حضرت معصومه علیهاالسلام از نگاه برادر

حضرت فاطمه معصومه(س) در اول ذیقعده 173 در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر گرامی‌اش نجمه خاتون است. او از کودکی...

  حضرت معصومه علیهاالسلام از نگاه برادر

حضرت فاطمه معصومه(س) در اول ذیقعده 173 در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر گرامی ‌اش نجمه خاتون است. او از کودکی تا جوانی تحت تربیت پدر بزرگوارش و برادر مکرّمش حضرت رضا(ع) قرار داشت و در علم و تقوا و پاسخ به پرسش ‌های مراجعان به مقامی رسید که مدال افتخار فداها ابوه از پدر خود دریافت داشت. بعد از ورود حضرت رضا (ع) به مرو آن حضرت نامه‌ ای را به وسیله یکی از غلامان خویش برای خواهرش فرستاد که با رسیدن نامه، بلافاصله حضرت فاطمه معصومه(س) آماده سفر گشت. آن حضرت در سال 201 هجری به همراه پنج تن از برادران (فضل، جعفر، هادی، قاسم، زید) و تعدادی از برادرزادگان و کنیزان روانه خراسان شدند.

هنگامی که موکب حضرت معصومه(س) به ساوه رسید، عده ‌ای از دشمنان اهل بیت، به اشاره مأمون عباسی راه را بر آنان بستند و در یک درگیری نابرابر، تمام برادران و بیشتر همراهان او به شهادت رسیدند و حضرت معصومه(س) بر اثر شدّت تألمات و بنا بر قولی بر اثر مسمومیت بیمار گشت.

در روز 23 ربیع الاوّل 201 هجری فاطمه معصومه(س) وارد قم شد و ناقه حضرت در محلی که امروز به نام میدان میر نامیده می‌شود، زانو به زمین زد و این افتخار نصیب موسی بن خزرج ، بزرگ اشعریان، شد تا هفده روز میزبان دختر، خواهر و عمه امام باشد.

آن بانو سرانجام در روز دهم ربیع الثانی 201 هجری از دنیا رحلت کرد و با تجلیل فراوان مردم قم، و به وسیله دو فرد ناشناس، به خاک سپرده شد.

حضرت رضا علیه السلام درباره فضیلت زیارت حضرت معصومه روایاتی بیان کردند:

روایت اول:

على ابن ابراهیم از پدرش از سعد از حضرت رضا علیه السّلام نقل کرده که فرمود: «یَا سَعْدُ عِنْدَکُمْ لَنَا قَبْرٌ قُلْتُ جُعِلْتُ‏ فِدَاکَ قَبْرُ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُوسَى قَالَ نَعَمْ مَنْ‏ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ/ سعد قبرى از ما در بلاد شما است. عرض کردم: فدایت شوم قبر فاطمه دختر موسى بن جعفر علیه السّلام فرمود: آرى هر کس او را با شناخت به حقش زیارت کند بهشت جایگاهش خواهد بود» (بحار الأنوار چاپ بیروت ج‏ 48 ص 317)

روایت دوم:

از سعد بن سعد روایت کرده ‏اند که گفت: از حضرت ابو الحسن علىّ بن موسى الرّضا علیهما السّلام از زیارت خواهرش فاطمه دختر موسى بن جعفر علیهم السّلام پرسیدم، فرمود: «مَنْ‏ زَارَهَا فَلَهُ‏ الْجَنَّةُ/ هر کس او را زیارت کند ثوابش بهشت خواهد بود» (عیون أخبار الرضا علیه السلام ج‏2 ص 267).

امام رضا(ع) در زیارتنامه به شرافت نسبی حضرت معصومه(س) و نسبت ایشان با چهارده معصوم(ع) اشاره فرمودند. که از جمله آن موارد: «بنت رسول ا...» و «بنت ولی ا...» و «اخت ولی ا...؛ خواهر معصوم» و «عمه ولی ا...» است، که وجود این امر را می توان سرچشمه سایر فضائل و کمالات معنوی و روحانی آن بانوی آسمانی دانست. افزون بر آن، زندگی در خانه و تربیت توسط پدر بزرگوارش امام موسی کاظم(ع) و همچنین زندگی در کنار برادرش حضرت رضا(ع) سبب شد، تا از تعالیم عالیه و الهی آن رهبران الهی بهره مند شوند. بنابراین، می توان آن بانوی بزرگوار را یکی از بهترین الگو و اسوه ها و نموداری از فضایل اهل بیت (ع) دانست.

فضیلت شهر مقدس قم

روایت اول:

در روایتی موسى بن خزرج گفت که امام هشتم به من فرمود: «أَ تَعْرِفُ‏ مَوْضِعاً یُقَالُ لَهُ وراردهار قُلْتُ نَعَمْ وَ لِی فِیهِ ضَیْعَتَانِ فَقَالَ الْزَمْهُ وَ تَمَسَّکْ بِهِ ثُمَّ قَالَ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ نِعْمَ الْمَوْضِعُ وراردهار/ جایى را به نام «وراردهار» می‌ شناسى؟ گفتم: آرى، من در آن دو کشتزار دارم، فرمود: آن را نگهدار، سپس سه بار فرمود: چه خوب جایى است وراردهار. (بحار الأنوار چاپ بیروت ج ‏57 ص 214 باب 36 الممدوح من البلدان و المذموم منها...).

از این تاریخ بر آید که وراردهار نام یکى از روستاهاى قم است و از توابع آنست، گفته در آن 19 ده است و روستائی اصفهان بوده و به قم ملحق شده‏ است (آسمان و جهان/ ترجمه کتاب السماء و العالم بحار الأنوار جلد 54، ج‏4، ص: 192).

روایت دوم:

واسط بن سلیمان می‌گوید که امام هشتم علیه السّلام فرمود: «إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِیَةَ أَبْوَابٍ وَ لِأَهْلِ‏ قُمَ‏ وَاحِدٌ مِنْهَا فَطُوبَى لَهُمْ ثُمَّ طُوبَى لَهُمْ ثُمَّ طُوبَى لَهُمْ/ بهشت 8 در دارد و یکى از آن اهل قم است و خوشا به حال آنها و این مطلب را سه بار تکرار فرمود» (بحار الأنوار چاپ بیروت ج ‏57 ص 215 باب 36).

روایت سوم:

در روایتى که به امام رضا نسبت داده شده ایشان فرمودند: «إِذَا عَمَّتِ‏ الْبُلْدَانَ‏ الْفِتَنُ فَعَلَیْکُمْ بِقُمَّ وَ حَوَالَیْهَا وَ نَوَاحِیهَا فَإِنَّ الْبَلَاءَ مَرْفُوعٌ عَنْهَا/ هنگامی که همه شهرها را آشوب گرفت بر شما باد به قم و اطرافش که بلا از آن دور است». (بحار الأنوار چاپ بیروت ج ‏57 ص 217).

احترام اهالی قم

تمیم بن عبد اللَّه قرشىّ از ابو الصّلت هروى روایت کرده که گفت: من در نزد علىّ بن موسى الرّضا علیهما السّلام بودم که جماعتى از اهل قم بر آن حضرت وارد شدند و سلام کردند، امام سلامشان را جواب داد و آنان را مقرّب داشت و اکرام کرده فرمود: «مَرْحَباً بِکُمْ وَ أَهْلًا فَأَنْتُمْ شِیعَتُنَا حَقّاً وَ سَیَأْتِی عَلَیْکُمْ یَوْمٌ تَزُورُونِی فِیهِ تُرْبَتِی بِطُوسَ أَلَا فَمَنْ زَارَنِی وَ هُوَ عَلَى غُسْلٍ خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ کَیَوْمَ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ/ خوش آمدید مرحبا، شما به حقّ از شیعیان ما هستید و روزگارى بیاید که شما شیعیان، مرا در طوس زیارت کنید، آگاه باشید که هر کس مرا با غسل زیارت کند از تمامى گناهان پاک مى‏شود آنچنان که گویى از مادر متولّد شده و به هیچ گونه گناهی آلوده نیست» (عیون أخبار الرضا علیه السلام ج‏2 ص260 باب 66 فی ذکر ثواب زیارة الإمام علی بن موسى الرضا ع ...).

روایت دوم:

زکریا بن آدم گفت: به حضرت رضا علیه السّلام عرض کردم: مایلم از میان فامیل و خویشاوندان خود خارج شوم مردم نادان زیاد شده ‏اند. فرمود: لَا تَفْعَلْ فَإِنَّ أَهْلَ قُمَّ یُدْفَعُ عَنْهُمْ بِکَ کَمَا یُدْفَعُ عَنْ أَهْلِ بَغْدَادَ بِأَبِی الْحَسَنِ ع‏/ این کار را نکن بلا از اهل قم بواسطه تو دفع مى‏شود همان طورى که از اهالى بغداد بواسطه حضرت موسى بن جعفر علیه السّلام دفع مى‏شود» (إختصاص ص 87 باب زکریا بن آدم و أبی جریر زکریا بن إدریس...).


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر