تکیه بر توان خود

از پیداترین مظاهر تکیه برتوان خود در دنیای امروز، اقتصاد درون گرا و درون نگر است که مقام معظم رهبری (دامت برکاته) از آن به عنوان اقتصادی مقاومتی یاد کرده...

  تکیه بر توان خود

از پیداترین مظاهر تکیه برتوان خود در دنیای امروز، اقتصاد درون گرا و درون نگر است که مقام معظم رهبری (دامت برکاته) از آن به عنوان اقتصادی مقاومتی یاد کرده اند.
انسان به عنوان موجودی مختار و انتخاب کننده جهت حفظ اقتدار و رعایت عزت و کرامت انسانی اش نیازهایش را از سه راه تأمین می کند. برخی از نیازهایش را با توان خود تأمین می کند، برخی دیگر را که از توان خود بیرون است، از راه معامله و داد و ستد با دیگران بدست می آورد و نیازهای فرابشریش را با پناه بردن به درگاه الهی برمی آورد.
در بین این سه دسته نیاز، دستۀ سوم به جهت تفاوت ماهوی و ماهیت فرابشریش از موضوع بحث این نوشتار بیرون است. اما در دو دستۀ نخست، انسان در تأمین نیازهایش اصل را بر این قاعده بنا می نهد که در تأمین نیازهایش خودکفا شود و نیازهایش را با تکیه بر توان خود تأمین کند.
ابتناء تأمین نیازها بر توان خود از آن جهت مهم و ضروری است که انسان با خودکفایی و پیشگیری از دست درازی پیش دیگران، هم اقتدار، عزت و کرامتش را حفظ کرده است و از سوی دیگر، احتمال سوء استفادۀ دیگران از خویش را به حداقل می رساند. بنابراین در معادلات و معاملات بشری، اصل بر این است که انسان با تکیه بر توان خود نیازهایش را مرتفع گرداند. اما از آن جا که خلقت و آفرینش بشری بگونه ای بوده است که انسان ها نیازمند به یکدیگر منظور شده اند، کمک خواهی از دیگران و تأمین برخی نیازها توسط دیگران اجتناب ناپذیر است.
از پیداترین مظاهر تکیه برتوان خود در دنیای امروز، اقتصاد درون گرا و درون نگر است که مقام معظم رهبری (دامت برکاته) از آن به عنوان اقتصادی مقاومتی یاد کرده اند.
این الگوی اقتصادی مبتنی بر مبانی و روش های اسلامی تکبه بر توان داخل و نیروی داخلی را به عنوان اصل غیرقابل اجتناب همواره مد نظر می گیرد و سیاست ها و برنامه های اجراییش را بر پایۀ همین اصل بنا می کند.
در فرهنگ اسلامی و سیرۀ معصومان علیهم السلام نیز این اصل و قاعدۀ کلی به فراوانی دیده می شود. ایشان با هدف تأکید بر تولید داخل، پاداش تولیدکننده و انسان زحمتکش در راه طلب روزی را برخورداری از رحمت الهی، گذر آسان از پل صراط، دوری از عذاب جهنم، ورود به بهشت از ورودی دلخواه، جای¬گرفتن در شمار پیامبران و برخورداری از پاداش پیامبران معرفی می کنند. (مجلسی، ج100، صص 9–10)
اما پیش بینی معصومان علیهم السلام برای جامعه ای که از تولید داخلی دور بماند، از توان خود استفاده نکند و در تولید نیازهای اولیۀ خود چون خوراک و پوشاک سربار بیگانه شود، این است که روزی به خواری و ذلت خواهد نشست. (برقی، ج2، ص410)
بر پایۀ همین آموزه های نورانی اهل بیت علیهم السلام، مقام معظم رهبری (دامت برکاته) در گفتمان سیاسی حاکم، اقتصاد مقاومتی را راه مقابله با آمریکا و کارشکنیهای وی و راهکار حل مشکلات داخلی کشور می بینند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم آذربایجان 1392/۱۱/۲۸ و بیانات ایشان در دیدار با مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶)
کتاب نامه
برقی، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، تحقیق سید جلال الدین الحسینی، تهران، دار الکتب الإسلامیة، 1327 ش.
مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1403ق - 1983م.

یادداشت: جواد سلمان زاده؛ دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه مازندران

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر