرام محسوب می‌شود که باطن آن لجن و آتش بوده و سرانجامش آتش خوارکننده و ذلّت آور جهنم خواهد بود.
رسول الله(ص) درباره‌ی رزق حرام فرموده‌اند: «هرکس مالی را از غیر حلال به دست آورد، همان، توشه او به سوی آتش دوزخ است.»(۱).
همچنین فرموده‌اند که: خدای تبارک و تعالی فرموده است: «هرکه باک نداشته باشد که از چه راهی دینار و درهم ـ یعنی مال و منال ـ به دست می‌آورد، من هم باکی ندارم که روز قیامت از کدام باب او را به دوزخ وارد کنم»(۲).
سوال: اگر روزی دهنده هر بنده‌ای خداست و آنکه از راه حرام کسب معاش می‌کند گناهکار است چگونه خداوند نسبت گناه(روزی حرام او را به خود) می‌دهد و حال آنکه به حسب عقل و نقل هر نسبت گناهی از خدا نفی شده است و او منزه است از اینکه چیزی ر انهی کند و آنگاه به آن فرمان دهد و یا چیزی را نهی کند و راه رزق را در آن منحصر سازد؟
پاسخ: رازقیت عامی که خداوند در قرآن بیان فرموده بر حسب رحمت است و همه چیزهایی که آدمیان و یا موجودات دیگر در این عالم از آن بهره می‌برند، خداوند آفریده و راه استفاده از آنها را برای ایشان مقرر فرموده است و هر آنچه انسان می‌خورد، می‌نوشد و می‌پوشد و... را خداوند آفریده و در دسترس او قرار داده است. پس خداوند رازق و رزّاق همه است، چه مؤمن باشند یا کافر، متقی باشند یا فاجر.
ولی بر حسب شرعیات که در فقه اسلامی تبیین شده‌اند، خداوند مقرر فرموده است که، انسان این مواهب خدادادی را از راه مشروع یعنی مطابق دستور او به دست آورد و به طریق مشروع هم مصرف کنند و در این صورت است که رزق به صفت حلال متصف گردیده و هرگاه انسان آن را از طریق نا مشروع به دست آورد و مصرف کند، به صفت حرام متصف می‌گردد. از این جهت روا نیست که رزق حرام به خد انسبت داده شود، هرچند ب رحسب آفرینش هر دو از خداست.

پی نوشت‌ها
(۱) بحارالأنوار(ط - بیروت)،ج‌۱۰۰،ص ۱۰/جامع أحادیث الشیعة(للبروجردی)،ج‌۲۲،ص ۱۰۶.
(۲) مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل،ج‌۱۳،ص ۶۷.

برگرفته از: ویژه نامه رزق حلال

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر