ذکر اهل بیت علیهم السلام و درمان وسواس

در ناهنجاری ها و سختی ها و مشکلات، اهل بیت علیهم السلام را زیاد یاد کنید.

 ذکر اهل بیت علیهم السلام و درمان وسواس

یکی از راههای درمان وسواس، ذکر و یاد اهل بیت علیهم السلام است. با توسل به آن ذوات مقدس و اقامه مجالس برای آنان و صدقه دادن و هدیه کردن تلاوت قرآن و ذکر صلوات برای آنان و زیارتشان، از آنان برای رفع وسواس کمک بگیریم. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند:

ذِكرُنا أهلَ البَيتِ شِفاءٌ مِنَ العِلَلِ وَ الأَسقامِ و وَسواسِ الرَّيبِ؛(1) یاد ما اهل بیت، شفابخش بیماریها و ناخوشی ها و درمانگر وسوسه شک است.

یاد محمد و آل محمد در گرفتاری ها و سختی ها یکی از قوی ترین مددهای الهی است که حیله ها و وسوسه های شیطان را از کار می اندازد. و رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم چه زیبا فرمودند:

أَلَا فَاذْكُرُوا يَا أُمَّةَ مُحَمَّدٍ مُحَمَّداً وَ آلَهُ عِنْدَ نَوَائِبِكُمْ وَ شَدَائِدِكُمْ لَيَنْصُرُ اللَّهُ بِهِمْ مَلَائِكَتَكُمْ عَلَى الشَّيَاطِينِ الَّذِينَ يَقْصِدُونَكُمْ فَإِنَّ كُلَّ وَاحِدٍ مِنْكُمْ مَعَهُ مَلَكٌ عَنْ يَمِينِهِ يَكْتُبُ حَسَنَاتِهِ وَ مَلَكٌ عَنْ يَسَارِهِ يَكْتُبُ سَيِّئَاتِهِ وَ مَعَهُ شَيْطَانَانِ مِنْ عِنْدِ إِبْلِيسَ يُغْوِيَانِهِ فَإِذَا وَسْوَسَا فِي قَلْبِهِ ذَكَرَ اللَّهَ وَ قَالَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ حُبِسَ الشَّيْطَانَانِ ثُمَّ سَارَ إِلَى إِبْلِيسَ فَشَكَوَاهُ وَ قَالا لَهُ قَدْ أَعْيَانَا أَمْرُهُ فَأَمْدِدْنَا بِالْمَرَدَةِ فَلَا يَزَالُ يُمِدُّهُمَا حَتَّى يُمِدَّهُمَا بِأَلْفِ مَارِدٍ فَيَأْتُونَهُ فَكُلَّمَا رَامُوهُ ذَكَرَ اللَّهَ وَ صَلَّى عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبِينَ لَمْ يَجِدُوا عَلَيْهِ طَرِيقاً وَ لَا مَنْفَذاً؛(2) هان! ای امت محمد، در هنگام رنجها و سختی هایتان، محمد و خاندان او را یاد کنید تا خداوند، به واسطه او، فرشتگانتان را بر شیاطینی که شما را باز می دارند، یاری بخشد؛ زیرا هر یک از شما، فرشته ای در سمت راستش دارد که کارهای نیک او را می نویسد، و فرشته ای در سمت چپش که کارهای بدش را مینویسد. نیز با او دو شیطان از جانب ابلیس، همراه است که در گمراه کردنش می کوشند. پس هرگاه آن دو، در دلش وسوسه کردند و او بگوید: «لا حول و لا قوه إلا بالله العلی العظیم، وصلی الله علی محمد و آله الطیبین؛ هیچ نیرو و توانی نیست، مگر به یاری خدای والا و بزرگ و درود خدا بر محمد و خاندان پاکش باد!»، آن دو شیطان، دور می شوند و نزد ابلیس می روند و به او شکایت می کنند و به او گویند: ما از پس او بر نمی آییم. [شیطانهای] عصیانگر را به یاری ما بفرست! و ابلیس، پیوسته، نیروی کمکی می فرستد تا شمارشان به هزار شیطان برسد و همگی نزد آن کس بیایند. و هر بار که آهنگ او کنند، او خدای را یاد می کند و بر محمد و خاندان پاکش، درود می فرستد. پس هیچ راه و روزنه ای به سوی او نمی یابند.

در ناهنجاری ها و سختی ها و مشکلات، اهل بیت علیهم السلام را زیاد یاد کنید. وقتی پیغمبر و آل پیغمبر را یاد می کنید، خدا ملائکه را به کمک می فرستد تا بر شیاطین غالب شوند. خدا به وسیله ملائکه شما را نصرت می کند.

ملا عبدالله کلام خیلی زیبایی دارد. می گوید: اگر کسی غرق یاد خدا و اهل بیت علیهم السلام شود، این قدر قوی است که نه تنها شیطان کاری نمی تواند بکند، شیطان که نزدیکش می آید مصروع می شود. یعنی برق او شیطان را محکم زمین می زند. شیاطین جمع می شوند می گویند: چه شده است؟ می گوید: نور این آدم مرا زمین زده است. از این رو شیطان از او فرار می کند. با نور خدا جلوی وسواس و ظلمتها را بگیریم.

منبع: کتاب وسواس: راه کارهای پیشگیری و درمان، حبیب الله فرحزاد، ص 158-160.

----

پی نوشت ها:

1. الخصال، ص 625، ح 10؛ بحار الأنوار، ج 10، ص 104، ح 1.

2. التفسیر المنسوب إلی الإمام العسکری علیه السلام، ص 396، ح 270؛ بحار الأنوار، ج 63، ص 271، ح 158.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر