زیارت ائمه ی اطهار (ع)

عبد الرحمن بن مسلم می گوید: خدمت امام کاظم (ع) رسیدم و عرض کردم: زیارت کدام یک از ائمه معصومین (ع) با فضیلت تر است؟ زیارت امیر ...

  زیارت ائمه ی اطهار (ع)

«عبد الرحمن بن مسلم می‌ گوید: خدمت امام کاظم (ع) رسیدم و عرض کردم: زیارت کدام یک از ائمه معصومین (ع) با فضیلت ‌تر است؟
زیارت امیرالمؤمنین (ع) یا #امام_حسین (ع) یا ائمه‌ی دیگر (وی می‌گوید اسامی یکایک ائمه اطهار (ع) را نام بردم)؟ امام (ع) در پاسخ فرمودند: ای عبدالرحمن! بدان هرکس اول ما (امام اول (ع)) را زیارت کند به درستی که انگار آخرین امام ما را زیارت کرده (یعنی بین زیارت امام اول (ع) و زیارت آخرین امام (ع) فرقی نیست) و هرکس آخرین امام ما را زیارت کند انگار اولین امام ما را زیارت کرده و هرکس ولایت اولین ما را بپذیرد، انگار ولایت آخرین ما را پذیرفته است، و هرکس ولایت آخرین ما را بپذیرد، انگار ولایت اولین ما را پذیرفته است.
و هر کس حاجت و نیاز یکی از دوستداران ما را برآورده کند انگار نیاز و حاجت تمام ما را برآورده است. ای عبدالرحمن ما را دوست داشته باش و در راه ما دوست داشته باش و برای ما (به خاطر ما) دوست داشته باش، و ما و هرکس که ما را دوست دارد دوست داشته باش، و هرکس ما را دشمن و مورد غضب قرار می‌دهد او را مورد غضب و دشمنی قرار بده.
آگاه باش رد کننده ‌ی ما (کسی که ولایت ما را رد می‌کند و نمی‌پذیرد) همانند رد کننده‌ ی جد ما پیامبر خدا (ص) است و هرکس پیامبر اسلام (ص) را رد کند، خدا را رد کرده است.
ای عبدالرحمن آگاه باش هرکس با ما دشمنی کند و مورد غضب قرار دهد حضرت محمد (ص) را مورد دشمنی قرار داده است و هر کس حضرت محمد (ص) را مورد دشمنی قرار دهد خداوند جلّ و اعلی را مورد دشمنی قرار داده است و هر کس با خداوند جلّ و اعلی دشمنی کند فرض است بر خداوند (یعنی خداوند حتماً این کار را خواهد کرد) که آتش را به او برساند و درون آتش بیاندازد.
در حالی که هیچ کمک کننده‌ ای برای او نیست.»

با توجه به فرض‌های ذکر شده و همچنین صراحت روایات عبد الرحمن بن مسلم بر فرق نداشتن زیارت ائمه‌ی اطهار (ع)، مراد از افضل بودن زیارت امام رضا (ع) روشن می‌ گردد. و آن‌چه از مجموعه‌ ی روایات به دست می ‌آید این است که همه‌ی معصومان (ع)، در صدد یک امر بوده ‌اند و آن عبارت است از نهادینه کردن امر توجه و توسل و زیارت معصومان (ع)، تا مردم به واسطه‌ی چنین ارتباطی از دریای بیکران علم واخلاق اهل بیت (ع) بهره ‌مند گشته و با افکار آنان از نزدیک آشنا شوند تا از طریق صواب دور نمانند، و دچار بی‌راهه‌ ها و راهزنان ودزدان اعتقادی و ایمانی نشوند.


منبع: باران فضیلت، تالیف احمد مرادخانی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر