دو راهی میان نفس و خدا

یکی از مهمترین لغزش های بشریت این است که منافع و امیال انسان ها ...

  دو راهی میان نفس و خدا

یکی از مهمترین لغزش های بشریت این است که منافع و امیال انسان ها بر هر چیزی مقدم تر است حتی خداوند.انسان باید در میان انتخاب رضایت خدا و مردم؛ خشم خدا و خشم مردم و رضایت خدا و رضایت خود یکی را انتخاب کند، که انتخاب اصلح باشد

برخی انسان هاخدای آنها هواهای نفسانی آنها است لذا به آنچه که دوست دارند عمل می کنند و آنچه را که دوست ندارند عمل نمی کنند درنتیجه تمام گردش، حرکات و زندگاناشان بر اساس امیال و هواهای نفسانی خودشان است، اما اهل ایمان قبل از هر چیزی به نظر خداوند نگاه می کنند حتی اگر برخلاف میل و امیال خود آنها باشد. خداوند در قرآن می فرمایند اگر فردی نمازش راتوام با هوای نفسانی اش بخواند، نمازش قضا است.

نماز خواندن کبیر و سخت است چون میل انسان به آرامش در آن زمان است مگر کسانی که رضایت خدا را بر رضایت خود ترجیح دهند. با توجه به این سخن امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه مبنی بر اینکه" خداوندا از تو می خواهم که میان دو راهی های خود و تو، و نفس و تو؛ موفق شوم خواسته تو را مقدم کنم" نتیجه می گیریم که اگر کار ساده ای بود امام سجاد(ع) این همه دعا نمی خواندند و از درگاه خداوند درخواست نمی کردند.

اولین چیزی که امام سجاد (ع) در دعاهای خود از خداوند می خواهند این است که مرا با خودت آشنا کن و از اصرار بر گناه دورم کن؛ زمانی که انسان بین دوراهی گیر می کند، باید درنظر بگیرد که کدامین خواسته فنانی است و کدامیک طول بقا دارد. لذت و خوشگذرانی به سرعت پایان می پذیرد و رضایت خداوند بقای طولانی دارد، اما امیال و هواهای نفسانی بقا ندارند. داستان کربلا نیز همین بود و بس اینکه خوبان عالم تصمیم گرفتند کنار امام حسین(ع) بمانند و شهید شوند.

برگرفته از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین کازرونی، رواق امام خمینی، صحن جامع رضوی.

سیما میکائیل زاده

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر