ریشه‌های طرح به شهادت رساندن امام‌جواد(ع)

در فرصت کنونی و به‌مناسبت شهادت امام‌جواد(ع) چند جرعه از کوثر روح‌بخش معارف اهل‌بیت نوش کرده و امیدواریم این تلاش اندک در احیاء امر اولیای الهی، مورد قبول درگاه افتد...

  ریشه‌های طرح به شهادت رساندن امام‌جواد(ع)

در فرصت کنونی و به‌مناسبت شهادت امام‌جواد(ع) چند جرعه از کوثر روح‌بخش معارف اهل‌بیت نوش کرده و امیدواریم این تلاش اندک در احیاء امر اولیای الهی، مورد قبول درگاه افتد و توفیقمان در این جهت افزون گردد مأمون نه قادر بود مانع نفوذ امام‌رضا(ع) به دل‌های شیعیان شود و نه می‌توانست به آن حضرت(ع) اجازه دهد از مقر حکومت که تحتِ تسلط او بود، دور شود؛ بنابراین تصمیم به ترور ایشان گرفت! اما با شهادت امام‌رضا(ع) و به امامت رسیدن امام‌جواد+، مشکلات مأمون کمتر نشد؛ چون هم جامعۀ اسلامی می‌دیدند که راه امامت شیعه همچنان ادامه دارد و تمام شئون امامت با رهبری شخصی خردسال درحال انجام است و هم دست اتهام جامعه دربارۀ شهادت امام‌رضا(ع) به‌سوی مأمون بود و همه او را قاتل می‌دانستند. این‌ها باعث شد که امام‌جواد(ع) از شرّ قتل مأمون در اَمان بماند.
البته مأمون توانست با ازدواج دخترش ام‌الفضل با امام‌جواد(ع) به هدف خود نزدیک شود؛ زیرا از یک ‏سو تمام تحرکات امام‌جواد(ع) را زیرنظر مى‏ گرفت و ازسوى دیگر، به‌خیال او ام‌الفضل او را از داشتن فرزندى از خود و نیز از همسرى دیگر محروم مى ‏کرد.
حاکمِ پس از مأمون نیز با پیروى از او امام‌جواد(ع) را زیر نظر گرفت و منتظر راحت‌شدن از دست امام بود؛ چراکه آن حضرت، رقیب بزرگى براى قدرتش به‌شمار مى ‏رفت که با خصوصیات خود، در مبارزطلبى و به‌خاک‌مالیدن بینى ستمگران مانند پدرشان بودند.
توانایى و شایستگى ایفاى وظیفۀ امامت و رهبرى الهى در این مدت، بر همگان ثابت شده بود؛ اما موقعیّت سیاسى و نفوذ اجتماعى و فعالیت‌هاى گستردۀ امام‌جواد(ع) ازنظر معتصم و دست‌اندرکاران حکومت او پنهان نبود. ازاین‌رو، خلیفۀ عباسى، حضرت را به بغداد فراخواند.(1) امام‌جواد(ع) در محرم 220ق، یعنى همان سالى که به شهادت رسید، وارد بغداد شد. (2)

معتصم به‌ظاهر امام‌جواد(ع) را اکرام و تعظیم کرد و هدایایى براى ایشان و ام‌الفضل فرستاد؛(3) ولى در نهان، کینۀ آن حضرت را به دل داشت و در انتظار فرصتى بود تا همان نقشه ‏اى را که برادرش مأمون، در برابر امام‌رضا(ع) پیاده کرده بود، دربارۀ امام‌جواد(ع) اجرا کند.
نفوذ اجتماعى امام‌محمد تقی(ع) در میان مردم، به‌ویژه در بغداد و مرکز خلافت عباسى گسترده شده بود. این نفوذ در دل‌ها، فقط به مردمِ عادى محدود نمی شد؛ بلکه دل برخى از دولتمردان را نیز تسخیر و آنان را دلباختۀ حاکم اصلى و پیشواى واقعىِ مسلمانان کرده بود. معتصم، نخست گروهى از وزرا و درباریان را فراخواند و به آنان گفت: «به‌دروغ نزد من علیه محمدبن‌على‌بن‌موسى شهادت دهید و به‌صورت کتبى گزارش دهید که او قصد خروج علیه حکومت را دارد.» وى، پس از اجراى مرحلۀ نخست توطئۀ خود، امام‌جواد(ع) را احضار کرد و گفت: «تو مى خواستى علیه من قیام کنى!؟» امام(ع) فرمودند: «به خدا سوگند، چیزى از آنچه مى‏ گویى، انجام نداده ‏ام.» معتصم گفت: «فلانى و فلانى علیه تو گواهى داده ‏اند.» سپس آنان احضارشدند و گفتند: «آرى، ما این نامه ‏ها را از برخى غلامان تو به‌دست آورده ‏ایم.» امام‌جواد(ع) که در تالار پذیرایى نشسته بودند، دست‌ به دعا بلند کرده و چنین فرمودند: «پروردگارا! اگر اینان بر من دروغ مى‏ گویند، آنان را به کیفر برسان.» ناگهان تالار به لرزه درآمد، به‌گونه ‏اى‌که هرکدام از آنان از جاى برمى‏ خاست، بى‏ درنگ بر زمین مى‏ افتاد! معتصم، وحشت‌زده رو به امام(ع) کرد و گفت: «اى فرزند رسول خدا! من از آنچه گفتم پشیمانم! از خدا بخواه که اتاق را آرام کند.» امام‌جواد فرمودند: «بارالها! آن را آرام گردان؛ تو مى ‏دانى که آنان دشمنان تو و من هستند.» با دعاى امام‌ وضع به حال عادى بازگشت. (4)
پیروزى امام‌جواد(ع) و شکست ذلت‌بار معتصم در این صحنۀ توطئه که خود تدارک دیده بود، بر خشم و کینۀ زمامدار عباسى به فرزند رسول خدا افزود و او را در اجراى توطئۀ نهایى‏ اش مصمم‏تر کرد.

در همان روزها در حضور معتصم، برخورد دیگرى بین پیشواى نهم(ع) و عالمان وابسته به دربار روى داد که موجب شد در امر قتل آن حضرت(ع) تسریع شود. این جریانِ به‌ظاهر علمى که بار و پیامد سیاسى داشت، این است: دزدى به گناه خود اعتراف کرد و از معتصم خواست تا با اجراى حدّ الهى، او را پاک کند. معتصم فقها و دانشمندان را جمع کرد و امام‌جواد(ع) را هم احضار کرد. در آن مجلس، هریک از فقها دربارۀ اینکه دست دزد باید از کجا قطع شود، اظهارِ نظر کردند. «ابن‌ابى‏‌دؤاد»، قاضى‌القضات دستگاه حکومت گفت: «باید از مچ قطع شود؛ زیرا دست، مجموع انگشتان و کف تا مچ است. دلیل بر این مطلب، آیۀ تیمّم است: «فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَ أیْدِیَکُمْ.»(5) گروهى از دانشمندان حاضر در مجلس، «قاضى‌القضات» را در این فتوا تأیید کردند؛ ولى گروهى دیگر گفتند: «باید از آرنج بریده شود؛ زیرا این آیه که مى ‏فرماید: «فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَ أیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرافِقِ»،(6) دلیل بر آن است که حدّ دست از آرنج است.» معتصم رو به امام‌جواد کرد و گفت: «اى ابوجعفر! نظر شما چیست؟» امام(ع) امتناع کرده و فرمودند: «آقایان نظر دادند.» معتصم گفت: «نظرات آنان را رها کن! تو چه نظری دارى؟» امام‌جواد(ع) که از انگیزۀ اصرار معتصم و پیامدهاى اظهار نظر خویش در حضور فقهاى دربارى آگاه بودند، بر خواستۀ خویش تأکید ورزیده و فرمودند: «مرا از سخن‌گفتن در این زمینه معاف بدار.» معتصم گفت: «تو را به خدا سوگند مى‏ دهم که نظرت را اعلام کنی.» امام فرمودند: «حالا که مرا به خدا سوگند دادى، نظرم این است که همۀ آنان برخلاف سنّت و دستور پیامبر(ص) فتوا دادند: دست دزد باید از بندهاى انگشتان بریده شود و کف دست باقى بماند. دلیل این مطلب اوّلاً این سخن رسول خدا(ص) است که مى‏ فرماید: ‘به هنگام سجده، هفت عضو باید بر زمین قرار گیرد: صورت (پیشانى)، دو دست، دو زانو و دو (انگشتان) پا.’ اگر دست دزد از مچ یا آرنج قطع شود، دستى براى او باقى نمى‏ ماند تا با [تکیه بر] آن‏ سجده کند. ثانیاً، خداوند مى‏فرماید: «وَ أَنَّ الْمَساجِدَ للهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللهِ أَحَداً» (7) مقصود از مساجد، همین اعضاى هفت‌گانۀ سجده است و چیزى که از آنِ خدا باشد، بریده نمى‏ شود.» معتصم از استدلال امام‌جواد(ع) شگفت‌زده و در برابر آن تسلیم شد و دستور داد طبق نظر امام(ع) انگشتان دزد را ببُرند.


این موضوع برای «ابن‌ابى‌دؤاد» سخت گران آمد و او را به‌شدّت ناراحت کرد؛ به‌گونه ‏اى که آرزوى مرگ کرد و با خود گفت: «اى کاش بیست سال پیش مُرده بودم [و این صحنه را نمى ‏دیدم]!» زیرا او هم از امام‌جواد(ع) شکست خورده بود و فتوایش در منصب «قاضِى‌القُضاتى» ازسوى آن حضرت فتوایى مخالف سنّت قطعى پیامبر(ص) و کتاب خدا قلمداد شده بود و هم ازسوى معتصم تحقیر شد. وى این شکست و بى‏اعتنایى و تحقیر ازسوى خلیفه را نتوانست تحمل کند؛ پس سه روز بعد از این جریان، نزد معتصم رفت و با شیوه‏اى حیله‌گرانه و زبانى دلسوزانه و خیرخواهانه در برابر شخص خلیفه و حکومت او گفت: «در مجلسى که خاندان سلطنتى، درباریان، فرماندهان نظامى و وزرا حضور دارند و امیرالمؤمنین، فقها و دانشمندان را گرد آورده تا از آنان حکم مسئله‏اى را بپرسد که براى حکومت پیش آمده است و مردم نیز در پشت در گفت‌وگوهاى آنان را مى‏شنوند، آیا رواست که خلیفه گفته‏ها و نظرات آنان را نادیده بگیرد و نظر فردى را که بخش عظیمى از این امّت قائل به امامت او هستند و ادّعا مى ‏کنند او براى خلافت شایسته ‏تر از خلیفه است، بر نظر فقها مقدّم بدارد و طبق نظر او حکم کند!؟» چهرۀ معتصم دگرگون شد و به عمق اشتباه خود پى برد و گفت: «خدا به تو پاداش نیک دهد که مرا از این موضوع مهم باخبر کردی»؛ سپس دست‌به‌کار شد و ظرف چند روز طرح به‌شهادت‌رساندن امام‌جواد(ع) را ریخت. (8)

مَحرَمِ نامحرم (مظلومیت امام‌جواد(ع) در جریان شهادت)
دستگاه خلافت از قبل در پى مسموم‌کردن امام‌جواد(ع) بود؛ اما تا آن‌زمان موفق به اجراى نقشۀ شوم خود نشده بود. معتصم این‌بار کسى را براى اجراى این توطئه انتخاب کرد که یقین داشت به‌وسیلۀ او به هدف پلید خود مى‏رسد. این شخص، کسی نبود، جز مأمور و جاسوس ویژۀ دستگاه خلافت در اندرون خانه امام(ع)، یعنى ام‌الفضل، دختر مأمون! وقتى با دستیارى جعفربن‌مأمون، این مأموریت ازسوى معتصم به امّ‌الفضل پیشنهاد شد، پذیرفت؛ چراکه آنان نقطه‌ضعف او را مى‏ دانستند. «ام الفضل» از ابتداىِ زندگى با امام‌جواد+ ناراضى بود(9) و در طول مدت زندگى مشترکش با پیشواى نهم+ بارها شکایت آن حضرت+ را نزد پدرش مأمون برده بود.(10) در تاریخ، منشأ کینه و دشمنى امّ‌الفضل به امام‌جواد(ع)، علاوه‌بر جنبه‏هاى اعتقادى و سیاسى که مهم‌ترین انگیزه‌های او بود، دو چیز بیان شده است: یکى ازدواج امام نهم(ع) با «سَمانَهْ مغربیّه»، مادر امام‌هادى(ع) و احترام و تجلیل او و برترى‌دادن این بانو بر «امّ‌الفضل» و دیگرى عقیم‌بودن ام الفضل. (11)
«ام‌الفضل» زهر دریافتى از معتصم را در انگور قرار داد و خدمت امام‌جواد(ع) آورد و آن حضرت(ع) را مسموم کرد. هرچند پس از اینکه امام‌جواد(ع) از آن انگورها خوردند، امّ‌الفضل [به‌ظاهر] پشیمان شد و شروع به گریه کرد، امّا به‌منظورِ پلید دستگاه حکومت جامه عمل پوشاند. (12)
امام‌جواد(ع) در آخر ذی‌قعدۀ 220ق، درحالى‌که 25 سال از عمر پربرکتشان مى‏ گذشت، به شهادت رسیدند(13) و پیکر پاکشان در کنار نیاى بزرگوارشان امام‌موسى‌بن‌جعفر(ع) ، در قبرستان قریش در بغداد به خاک سپرده شد.
بارگاه ملکوتى این دو پیشواى معصوم هم‌اکنون به «کاظِمَیْن» معروف است و زیارتگاه و کعبۀ آمال شیفتگان حق و دوستداران مکتب امامت و ولایت است.
رحمت خدا و درود فرشتگان و مؤمنان بر آنان باد.
1. المناقب، ج4، ص384.
2. همان، ص380. شیخ مفید احضار امام( ع) به بغداد و سال شهادت را 225 هجرى ذکر کرده است( ارشاد، ص 326)
3. بحارالانوار، ج50، ص 8
4. بحارالانوار، ج 50، ص 45- 46
5. مائده، آیه 6. یعنى: با خاک، صورت و دستهاى خود را مسح کنید
6. همان، یعنى: به هنگام وضو صورت و دستهاى خود را تا آرنج بشویید
7. جنّ( 72)، آیه 18. یعین: مساجد مخصوص خداست، پس( در این مساجد) احدى را با خدا نخوانید
8. ر. ک- تفسیر عیاشى، ج 1، ص 319- 320 و بحارالانوار، ج 50، ص 5- 7
9. زیرا زندگى‏اى که او به آن خوگرفته بود با زندگى امام( ع) تناسبى نداشت. ( ر. ک. بحارالانوار، ج 50، ص 83)
10. کشف الغُمّه، ج 3، ص 148 و 155- 156
11. عیون المعجزات، ص 129 و بحارالانوار، ج 50، ص 17
12. بحارالانوار، ج 50، ص 17. و دلائل الامامه، ص 209. در مورد چگونگى شهادت امام جواد( ع) روایات و نقلهاى دیگرى نیز بیان شده است.
13. دلائل الامامه، ص 208

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر