رحلت امام

صبح یکشنبه، چهاردهم خرداد، هنگامی که مردم رادیوی خود را روشن کردند تا شاید خبر تازه ای از وضعیت جسمانی امام بشنوند در کمال حسرت و ناباوری با پخش مداوم...

   رحلت امام

صبح یکشنبه، چهاردهم خرداد، هنگامی که مردم رادیوی خود را روشن کردند تا شاید خبر تازه ای از وضعیت جسمانی امام بشنوند در کمال حسرت و ناباوری با پخش مداوم آیات قرآن از صدای جمهوری اسلامی مواجه شدند. بیمی جانکاه آنان را در برگرفته بود رأس ساعت 7 بامداد گوینده اخبار رادیو با صدایی محزون گفت:
«انالله و اناالیه راجعون. روح خدا به خدا پیوست...» و به دنبال آن پیام مرحوم حاج احمدآقا خمینی را که خبر ارتحال بنیان گذاری انقلاب اسلامی را به اطلاع مردم می رساند پخش شد.
مجلس خبرگان رأس ساعت 9 همان روز (14 خرداد) تشکیل جلسه داد. وصیت نامه الهی- سیاسی حضرت امام، توسط آیت الله مشکینی از مهر و موم باز شد و متن وصیت نامه توسط رئیس جمهور وقت، آیت الله خامنه ای قرائت شد که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید و سپس طی چند ساعت بحث و تبادل نظر خبرگان، حضرت آیت الله خامنه ای که شاگرد دست پرورده ی امام خمینی و از مبارزان و مجاهدان پیش از انقلاب و از مسئولان و فداکاران پس از انقلاب بودند و در همه ی صحنه های خطیر انقلاب حضوری فعال و مؤثر داشتند با اکثریت آرا به رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند. به دنبال این انتخاب شایسته مردم و گروه ها و تشکل های مختلف با اعلام حمایت از رهبری جدید، همه امیدهای ضد انقلاب را که به تفرقه و از هم گسیختگی نظام چشم دوخته بودند نقش بر آب کردند.
برای نخستین بار بود که رهبری از جهان رخت بر می بست و میلیون ها انسان شوریده و شیدا، برسرزنان و شیون کنان در غم هجران او ضجه می زدند. ده ها تن در این مصیبت عظمی تاب تحمل از دست داده و جان از کف دادند و بسیار بودند که از شدت اندوه و ازدحام جمعیت بیهوش و دست به دست عزاداران روانه درمانگاه ها شدند.
در بامداد 16 خرداد، میلیون ها نفر به امامت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی بر پیکر امام نماز گزاردند و سپس به تشییع آن عزیز سفر کرده پرداختند. در خبرگزاری های رسمی، شرکت جمعیتی بیش از 9 میلیون نفر که در آن روز برای تشییع خمینی کبیرآمده بودند گزارش شد. این جمعیت انبوه، مراسم تشییع را با مشکل مواجه کرد و ناگزیر تابوت حضرت امام را با هلی کوپتر به سوی بهشت زهرا انتقال دادند ولی شعله عشق به خمینی از درون دل های مردم عاشق و شیدا چنان زبانه می کشید که مجال نشستن هلی کوپتر حامل پیکر مطهر امام را نمی داد و آن گاه که در یک فرصتی کوتاه به زمین نشست چنان جمعیت بی تاب و دلداده ی غم هجران او هجوم آوردند که دفن آن بزرگوار ممکن نشد و به ناچار هلی کوپتر به سوی جماران بازگشت تا در فرصتی مناسب تر بازگردد.
وقتی به جماران بازآمدند دیدند که کفن حضرت امام ذره ذره توسط مردم به تبرک و تیمن برده شده است. حضرت آیت الله خامنه ای کفنی را که برای خودشان تهیه کرده بودند ارائه دادند تا جسد حضرت امام دیگر بار کفن شود. در همین حال، هر لحظه بر تعداد جمعیت افزوده می شد. ستاد برگزاری مراسم، طی اعلامیه های مکرر از طریق رادیو از مردم می خواست که به منزلشان بازگردند و ناگزیر در بعد از ظهر همان روز با دشواری زیاد پیکر امام را در کمال ناباوری به خاک سپردند و این در حالی بود که با یک هفته تعطیل رسمی و چهل روز عزای عمومی در ایران اسلامی، فرصتی دست داد تا مردم داغدار در قالب هیأت های سینه زنی به مداحی و نوحه سرایی بپردازند تا بلکه قلب شکسته خود را التیام بخشند. خمینی رفت، اما نام او همواره جاودان و راه او همچنان پر رهرو خواهد ماند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر