هشتمین برنامه ی زایر این است که در نزد ضریح مطهر امام معصوم و حجتهای الهی، مقداری از آیات قرآن کریم را تلاوت کند و آن را به صاحب ضریح..

  تلاوت آیات قرآن
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ 235 86.3 KB 42 0

تلاوت آیات قرآن

ثامنها تلاوة شیئ من القرآن عند الضریح و اهداؤه الی المزور، و المنتفع بذلک، الزایر و فیه تعظیم للمزور

هشتمین برنامه ی زایر این است که در نزد #ضریح مطهر امام معصوم و حجت‌های الهی، مقداری از آیات قرآن کریم را تلاوت کند و آن را به صاحب ضریح و قبر شریف امامی که به زیارتش آمده هدیه نماید. و کسی که از این عمل بهره‌مند می‌شود خود زیارت‌کننده است و البته در این کار، تعظیم و بزرگداشت امامی است که زیارت شده است.

راستی چه ظریف و جالب است که در کنار قبر مطهر حجت خدا، آیات وسوره‌هایی از #قرآن تلاوت شود تا به هر دو یادگار به جا مانده از پیامبر اسلام (ص) تمسک کرده باشد و کتاب خدا و اهل بیت پیامبر (ع) را با هم برای قرب به خدا وسیله قرار دهد.

با این کار بین قرآن و مفسران حقیقی قرآن یعنی خاندان پیامبر، پیوند داده و عملاً وصیت رسول اکرم را زنده داشته و احیا کرده که فرمود: «من از میان شما می‌روم و دو چیز گرانقدر و پربها را در میان شما می‌گذارم.» بنابراین قرائت قرآن در کنار قبر منور حجت بالغه‌ی الهی ندای لبیک به دعوت و خواسته پیامبر بزرگوار است؛ اثبات عدم جدایی این دو از یکدیگر بوده و انکار و نفی کسانی است که میان این دو یادگار رسول الله (ص) جدایی انداخته و یکی را گرفته و دیگری را رها کرده‌اند.

و چه افتخار آفرین است که سور و آیاتی از قرآن کریم قرائت می‌کند و ثواب آن را به روح مقدس امامی که در حرمش حضور یافته و زیارتش کرده است می‌نماید.

خداوندا! این عمل چه نشاط انگیز و رمزدار است! گویا زایر از اهل بیت به سوی قرآن و از قرآن به سوی اهل بیت (ع) می‌رود و اگر زیارت کننده، به اسرار عالی و زیبای این آداب و وظایف، متوجه باشد لذت و انبساط خاطری فراوان به او دست خواهد داد.

آری! از یک‌سو با این عمل با رسول خدا، بیعت می‌کند و از دیگر سو از هدایت‌های این دو نور بهره می‌گیرد.


منبع:
آستان دوست، تالیف علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.


مطالب مرتبط